Italy at the 1972 Summer Olympics

Infobox Olympics Italy
games=1972 Summer
competitors=239 (210 men, 29 women)
sports=
flagbearer=Abdon Pamich
gold=5
silver=3
bronze=10
total=18
rank=10

Italy competed at the 1972 Summer Olympics in Munich, West Germany.

Medalists

Italy finished in tenth position in the final medal rankings, with five gold medals and 18 medals overall.

Gold

* Klaus Dibiasi — Diving, Men's 10m Platform

* Graziano Mancinelli — Equestrian, Jumping Individual Competition

* Rolando Rigoli, Cesare Salvadori, Michele Maffei, Mario Aldo Montano, and Mario Tullio Montano — Fencing, Men's Sabre Team Competition

* Antonella Ragno-Lonzi — Fencing, Women's Sabre Foil Individual Competition

* Angelo Scalzone — Shooting, Trap Individual Competition

Silver

* Giorgio Cagnotto — Diving, Men's 3m Springboard

* Alessandro Argenton — Equestrian, Three-Day Event Individual Competition

* Novella Calligaris — Swimming, Women's 400m Freestyle

Bronze

* Pietro Mennea — Athletics, Men's 200m

* Paola Pigni — Athletics, Women's 1.500m

* Giorgio Cagnotto — Diving, Men's 10m Platform

* Anselmo Silvino — Weightlifting, Men's Middleweight

* Raimondo d'Inzeo, Piero d'Inzeo, Vittorio Orlandi, and Graziano Mancinelli — Equestrian, Jumping Team Competition

* Silvano Basagni — Shooting, Trap Individual Competition

* Novella Calligaris — Swimming, Women's 800m Freestyle

* Novella Calligaris — Swimming, Women's 400m Individual Medley

* Giuseppe Bognanni — Wrestling, Men's Greco-Roman Flyweight

* Gian-Matteo Ranzi — Wrestling, Men's Greco-Roman Lightweight

Results by event


=Archery=

In the first modern archery competition at the Olympics, Italy entered three men. Their highest placing competitor was Alfredo Massazza, at 31st place.

Men's Individual Competition:
* Alfredo Massazza - 2340 points (→ 31st place)
* Giancarlo Ferrari - 2322 points (→ 33rd place)
* Sante Spigarelli - 2300 points (→ 35th place)


=Athletics=

Men's 800 metres
*Franco Arese:* Heat — DNS (→ did not advance)

Men's 1500 metres
*Franco Arese:* Heat — 3:44.0:* Semifinals — 3:41.1 (→ did not advance)

*Gianni del Buono:* Heat — 3:40.8:* Semifinals — 3:42.0 (→ did not advance)

Men's 4x100m Relay
*Vincenzo Guerini, Ennio Preatoni, Luigi Benedetti, and Pietro Mennea:* Heat — 39.29s :* Semifinals — 39.21s:* Final — 39.14s (→ 8th place)

Men's High Jump
*Enzo del Forno :* Qualifying Round — 2.15m:* Final — 2.15m (→ 10th place)

*Marco Schivo:* Qualifying Round — 2.15m:* Final — 2.10m (→ 17th place)


=Basketball=

Men's Team Competition

*Team Roster:*Ottorino Flaborea:*Giuseppe Brumatti:*Giorgio Giomo:*Mauro Cerioni:*Massimo Masini:*Renzo Bariviera:*Marino Zanatta:*Dino Meneghin:*Pierluigi Marzorati:*Luigi Serafini:*Ivan Bisson:*Giulio Iellini


=Boxing=

Men's Light Flyweight:
* Gaetano Curcetti:# 1/16-Final - Lost to Kadir Syed Abdul of Singapore (3 round, RSC)

Men's Flyweight:
* Franco Udella:# 1/16-Final - Defeated Filex Maina of Kenya (5 - 0):# 1/8-Final - Lost to Boris Zoriktuev of USSR (1 - 4)

Men's Featherweight:
* Pasqualino Morbidelli:# 1/32-Final - Defeated Morgan Mwenya of Zambia (5 - 0):# 1/16-Final - Defeated Ebu Sef Tatar of Turkey (5 -0 ):# 1/8-Final - Lost to Kazuo Kobayashi of Japan (1 round, KO)

Men's Lightweight:
* Giambattista Capretti:# 1/32-Final - Defeated José Martinez of Canada (2 round, RSC):# 1/16-Final - Lost to László Orbán of Hungary (1 - 4)

Men's Light Welterweight:
* Ernesto Bergamasco:# 1/16-Final - Lost to Srisook Bantow of Thailand (1 - 4)

Men's Welterweight:
* Damiano Lassandro:# 1/32-Final - Lost to Emilio Correa of Cuba (0 - 5)

Men's Light Middleweight:
* Antonio Castellini:# 1/16-Final - Lost to Wieslaw Rudkowski of Poland (0 - 5)

Men's Light Heavyweight:
* Guglielmo Spinello:# 1/16-Final - Defeated Samson Laizer of Tanzania (2round KO):# 1/8-Final - Lost to Rudi Hornig of West Germany (1 - 4)


=Cycling=

Road Competition

Men's Individual Road Race
* Francesco Moser — 8th place
* Walter Riccomi — 49th place
* Aldo Parecchini — did not finish (→ no ranking)
* Franco Ongarato — did not finish (→ no ranking)

Track Competition

Men's 1.000m Time Trial
*Ezio Cardi:* Final — 1:07.80 (→ 9th place)

Men's Tandem
* Dino Verzini and Giorgio Rossi → 9th place


=Diving=

Men's 3m Springboard
* Giorgio Cagnotto — 591.63 points (→ Silver Medal)
* Klaus Dibiasi — 559.05 points (→ 4th place)

Men's 10m Platform
* Klaus Dibiasi — 504.12 points (→ Gold Medal)
* Giorgio Cagnotto — 475.83 points (→ Bronze Medal)


=Modern Pentathlon=

Men's Individual Competition:
* Mario Medda - 4850 points (→ 16th place)
* Giovanni Perugini - 4571 points (→ 34th place)
* Nicolo Deligia - 4492 points (→ 39th place)

Men's Team Competition:
* Medda, Perugini, and Deligia - 13913 points (→ 10th place)


=Rowing=

Men's Coxed Pairs
*Giampaolo Tronchin, Mario Semenzato and Siro Kuhnke Meli:*Heat — 8:02.79:*Repechage — 8:10.46 (→ did not advance)


=Swimming=

Men's 100m Freestyle
*Roberto Pangaro:* Heat — 54.74s (→ did not advance)

Men's 200m Freestyle
*Riccardo Targetti:* Heat — 2:02.58 (→ did not advance)

*Arnaldo Cinquetti:* Heat — 2:01.78 (→ did not advance)

*Roberto Pangaro:* Heat — 2:00.97 (→ did not advance)

Men's 4x100m Freestyle Relay
*Roberto Pangaro, Paolo Barelli, Marcello Guarducci and Alberto Castagnetti :* Heat — 3:38.81 (→ did not advance)

Men's 4x200m Freestyle Relay
*Roberto Pangaro, Arnaldo Cinquetti, Lorenzo Marugo, and Riccardo Targetti:* Heat — 8:03.98 (→ did not advance)

Men's Competition
* Vincenzo Finocchiaro, Sergio Irredento, Massimo Nistri, Edmondo Mingione, Michele di Pietro, Angelo Tozzi, Gaetano Carboni, and Mauro Calligaris. Reserve: Sandro Grassi.

Women's Competition
* Laura Podestà, Novella Calligaris, Federica Stabilini, Patrizia Miserini, Donatella Talpo, Patrizia Lanfredini, Laura Gorgerino, and Alessandra Finesso. Reserve: Antonella Valentini.


=Water Polo=

Men's Team Competition

*Preliminary Round (Group C):* Lost to Soviet Union (1-4):* Defeated Bulgaria (8-5):* Defeated Spain (6-2):* Defeated Japan (12-5)
*Final Round (Group I):* Lost to Hungary (7-8):* Drew with Yugoslavia (6-6):* Drew with West Germany (2-2):* Lost to United States (5-6) → Sixth place
* Team Roster:* Alberto Alberani:* Eraldo Pizzo:* Roldano Simeoni:* Mario Cevasco:* Alessandro Ghibellini:* Gianni de Magistris:* Guglielmo Marsili:* Silvio Baracchini:* Franco Lavoratori:* Sante Marsili:* Ferdinande Ligano


=Weightlifting=

Men's Bantamweight:
* Gaetano Tosto - 325.0 kg (→ 16th place)

Men's Featherweight:
* Peppino Tanti - 372.5 kg (→ 8th place)

Men's Middleweight:
* Anselmo Silvino - 470.0 kg (→ Bronze Medal)
* Salvatore Laudani - 440.0 kg (→ 11th place)

Men's Light Heavyweight:
* Dino Turcato - 455.0 (→ 9th place)

Men's Heavyweight:
* Roberto Vezzani - 545.0 (→ 5th place)


=Water Skiing (demonstration sports)=

Men's Slalom:
* Roby Zucchi - 44.0 points (→ Gold Medal)

Men's Figure Skiing:
* Max Hofer - 3850 points (→ 6th place)
* Roby Zucchi - 3560 points (→ 8th place)

Men's Jump:
* Max Hofer - 37.70 points (→ Silver Medal)
* Roby Zucchi - 35.10 points (→ 7th place)


Wikimedia Foundation. 2010.

Look at other dictionaries:

Share the article and excerpts

Direct link
Do a right-click on the link above
and select “Copy Link”

We are using cookies for the best presentation of our site. Continuing to use this site, you agree with this.