Helen Hayes Awards Resident Acting

These Helen Hayes Awards are given for acting in resident theatre productions in the Washington, DC metropolitan area. The awards are generally divided between male and female performers, between lead and supporting performers, and since the early 1990s between dramatic plays and musicals.

Lead Acting

Outstanding Lead Actor in a Resident Production

* 1985 Francois de la Giroday - "Man and Superman" - Arena Stage
** Kevin Donovan - "Cloud 9" - Arena Stage
** Richard Bauer - "Enter a Free Man" - Olney Theatre
** Stanley Anderson - "Lydie Breeze" - New Playwrights' Theatre
** Tom Toner - "The Gin Game" - Olney Theatre
* 1986 Thomas Schall - "Fool for Love" - Round House Theatre
** Grover Gardner - "Looking Glass" - Woolly Mammoth Theatre Company
** Grover Gardner - "Metamorphosis" - Woolly Mammoth Theatre Company
** Mark Jaster - "The Man Who Killed the Buddha" - Round House Theatre
** Richard Bauer - "Tartuffe" - Arena Stage
** Steven Dawn - "Extremities" - Source Theatre Company
* 1987 Howie Seago - "Ajax" - American National Theatre
** Casey Biggs - "The Taming of the Shrew" - Arena Stage
** Doug Brown - "Ma Rainey's Black Bottom" - The Studio Theatre
** Howard Shalwitz - "Christmas on Mars" - Woolly Mammoth Theatre Company
** John Wylie - "The Miser" - The Shakespeare Theatre
** Michael Willis - "New York Mets" - Woolly Mammoth Theatre Company
** Simon Brooking - "Still Life" - The Studio Theatre
* 1988 Michael Judge - "How I Got That Story" - Source Theatre Company
** Bill Grimmette - "The Blood Knot" - American Showcase Theatre
** Casey Biggs - "All the King's Men" - Arena Stage
** Grover Gardner - "Harvey" - Woolly Mammoth Theatre Company
** Michael Chaban - "As Is" - The Studio Theatre
** Nat Benchley - "The Blood Knot" - American Showcase Theatre
** T J Edwards - "As Is" - The Studio Theatre
* 1989 Michael Willis - "The Boys Next Door" - Round House Theatre
** Brian Bedford - "The Merchant of Venice" - The Shakespeare Theatre
** Brian Hemmingsen - "Endgame" - Scena Theatre
** Floyd King - "The Mystery of Irma Vep (A Penny Dreadful)" - The Studio Theatre
** Stanley Anderson - "Enrico IV" - Arena Stage
** Tom Hewitt - "Ring Round the Moon" - Arena Stage
* 1990 David Marks - "Briar Patch" - Arena Stage
** Harry R. Tate - "Bluesman" - Source Theatre Company
** Jerry Whiddon - "Heathen Valley" - Round House Theatre
** Richard Bauer - "The Man Who Came to Dinner" - Arena Stage
** Richard Bauer - "The Return of Herbert Bracewell" - Olney Theatre
** Stanley Anderson - "A Walk in the Woods" - Arena Stage
* 1991 Luis Ramos - "Stand-Up Tragedy" - Arena Stage
** Avery Brooks - "Othello" - The Shakespeare Theatre
** Denis Arndt - "Juno and the Paycock" - Arena Stage
** Lawrence Redmond - "Frankie and Johnny in the Clair de Lune" - The Studio Theatre
** Philip Goodwin - "The Puppetmaster of Łódź" - The Studio Theatre
** Robert Prosky - "Our Town" - Arena Stage
** Stacy Keach - "Richard III" - The Shakespeare Theatre
* 1992 Floyd King - "A Tale of Two Cities" - The Studio Theatre
** Daniel R. Escobar - "Psycho Beach Party" - Source Theatre Company
** Hugo Medrano - "El Protagonista" - GALA Hispanic Theatre
** James Whitmore - "Will Rogers' U.S.A." - Ford's Theatre
** Mphela Makgoba - "The Island" - American Showcase Theatre
** Richard Bauer - "I'm Not Rappaport" - Olney Theatre
** Richard Pilcher - "A Poster of the Cosmos" - Potomac Theatre Project
** T J Edwards - "Hamlet" - Washington Shakespeare Company

Outstanding Lead Actor in a Resident Play

* 1993 Richard Bauer - "School for Wives" - Arena Stage
** Floyd King - "Troilus and Cressida" - The Shakespeare Theatre
** Henry Strozier - "The Father" - Arena Stage
** Jerry Whiddon - "Joe Egg" - Round House Theatre
** Philip Goodwin - "The Lisbon Traviata" - The Studio Theatre
** Tom Hulce - "Hamlet" - The Shakespeare Theatre
* 1994 Hugo Medrano - "El Beso de la Mujer Ara1a" - GALA Hispanic Theatre
** Doug Brown - "Mooi Street Moves" - MetroStage
** Hugh Nees - "La B te" - Source Theatre Company
** Ken Ruta - "Shadowlands" - Olney Theatre
** Richard Thomas - "Richard II" - The Shakespeare Theatre
** Wallace Acton - "Unidentified Human Remains and the True Nature of Love" - Signature Theatre
* 1995 Robert Prosky - "The Price" - Arena Stage
** Derek Smith - "Henry IV" - The Shakespeare Theatre
** Jerry Whiddon - "Who's Afraid of Virginia Woolf?" - Round House Theatre
** Jon Tindle - "The Swan" - Round House Theatre
** Ramon Melindez Moses - "Otabenga" - Signature Theatre
** Rob Leo Roy - "The Food Chain" - Woolly Mammoth Theatre Company
** Wallace Acton - "The Night Larry Kramer Kissed Me" - Freedom Stage
* 1996 Wallace Acton - "The Pitchfork Disney" - Woolly Mammoth Theatre Company
** Conrad Feininger - "A Tale of the Wolf" - The Washington Stage Guild
** Harry Hamlin - "Henry V" - The Shakespeare Theatre
** Ian Price - "Private Lives" - Folger Shakespeare Library
** Ian Price - "Private Lives" - Interact Theatre Company
** Rick Hammerly - "Me and Jezebel" - MetroStage
** Stacy Keach - "Macbeth" - The Shakespeare Theatre
** Wendell Wright - "I Am a Man" - Arena Stage
* 1998 Edward Gero - "Skylight" - The Studio Theatre
** Bill Largess - "An Ideal Husband" - The Washington Stage Guild
** Jason Patrick Bowcutt - "Never the Sinner" - Rep Stage
** Jason Patrick Bowcutt - "Never the Sinner" - Signature Theatre
** Patrick Stewart - "Othello" - The Shakespeare Theatre
** Peter Goldfarb - "Old Wicked Songs" - The Studio Theatre
** Richard Thompson - "Look Back in Anger" - The Studio Theatre
** Ted van Griethuysen - "The Tempest" - The Shakespeare Theatre
* 1999 Ted van Griethuysen - "The Steward of Christendom" - The Studio Theatre
** Bill Largess - "Man and Superman" - The Washington Stage Guild
** Jeremy Davidson - "Nijinsky's Last Dance" - Signature Theatre
** Max Robinson - "Gross Indecency: the Three Trials of Oscar Wilde" - The Studio Theatre
** Thomas W. Jones II - "Waiting for Godot" - The Studio Theatre
** Wallace Acton - "Peer Gynt" - The Shakespeare Theatre
* 2000 Rick Foucheux - "Edmond" - Source Theatre Company
** Edward Gero - "Nixon's Nixon" - Round House Theatre
** Faran Tahir - "Indian Ink" - The Studio Theatre
** Hal Holbrook - "The Merchant of Venice" - The Shakespeare Theatre
** L. Peter Callender - "Oak and Ivy" - Arena Stage
** Rick Hammerly - "Angels in America, Part I: Millennium Approaches" - Signature Theatre
* 2001 Philip Goodwin - "Timon of Athens" - The Shakespeare Theatre
** Bruce Nelson - "The Mystery of Irma Vep (a penny dreadful)" - Rep Stage
** Christopher Lane - "Therese Raquin" - Olney Theatre Center for the Arts
** Floyd King - "Vigil" - The Studio Theatre
** James Brown-Orleans - "MASTER HAROLD ... and the boys" - The Studio Theatre
** John Emmert - "Strange Interlude" - Washington Shakespeare Company
** Rick Foucheux - "Hughie" - The Washington Stage Guild and Source Theatre Company
* 2002 Nigel Reed - "The Judas Kiss" - Rep Stage Company
** Bruce Alan Rauscher - "The Andersonville Trial" - American Century Theatre
** Conrad Feininger - "A Skull in Connemara" - Washington Stage Guild
** Jack Willis - "Of Mice and Men" - Arena Stage
** Ted van Griethuysen - "The Invention of Love" - Studio Theatre
** Tom Story - "The Invention of Love" - Studio Theatre
** Wallace Acton - "Hamlet" - Shakespeare Theatre
* 2003 Jon Cohn - "The Taste of Fire" - Charter Theatre
** Christopher Lane - "The Swan" - Rep Stage
** Doug Brown - "Hambone" - The Studio Theatre
** Gerry Bamman - "Shakespeare, Moses, and Joe Papp" - Round House Theatre
** Rick Foucheux - "Oleanna" - Source Theatre
** Ted Koch - "True West" - Arena Stage

Outstanding Actor in a Resident Musical

* 1986 Romain Fruge - "Baby" - Olney Theatre
** J. Fred Shiffman - "March of the Falsettos" - The Studio Theatre
** James W. Sudik - "Little Me" - Ford's Theatre
** Stephen Wade - "Banjo Dancing" - Arena Stage
* 1992 Pedro Porro - "Sweeney Todd" - Signature Theatre
** Casey Biggs - "A Wonderful Life" - Arena Stage
** Jesse Foreman - "Damn Yankees" - Harlequin Dinner Theatre
** Michael L. Forrest - "Sweeney Todd" - Signature Theatre
** Richard Bauer - "A Wonderful Life" - Arena Stage
* 1994 Steve Cramer - "The Pirates of Penzance" - Interact Theatre Company
** Floyd King - "Show Me Where the Good Times Are" - Olney Theatre
** Floyd King - "The Pirates of Penzance" - Interact Theatre Company
** Michael L. Forrest - "The Pirates of Penzance" - Interact Theatre Company
** Reggie Kelly - "Five Guys Named Moe" - Ford's Theatre

Outstanding Lead Actor in a Resident Musical

* 1989 Charles Janasz - "The Cocoanuts" - Arena Stage
** Casey Biggs - "Elmer Gantry" - Ford's Theatre
** Martin Vidnovic - "Side by Side by Sondheim" - Olney Theatre
** Mitchell Greenberg - "The Cocoanuts" - Arena Stage
** Robert C. Torri - "La Cage aux Folles" - Harlequin Dinner Theatre
** Stephen Mellor - "The Cocoanuts" - Arena Stage
* 1990 Evan Pappas - "Lucky Stiff" - Olney Theatre
** Edward Gero - "The Beggar's Opera" - The Shakespeare Theatre
** John Scherer - "On the Town" - Arena Stage
** Paul Binotto - "On the Town" - Arena Stage
** Stephen Wade - "On the Way Home" - Arena Stage
* 1991 David Garrison - "Merrily We Roll Along" - Arena Stage
* Scott Morgan - "Children With Stones" - Source Theatre Company
** Grover Gardner - "The Rocky Horror Show" - Woolly Mammoth Theatre Company
** Johnny Holliday - "Me and My Girl" - Harlequin Dinner Theatre
** Stephen Schmidt - "The Rocky Horror Show" - Woolly Mammoth Theatre Company
** Victor Garber - "Merrily We Roll Along" - Arena Stage
* 1993 J. Fred Shiffman - "Falsettoland" - The Studio Theatre
** Gary Beach - "Of Thee I Sing" - Arena Stage
** Michael L. Forrest - "Tintypes" - Round House Theatre
** Patrick Cassidy - "Conrack" - Ford's Theatre
** Steve Cramer - "Closer Than Ever" - The Rose Organization
** Steve Cramer - "H.M.S. Pinafore" - Interact Theatre Company
* 1995 Ross Lehman - "Hot Mikado" - Ford's Theatre
** Brion Dinges - "Capote at Yaddo (A Very Gay Little Musical)" - The Studio Theatre Secondstage
** Michael L. Forrest - "Iolanthe" - Interact Theatre Company
** Pedro Porro - "Iolanthe" - Interact Theatre Company
** Pedro Porro - "The Sweet Revenge of Louisa May" - Olney Theatre Center for the Arts
* 1996 Steven Cupo - "Cabaret" - Signature Theatre
** Jeff Hairston - "Standup Shakespeare" - Folger Shakespeare Library
** John Dossett - "Elmer Gantry" - Ford's Theatre
** Scott Morgan - "Noel and Gertie" - MetroStage
** Steve Cramer - "H.M.S. Pinafore" - Interact Theatre Company
* 1997 Lewis Cleale - "Passion" - Signature Theatre
** D'Monroe - "Torn From the Headlines" - Everyday Theatre
** D'Monroe - "Torn From the Headlines" - The African Continuum Theatre Company
** Michael Sharp - "Side by Side by Sondheim" - MetroStage
** Paul Binotto - "Candide" - Arena Stage
** Steve Cramer - "The Mikado" - Interact Theatre Company
** Thomas W. Jones II - "Hip 2: Birth of the Boom" - The Studio Theatre
* 1998 Lawrence Redmond - "No Way to Treat a Lady" - Signature Theatre
** Jason Gilbert - "Hair, The American Tribal Love-Rock Musical" - The Studio Theatre Secondstage
** Sal Viviano - "Sunday in the Park With George" - Arena Stage
** Sal Viviano - "Sunday in the Park With George" - Signature Theatre
** Stephen Schmidt - "It's a Wonderful Life" - Toby's Dinner Theatre
** Steven Cupo - "The Harvey Milk Show" - Source Theatre Company
** Tim Brierley - "Sherlock Holmes and the Case of the Purloined Patience or The Scandal at the D'Oyly Carte" - Interact Theatre Company
* 1999 Stephen Bienskie - "The Fix" - Signature Theatre in association with Cameron Mackintosh
** Psalmayene 24 - "The Hip Hop Nightmares of Jujube Brown" - The African Continuum Theatre Company
** Floyd King - "Mad About the Bard" - Folger Shakespeare Library
** Peter Jay Fernandez - "Thunder Knocking on the Door" - Arena Stage
** Rob McQuay - "Godspell" - Round House Theatre
* 2000 Anthony Cummings - "Eleanor: An American Love Story" - Ford's Theatre
** Frank Ferrante - "Animal Crackers" - Arena Stage
** Maurice Hines - "Guys and Dolls" - Arena Stage
** Norm Lewis - "Sweeney Todd" - Signature Theatre
** Tim Brierley - "The Very Model of a Major Merry Music Hall" - Interact Theatre Company
* 2001 Dwayne Nitz - "Sing Down the Moon: Appalachian Wonder Tales" - Theater of the First Amendment
** Bobby Smith - "Evita" - Toby's Dinner Theatre
** Jeremy Kushnier - "The Rhythm Club" - Signature Theatre
** Rich Affannato - "Floyd Collins" - Signature Theatre
** Tim Martin Gleason - "The Rhythm Club" - Signature Theatre
** Will Gartshore - "Floyd Collins" - Signature Theatre
* 2002 Brian Childers - "Danny & Sylvia: A Musical Love Story" - American Century Theatre
** Barbaro Marin - "Raices Cubanas 2 (Cuban Roots 2)" - GALA Hispanic Theatre
** Jason Gilbert - "Putting it Together" - Signature Theatre
** Michael Rupert - "A New Brain" - Studio Theatre
** Will Gartshore - "Grand Hotel" - Signature Theatre
* 2003 Rick Hammerly - "Hedwig and the Angry Inch" - Signature Theatre
** Brian Stokes Mitchell - "Sweeney Todd" - The Kennedy Center
** John Barrowman - "Company" - The Kennedy Center
** Patrick O'Neill - "Bat Boy: The Musical" - The Studio Theatre Secondstage
** Raul Esparza - "Sunday in the Park With George" - The Kennedy Center
** Russell Sunday - "Jekyll & Hyde The Musical" - Toby's Dinner Theatre

Outstanding Lead Actress in a Resident Production

* 1985 Halo Wines - "Cloud 9" - Arena Stage
** Karen Trott - "The Beautiful Lady" - New Playwrights' Theatre
** Marcia Gay Harden - "Crimes of the Heart" - Olney Theatre
** Mary Ellen Nester - "Top Girls" - Horizons Theatre
** Mikel Lambert - "Much Ado About Nothing" - The Shakespeare Theatre
** Sarah Marshall - "My Sister in This House" - The Studio Theatre
* 1986 Randy Danson - "The Good Person of Setzuan" - Arena Stage
** Carole Myers - "Miss Lulu Bett" - Horizons Theatre
** Halo Wines - "'night, Mother" - Arena Stage
** Janet Bryant - "Fool for Love" - Round House Theatre
** Katherine Squire - "A Walk Out of Water" - The Studio Theatre
** Marcia Gay Harden - "The Miss Firecracker Contest" - Olney Theatre
** Mercedes McCambridge - "'night, Mother" - Arena Stage
* 1987 Tana Hicken - "Old Times" - Arena Stage
** Annette Helde - "Landscape of the Body" - The Studio Theatre
** June Hansen - "The Birthday Party" - The Studio Theatre
** Kathy Yarman - "Sally and Marsha" - Round House Theatre
** Mary Ellen Nester - "Dorothy" - New Arts Theatre
** Nancy Robinette - "Christmas on Mars" - Woolly Mammoth Theatre Company
** Tana Hicken - "The Wild Duck" - Arena Stage
* 1988 Grainne Cassidy - "Savage in Limbo" - Woolly Mammoth Theatre Company
** Candy Buckley - "All the King's Men" - Arena Stage
** Elizabeth DuVall - "To Clothe the Naked" - Woolly Mammoth Theatre Company
** Jennifer Mendenhall - "Savage in Limbo" - Woolly Mammoth Theatre Company
** Nancy Robinette - "Harvey" - Woolly Mammoth Theatre Company
** Tana Hicken - "Heartbreak House" - Arena Stage
* 1989 Jennifer Mendenhall - "Aunt Dan & Lemon" - Woolly Mammoth Theatre Company
** Brigid Cleary - "The House of Blue Leaves" - Olney Theatre
** Franchelle Stewart Dorn - "Macbeth" - The Shakespeare Theatre
** Grainne Cassidy - "Sharon and Billy" - Woolly Mammoth Theatre Company
** Kelly McGillis - "The Merchant of Venice" - The Shakespeare Theatre
** Shirley Knight - "The Cherry Orchard" - Arena Stage
* 1990 Kelly McGillis - "Twelfth Night" - The Shakespeare Theatre
** Carolyn Swift - "Talking Things Over With Chekhov" - American Showcase Theatre
** Lily Knight - "A Lie of the Mind" - Arena Stage
** Marissa Copeland - "Briar Patch" - Arena Stage
** Sarah Marshall - "The Dead Monkey" - Woolly Mammoth Theatre Company
* 1991 Pat Carroll - "The Merry Wives of Windsor" - The Shakespeare Theatre
** Dale Stein - "A Fresh of Breath Air" - Smallbeer Theatre Company
** June Hansen - "Happy Days" - The Washington Stage Guild
** Kim Hamilton - "Fences" - Arena Stage
** Nancy Paris - "Frankie and Johnny in the Clair de Lune" - The Studio Theatre
** Tana Hicken - "Juno and the Paycock" - Arena Stage
* 1992 Nancy Robinette - "Fat Men in Skirts" - Woolly Mammoth Theatre Company
** Carolyn Swift - "Love and Anger" - Round House Theatre
** Crystal Laws Green - "Jar the Floor" - Arena Stage
** June Hansen - "When I Was a Girl I Used to Scream and Shout" - The Studio Theatre
** Robin Morse - "My Children! My Africa!" - Arena Stage
** Sarah Marshall - "When I Was a Girl I Used to Scream and Shout" - The Studio Theatre

Outstanding Lead Actress in a Resident Play

* 1993 Franchelle Stewart Dorn - "The Visit" - Arena Stage
** Cathy Simpson - "Boesman and Lena" - American Showcase Theatre
** Halo Wines - "Mrs. Klein" - Arena Stage
** Jewell Robinson - "A Song at Twilight" - The Washington Stage Guild
** Naomi Jacobson - "Kvetch" - Woolly Mammoth Theatre Company
** Sarah Marshall - "Elektra" - Round House Theatre
* 1994 Pat Carroll - "Mother Courage and Her Children" - The Shakespeare Theatre
** Amy Waddell - "Spunk" - The Studio Theatre
** Catherine Flye - "Shirley Valentine" - Interact Theatre Company
** Kerry Waters - "Free Will and Wanton Lust" - Woolly Mammoth Theatre Company
** Sarah Marshall - "Criminals in Love" - Round House Theatre
* 1995 Ellen Karas - "The Revengers' Comedies" - Arena Stage
** Jane Beard - "Dream of a Common Language" - Theater of the First Amendment
** Lee Mikeska Gardner - "Patient A" - Freedom Stage
** Nancy Robinette - "Who's Afraid of Virginia Woolf?" - Round House Theatre
** Naomi Jacobson - "Goodnight Desdemona (Good Morning Juliet)" - Woolly Mammoth Theatre Company
** Nobu McCarthy - "The Wash" - The Studio Theatre
** Ruby Dee - "Flyin' West" - The Kennedy Center
* 1996 Tana Hicken - "Long Day's Journey Into Night" - Arena Stage
** Afi McClendon - "Holiday Heart" - Arena Stage
** Helen Carey - "Macbeth" - The Shakespeare Theatre
** Nancy Robinette - "Escape from Happiness" - Round House Theatre
** Naomi Jacobson - "Scenes from an Execution" - Potomac Theatre Project
** Sarah Marshall - "Escape from Happiness" - Round House Theatre
* 1997 Nancy Robinette - "Better Living" - Round House Theatre
** Helen Carey - "Henry VI" - The Shakespeare Theatre
** Jane Beard - "One Shoe Off" - Round House Theatre
** Michelle Shupe - "Cymbeline" - Washington Shakespeare Company
** Nancy Robinette - "The Obituary Bowl" - Woolly Mammoth Theatre Company
** Pamela Nyberg - "Blithe Spirit" - Arena Stage
** Phylicia Rashad - "Blues for an Alabama Sky" - Arena Stage
* 1998 Holly Twyford - "Romeo and Juliet" - Folger Shakespeare Library
** Cam Magee - "An Ideal Husband" - The Washington Stage Guild
** Jenny Bacon - "Molly Sweeney" - Arena Stage
** Kelly McGillis - "Mourning Becomes Electra" - The Shakespeare Theatre
** Sarah Marshall - "Sylvia" - The Studio Theatre
** Tana Hicken - "Ghosts" - Arena Stage
* 1999 S. Epatha Merkerson - "The Old Settler" - The Studio Theatre
** Elizabeth Ashley - "Sweet Bird of Youth" - The Shakespeare Theatre
** Halo Wines - "Holiday Memories" - Olney Theatre Center for the Arts
** Holly Twyford - "Much Ado About Nothing" - Folger Shakespeare Library
** Judith Hawking - "Lovers and Executioners" - Arena Stage
** Tana Hicken - "The Lion in Winter" - Round House Theatre and Everyman Theatre
* 2000 Isabel Keating - "Indian Ink" - The Studio Theatre
** Deirdre Lovejoy - "How I Learned to Drive" - Arena Stage
** Holly Twyford - "The Desk Set" - The Studio Theatre
** Jane Beard - "The Turn of the Screw" - Round House Theatre
** Nancy Robinette - "The Beauty Queen of Leenane" - The Studio Theatre
** Petronia Paley - "The Trojan Women" - The Shakespeare Theatre
** Sarah Marshall - "The Dead Monkey" - Woolly Mammoth Theatre Company
* 2001 Lee Mikeska Gardner - "A House in The Country" - Charter Theatre
** Halo Wines - "Collected Stories" - Theater J
** Holly Twyford - "Chesapeake" - Source Theatre Company
** Kate Norris - "Strange Interlude" - Washington Shakespeare Company
** Tana Hicken - "The Glass Menagerie" - Round House Theatre and Everyman Theatre
** Valerie Leonard - "Therese Raquin" - Olney Theatre Center for the Arts
* 2002 Jenifer Deal - "The Muckle Man" - Source Theatre Company
** Judith Light - "Hedda Gabler" - Shakespeare Theatre
** Kate Eastwood Norris - "Intimate Exchanges" - Source Theatre Company
** Kelly McAndrew - "Holiday" - Olney Theatre Center for the Arts
** Lucy Newman-Williams - "Macbeth" - Folger Theatre
* 2003 Holly Twyford - "The Shape of Things" - The Studio Theatre
** Holly Twyford - "Oleanna" - Source Theatre
** Kamilah Forbes - "Chain" - The African Continuum Theatre Company
** Kelly McGillis - "The Duchess of Malfi" - The Shakespeare Theatre
** Lee Mikeska Gardner - "The Taste of Fire" - Charter Theatre
** Nance Williamson - "The Misanthrope" - Arena Stage
** Tana Hicken - "The Belle of Amherst" - Rep Stage

Outstanding Actress in a Resident Musical

* 1986 Janet Aldrich - "Forbidden Broadway" - Marquee Lounge/Omni Shoreham
** Ann Johnson - "March of the Falsettos" - The Studio Theatre
** Carol Dilley - "Little Me" - Ford's Theatre
** Liz Larsen - "Baby" - Olney Theatre
* 1992 Donna Migliaccio - "Sweeney Todd" - Signature Theatre
** Brigid Brady - "A Wonderful Life" - Arena Stage
** Gabrielle Dunmyer - "Damn Yankees" - Harlequin Dinner Theatre
** Susan Bender - "Sweeney Todd" - Signature Theatre
* 1994 Lorraine Serabian - "Show Me Where the Good Times Are" - Olney Theatre
** Donna Migliaccio - "The Pirates of Penzance" - Interact Theatre Company
** Megan Lawrence - "Company" - Signature Theatre
** Robin Baxter - "Show Me Where the Good Times Are" - Olney Theatre
** Susan Bender - "The Pirates of Penzance" - Interact Theatre Company

Outstanding Lead Actress in a Resident Musical

* 1989 Kim Criswell - "Side by Side by Sondheim" - Olney Theatre
** Deidra L. Johnson - "Sanctuary D.C." - No-Neck Monsters Theatre Company
** Jane Pesci-Townsend - "Revenge of Mrs. Foggybottom" - Marquee Lounge/Omni Shoreham
** Karen Akers - "Side Side Sondheim" - Olney Theatre
** Sharon Scruggs - "Elmer Gantry" - Ford's Theatre
* 1990 Adriane Lenox - "On the Town" - Arena Stage
** Debra Tidwell - "Lady Day at Emerson's Bar & Grill" - The Studio Theatre
** Franchelle Stewart Dorn - "The Beggar's Opera" - The Shakespeare Theatre
** Lorraine Serabian - "Lucky Stiff" - Olney Theatre
** Queen Esther Marrow - "Don't Let This Dream Go (A Musical Celebration of Mahalia Jackson)" - Ford's Theatre
** Tia Speros - "Lucky Stiff" - Olney Theatre
* 1991 Nanna Ingvarsson - "The Rocky Horror Show" - Woolly Mammoth Theatre Company
** Becky Ann Baker - "Merrily We Roll Along" - Arena Stage
** Liz Donohoe Weber - "Me and My Girl" - Harlequin Dinner Theatre
** Robin Baxter - "The Rocky Horror Show" - Woolly Mammoth Theatre Company
** Suzanna Guzman - "Amahl and the Night Visitors" - The Kennedy Center
* 1993 Rebecca Rice - "In Living Colors" - Theater of the First Amendment
** Catherine Flye - "Joyce" The Music and Magic of Joyce Grenfell" - Interact Theatre Company
** Catherine Flye - "Joyce" The Music and Magic of Joyce Grenfell" - The Washington Stage Guild
** Holly Twyford - "Her Aching Heart" - Consenting Adults Theatre Company
** Jane Pesci-Townsend - "Closer Than Ever" - The Rose Organization
** Pam Bierly-Stewart - "Closer Than Ever" - The Rose Organization
* 1995 Dana Krueger - "Wings" - Signature Theatre
** April Harr - "Into the Woods" - Signature Theatre
** Barbara McCullogh - "The Sweet Revenge of Louisa May" - Olney Theatre Center for the Arts
** Donna Migliaccio - "Into the Woods" - Signature Theatre
** Karen Culliver - "The Sweet Revenge of Louisa May" - Olney Theatre Center for the Arts
* 1996 Dahd Sfeir - "Mano a Mano" - GALA Hispanic Theatre
** Bernardine Mitchell - "Bessie's Blues" - The Studio Theatre
** Megan Lawrence - "Cabaret" - Signature Theatre
** Sarah Marshall - "Wanted" - Woolly Mammoth Theatre Company
** Sharon Scruggs - "Elmer Gantry" - Ford's Theatre
* 1997 Anne Kanengeiser - "Passion" - Signature Theatre
** Anita Hollander - "The Fifth Season" - Olney Theatre Center for the Arts
** Eileen Ward - "The Mikado" - Interact Theatre Company
** Patricia Pearce Gentry - "The Rink" - Signature Theatre
** Rebecca Baxter - "Candide" - Arena Stage
** Sherri L. Edelen - "The Rink" - Signature Theatre
* 1998 Liz Larsen - "Sunday in the Park With George" - Arena Stage
* Liz Larsen - "Sunday in the Park With George" - Signature Theatre
** Carole Lehan - "It's a Wonderful Life" - Toby's Dinner Theatre
** Cathy Mundy - "Joseph and the Amazing Technicolor Dreamcoat" - Toby's Dinner Theatre
** Stephanie Waters - "The Wizard of Oz" - Toby's Dinner Theatre
** Tracie Nicole Thoms - "Hair, The American Tribal Love-Rock Musical" - The Studio Theatre Secondstage
* 1999 Marva Hicks - "Thunder Knocking on the Door" - Arena Stage
** Janine Gulisano - "West Side Story" - Toby's Dinner Theatre
** Linda Balgord - "The Fix" - Signature Theatre in association with Cameron Mackintosh
** Maureen Kerrigan - "Lady in the Dark" - The American Century Theater
** Patricia Pearce Gentry - "A Little Night Music" - Signature Theatre
* 2000 Anne Kanengeiser - "Eleanor: An American Love Story" - Ford's Theatre
** Alexandra Foucard - "Guys and Dolls" - Arena Stage
** Chandra Currelley - "Slam!" - The Studio Theatre
** Donna Migliaccio - "Sweeney Todd" - Signature Theatre
** Sherie Scott - "Over & Over" - Signature Theatre
* 2001 Sherri L. Edelen - "Side Show" - Signature Theatre
** Alexandra Foucard - "Play On!" - Arena Stage
** Amy Goldberger - "Side Show" - Signature Theatre
** E. Faye Butler - "Dinah Was" - Arena Stage
** Janine Gulisano - "Brigadoon" - West End Dinner Theatre
** Lauren Kennedy - "The Rhythm Club" - Signature Theatre
* 2002 Bernardine Mitchell - "Blues in the Night" - Arena Stage
** Deidra LaWan Starnes - "SPUNK" - African Continuum Theatre Company
** Donna Migliaccio - "Gypsy" - Signature Theatre
** Jane Pesci-Townsend - "Putting it Together" - Signature Theatre
** Janine Gulisano - "Danny & Sylvia: A Musical Love Story" - American Century Theatre
** Peggy Yates - "She Loves Me" - Olney Theatre Center for the Arts
* 2003 Christine Baranski - "Sweeney Todd" - The Kennedy Center
** E. Faye Butler - "The Gospel According to Fishman" - Signature Theatre
** Harriett D. Foy - "Polk County" - Arena Stage
** Janine Gulisano - "Jekyll & Hyde The Musical" - Toby's Dinner Theatre
** Kate Baldwin - "South Pacific" - Arena Stage
** Melissa Errico - "Sunday in the Park With George" - The Kennedy Center

Outstanding Performer in a Resident Musical

* 1987 Frank Kopyc - "Hot Mikado" - Ford's Theatre
** Andrea Frierson - "Beehive" - Arena Stage
** Helena-Joyce Wright - "Hot Mikado" - Ford's Theatre
** Kirsti Carnahan - "Little Shop of Horrors" - Olney Theatre
** Magda Nova - "Beehive" - Arena Stage
* 1988 Sandra Bowie - "A ... My Name is Alice" - Horizons Theatre
** Barbara Rappaport - "A ... My Name is Alice" - Horizons Theatre
** Karlah Hamilton - "42nd Street" - Harlequin Dinner Theatre
** Kathleen Goldpaugh - "A ... My Name is Alice" - Horizons Theatre
** Serge Seiden - "A Dance Against Darkness: Living With AIDS" - D.C. Cabaret

upporting Acting

Outstanding Supporting Actor in a Resident Production

** 1985 Floyd King - "King Lear" - The Shakespeare Theatre
** John Leonard - "The Tempest" - Arena Stage
** Mark Hammer - "Cloud 9" - Arena Stage
** Richard Bauer - "Man and Superman" - Arena Stage
** Scott Harlan - "Do Black Patent Leather Shoes Really Reflect Up?" - Olney Theatre
** Steven Dawn - "Lydie Breeze" - New Playwrights' Theatre
* 1986 Patrick Richwood - "The Foreigner" - Olney Theatre
** Brian Hemmingsen - "Last Days at the Dixie Girl Cafe" - Horizons Theatre
** Edward Gero - "Othello" - The Shakespeare Theatre
** Edward Gero - "The Merry Wives of Windsor" - The Shakespeare Theatre
** Floyd King - "The Merry Wives of Windosr" - The Shakespeare Theatre
* 1987 Stanley Anderson - "The Piggy Bank" - Arena Stage
** Christopher Hurt - "Automatic Pilot" - Horizons Theatre
** Floyd King - "The Miser" - The Shakespeare Theatre
** Henry Strozier - "The Philadelphia Story" - Arena Stage
** Mark Hammer - "The Wild Duck" - Arena Stage
** Michael Chaban - "Torch Song Trilogy" - Castle Arts Center
* 1988 Floyd King - "All's Well That Ends Well" - The Shakespeare Theatre
** Alan Wade - "No End of Blame" - Potomac Theatre Project
** Bill Whitaker - "Translations" - The Washington Stage Guild
** Kyle Prue - "National Defense" - Woolly Mammoth Theatre Company
** Stanley Anderson - "The Crucible" - Arena Stage
** Steven LeBlanc - "Filthy Rich" - Round House Theatre
* 1989 Edward Gero - "Macbeth" - The Shakespeare Theatre
** Christopher Hurt - "On the Verge or The Geography of Yearning" - Round House Theatre
** Ernie Meier - "Baby With the Bathwater" - Round House Theatre
** John Michael Higgins - "The Butterfingers Angel, Mary and Joseph, Herod the Nut and the Slaughter of 12 Hit Carols in a Pear Tree" - Olney Theatre
** L. Peter Callender - "Playboy of the West Indies" - Arena Stage
** Philip Goodwin - "The Merchant of Venice" - The Shakespeare Theatre
* 1990 Philip Goodwin - "Twelfth Night" - The Shakespeare Theatre
** David Marks - "A Lie of the Mind" - Arena Stage
** Grover Gardner - "The Dead Monkey" - Woolly Mammoth Theatre Company
** Louis A. Lotorto - "The Tempest" - The Shakespeare Theatre
** Ted van Griethuysen - "As You Like It" - The Shakespeare Theatre
** Timmy Ray James - "Heathen Valley" - Round House Theatre
* 1991 Jarlath Conroy - "Juno and the Paycock" - Arena Stage
** David Marks - "You Can't Take It With You" - Olney Theatre
** Leland Orser - "The Secret Rapture" - Olney Theatre
** Lewis J. Stadlen - "The Caucasian Chalk Circle" - Arena Stage
** Ted van Griethuysen - "Mary Stuart" - The Shakespeare Theatre
** Willy Corpus - "Made in Bangkok" - The Studio Theatre
* 1992 Ted van Griethuysen - "Saint Joan" - The Shakespeare Theatre
** Hugh Nees - "The Illusion" - Round House Theatre
** Jack Ryland - "King Lear" - The Shakespeare Theatre
** Jon Tindle - "Mrs. Warren's Profession" - The Washington Stage Guild
** Michael Willis - "Mud People" - Woolly Mammoth Theatre Company
** Wally Taylor - "Before It Hits Home" - Arena Stage

Outstanding Supporting Actor in a Resident Play

* 1993 Floyd King - "The Lisbon Traviata" - The Studio Theatre
** Nick Olcott - "Faith Healer" - Scena Theatre
** Rob Leo Roy - "Kvetch" - Woolly Mammoth Theatre Company
** Teagle F. Bougere - "Trinidad Sisters" - Arena Stage
** Ted van Griethuysen - "Hamlet" - The Shakespeare Theatre
* 1994 Edward Gero - "Richard II" - The Shakespeare Theatre
** Bob Amaral - "The Brothers Karamazov" - Arena Stage
** Jason Kravits - "Free Will and Wanton Lust" - Woolly Mammoth Theatre Company
** John Neville-Andrews - "Shadowlands" - Olney Theatre
** Kryztov Lindquist - "La B te" - Source Theatre Company
** Philip Goodwin - "Julius Caesar" - The Shakespeare Theatre
* 1995 Edward Gero - "Henry IV" - The Shakespeare Theatre
** David Sabin - "Henry IV" - The Shakespeare Theatre
** Jason Kravits - "All in the Timing" - Round House Theatre
** Rainn Wilson - "The Revengers' Comedies" - Arena Stage
** T J Edwards - "Misalliance" - Arena Stage
* 1996 Henry Strozier - "A Month in the Country" - Arena Stage
** Casey Biggs - "Long Day's Journey Into Night" - Arena Stage
** Floyd King - "Love's Labor's Lost" - The Shakespeare Theatre
** J. Fred Shiffman - "Rhinoceros" - The Studio Theatre
** Jarlath Conroy - "Henry V" - The Shakespeare Theatre
** Rainn Wilson - "Long Day's Journey Into Night" - Arena Stage
* 1997 Wallace Acton - "Henry VI" - The Shakespeare Theatre
** Donald Griffin - "Two Trains Running" - The Studio Theatre
** J. Fred Shiffman - "The Miser" - Arena Stage
** Philip Goodwin - "Volpone" - The Shakespeare Theatre
** Ted van Griethuysen - "Volpone" - The Shakespeare Theatre
** Wallace Acton - "Volpone" - The Shakespeare Theatre
* 1998 Robert Sella - "Mourning Becomes Electra" - The Shakespeare Theatre
** Christopher Henley - "Bent" - Washington Shakespeare Company
** Christopher Lane - "Romeo & Juliet" - Olney Theatre Center for the Arts
** J. Fred Shiffman - "Sylvia" - The Studio Theatre
** James Brown-Orleans - "A Saroyan Celebration" - The American Century Theater
** Marty Lodge - "The Rehearsal" - Round House Theatre
* 1999 J. Fred Shiffman - "Lovers and Executioners" - Arena Stage
** Bruce Nelson - "The Triumph of Love" - Washington Shakespeare Company
** Donald Griffin - "Seven Guitars" - The Studio Theatre
** Everett Quinton - "The Merry Wives of Windsor" - The Shakespeare Theatre
** Frederick Strother - "Seven Guitars" - The Studio Theatre
** Marty Lodge - "Criminal Genius" - Round House Theatre
** Nick Olcott - "Dead Funny" - Woolly Mammoth Theatre Company
* 2000 Christopher Lane - "Equus" - Olney Theatre Center for the Arts
** Christopher Henley - "Entertaining Mr. Sloane" - Washington Shakespeare Company
** Craig Wallace - "Angels in America, Part II: Perestroika" - Signature Theatre
** Doug Brown - "The Last Orbit of Billy Mars" - Woolly Mammoth Theatre Company
** Floyd King - "A Midsummer Night's Dream" - The Shakespeare Theatre
** Marty Lodge - "The Beauty Queen of Leenane" - The Studio Theatre
** Paul Morella - "Angels in America, Part I: Millennium Approaches" - Signature Theatre
* 2001 Ted van Griethuysen - "Timon of Athens" - The Shakespeare Theatre
** Brian McMonagle - "Too True To Be Good" - The Washington Stage Guild
** Carlos Castillo - "El burlador de Sevilla y convivado de piedra (Don Juan of Seville)" - GALA Teatro Hispano
** Christopher Marlowe Roche - "The Importance of Being Earnest" - Source Theatre Company
** David Jourdan - "Twelve Angry Men" - The Keegan Theatre
** Edward Gero - "bash: latterday plays" - The Studio Theatre
** Rick Foucheux - "Heaven" - Woolly Mammoth Theatre Company
* 2002 Helmar Augusttus Cooper - "Jitney" - Studio Theatre
** Bruce Nelson - "Fuddy Meers" - Woolly Mammoth Theatre Company
** David Marks - "The Rivals" - Olney Theatre Center for the Arts
** Doug Brown - "Fuddy Meers" - Woolly Mammoth Theatre Company
** Michael Glenn - "Major Barbara" - Washington Stage Guild
** Roger Kraus - "The Judas Kiss" - Rep Stage Company
* 2003 Michael Ray Escamilla - "Recent Tragic Events" - Woolly Mammoth Theatre Company
** Andrew Long - "The Duchess of Malfi" - The Shakespeare Theatre
** Bruce Nelson - "Faith Healer" - Rep Stage
** David Sabin - "The Little Foxes" - The Shakespeare Theatre
** Donald Carrier - "The Duchess of Malfi" - The Shakespeare Theatre
** Robert Hogan - "A Moon for the Misbegotten" - Arena Stage

Outstanding Supporting Actor in a Resident Musical

* 1993 Richard Bauer - "Of Thee I Sing" - Arena Stage
** Buzz Mauro - "Assassins" - Signature Theatre
** Michael L. Forrest - "Cabaret" - Washington Jewish Theatre
** Romain Fruge - "Falsettoland" - The Studio Theatre
** Sean Baldwin - "Assassins" - Signature Theatre
* 1995 Christopher A. Flint - "Into the Woods" - Signature Theatre
** Anthony Bryan - "God's Trombones" - DC ART/WORKS
** Lawrence Hamilton - "Hot Mikado" - Ford's Theatre
** Steve Cramer - "Iolanthe" - Interact Theatre Company
** Wallace Acton - "Wings" - Signature Theatre
* 1996 David A. St. Louis - "Bessie's Blues" - The Studio Theatre
** David James - "Pirates of Penzance" - Burn Brae Dinner Theatre
** J. Fred Shiffman - "Wanted" - Woolly Mammoth Theatre Company
** Lawrence Redmond - "Cabaret" - Signature Theatre
** LeRoi Simmons - "Black Nativity" - The Kennedy Center
* 2002 Michael Sharp - "Grand Hotel" - Signature Theatre
** Andrew Wynn - "The Pirates of Penzance" - Interact Theatre Company
** Gary Marshall Dieter - "Forever Plaid" - Toby's Dinner Theatre
** Paul Takacs - "Perseus Bayou" - Theatre of the First Amendment
** Steven Tipton - "The Pirates of Penzance" - Interact Theatre Company
* 2003 Ted L. Levy - "Hot Mikado" - Ford's Theatre
** Brad Anderson - "South Pacific" - Arena Stage
** Clinton Derricks-Carroll - "Polk County" - Arena Stage
** J. Fred Shiffman - "Privates on Parade" - The Studio Theatre
** Lawrence Redmond - "South Pacific" - Arena Stage
** Mark Price - "Sweeney Todd" - The Kennedy Center

Outstanding Supporting Actress in a Resident Production

* 1985 Tami Tappan - "Lydie Breeze" - New Playwrights' Theatre
** Barbara Klein - "Top Girls" - Horizons Theatre
** Brigid Cleary - "Enter a Free Man" - Olney Theatre
** Elizabeth DuVall - "The Wake of Jamey Foster" - The Studio Theatre
** Peggy Cosgrave - "Crimes of the Heart" - Olney Theatre
* 1986 Erika Bogren - "A Walk Out of Water" - The Studio Theatre
** Brigid Cleary - "The Miss Firecracker Contest" - Olney Theatre
** Isabell Monk - "Tartuffe" - Arena Stage
** Katherine Leaske - "Tartuffe" - Arena Stage
** Ramona Rhoades - "The Knight From Olmedo" - GALA Hispanic Theatre
** Tana Hicken - "Execution of Justice" - Arena Stage
* 1987 Pat Carroll - "Romeo and Juliet" - The Shakespeare Theatre
** Barbara Rappaport - "Johnny Bull" - Horizons Theatre
** Heather Ehlers - "The Philadelphia Story" - Arena Stage
** Joan Kelley - "Beyond Therapy" - Source Theatre Company
** Mikel Lambert - "The Miser" - The Shakespeare Theatre
** Sybil Lines - "The Cherry Orchard" - The Shakespeare Theatre
* 1988 Franchelle Stewart Dorn - "The Winter's Tale" - The Shakespeare Theatre
** Francine Beers - "Light Up the Sky" - Arena Stage
** Mary Ellen Nester - "Savage in Limbo" - Woolly Mammoth Theatre Company
** Muriel Smallwood - "The Entertainer" - The Studio Theatre
** Nancy Paris - "North Shore Fish" - The Studio Theatre
* 1989 Sarah Marshall - "Baby With the Bathwater" - Round House Theatre
** June Hansen - "An Ideal Husband" - The Washington Stage Guild
** Kathryn Kelley - "The Glass Menagerie" - New Playwrights' Theatre
** Lilia Skala - "Les Blancs" - Arena Stage
** Michaeleen O'Neil - "Safe Sex" - Source Theatre Company
** Patricia Connolly - "Ring Round the Moon" - Arena Stage
* 1990 Kaia Calhoun - "Heathen Valley" - Round House Theatre
** Jennifer Mendenhall - "The Common Pursuit" - The Studio Theatre
** June Hansen - "Blithe Spirit" - The Washington Stage Guild
** Lynnie Raybuck - "Happy Birthdays" - Smallbeer Theatre Company
** Sarah Marshall - "Briar Patch" - Arena Stage
** Tana Hicken - "The Man Who Came to Dinner" - Arena Stage
* 1991 Robin Baxter - "West Memphis Mojo" - The Studio Theatre
** Beverly Cosham - "Rebel Armies Deep Into Chad" - Round House Theatre
** Franchelle Stewart Dorn - "Mary Stuart" - The Shakespeare Theatre
** Grainne Cassidy - "Zero Positive" - Woolly Mammoth Theatre Company
** Halo Wines - "You Can't Take It With You" - Olney Theatre
** Oni Faida Lampley - "Rebel Armies Deep Into Chad" - Round House Theatre
* 1992 Marilyn Coleman - "Jar the Floor" - Arena Stage
** Cathy Simpson - "spell #7: geechee jibara quick magic trance for technologically stressed third world people" - The Studio Theatre
** Desiree Marie - "Fat Men in Skirts" - Woolly Mammoth Theatre Company
** Jennifer Mendenhall - "When I Was a Girl I Used to Scream and Shout" - The Studio Theatre
** Jessica May - "Psycho Beach Party" - Source Theatre Company
** Sandra Reaves-Phillips - "Before It Hits Home" - Arena Stage

Outstanding Supporting Actress in a Resident Play

* 1993 Francesca Buller - "Hamlet" - The Shakespeare Theatre
** Carol Monda - "Morticians in Love" - Consenting Adults Theatre Company
** Carolyn Pasquantonio - "The Miracle Worker" - Olney Theatre
** Gillian Holt - "Table Settings" - Theater J
** June Hansen - "Joe Egg" - Round House Theatre
** Roz Fox - "Shakin' the Mess Outta Misery" - Source Theatre Company
* 1994 Mary Vreeland - "Mother Courage and Her Children" - The Shakespeare Theatre
** Kate Buddeke - "Dancing at Lughnasa" - Arena Stage
** Mary Tucker - "Red Scare on Sunset" - Source Theatre Company
** Naomi Jacobson - "Free Will and Wanton Lust" - Woolly Mammoth Theatre Company
** Tana Hicken - "It's the Truth (If You Think It Is)" - Arena Stage
** Tana Hicken - "Summer and Smoke" - Arena Stage
* 1995 Naomi Jacobson - "Dream of a Common Language" - Theater of the First Amendment
** Jennifer Mendenhall - "Goodnight Desdemona (Good Morning Juliet)" - Woolly Mammoth Theatre Company
** June Hansen - "The Revengers' Comedies" - Arena Stage
** Mary Tucker - "Jeffrey" - Source Theatre Company
** Roz Fox - "Wedding Band" - Round House Theatre
** Tana Hicken - "The Revengers' Comedies" - Arena Stage
* 1997 Helen Carey - "Volpone" - The Shakespeare Theatre
** Deidrie N. Henry - "Blues for an Alabama Sky" - Arena Stage
** Lisa Newman-Williams - "A Cheever Evening" - Source Theatre Company
** Mary Teresa Fortuna - "Quills" - Woolly Mammoth Theatre Company
** Megan Morgan - "Four Dogs and a Bone" - Signature Theatre
** Tana Hicken - "Arcadia" - Arena Stage
* 1998 Franchelle Stewart Dorn - "Mourning Becomes Electra" - The Shakespeare Theatre
** Franchelle Stewart Dorn - "Othello" - The Shakespeare Theatre
** Laurena Mullins - "Anna Karenina" - The Washington Stage Guild
** Lisa Newman-Williams - "Psychopathia Sexualis" - Source Theatre Company
** Rana Kay - "5th of July" - Washington Shakespeare Company
** Rhea Seehorn - "The Big Slam" - Woolly Mammoth Theatre Company
* 1999 Rena Cherry Brown - "A Delicate Balance" - The American Century Theater
** Gretchen Cleevely - "Dimly Perceived Threats to the System" - Arena Stage
** Holly Twyford - "The Steward of Christendom" - The Studio Theatre
** Lynda Grav_tt - "The Old Settler" - The Studio Theatre
** Nancy Robinette - "Freedomland" - Woolly Mammoth Theatre Company
** Sarah Ripard - "Dangerous Liaisons" - Rep Stage
** Sarah Ripard - "Dangerous Liaisons" - Source Theatre Company
* 2000 June Hansen - "Indian Ink" - The Studio Theatre
** Jewell Robinson - "Inns & Outs" - Source Theatre Company
** Lee Mikeska Gardner - "Stanley" - Potomac Theatre Project
** Naomi Jacobson - "Mere Mortals" - Round House Theatre
** Rachel Gardner - "In Good Company: The Power Edition" - Horizons Theatre
** Sarah Marshall - "How I Learned to Drive" - Arena Stage
* 2001 Jewell Robinson - "Blue" - Arena Stage
** Jenifer Deal - "Dancing at Lughnasa" - The Keegan Theatre
** Kerri Rambow - "A House in The Country" - Charter Theatre
** Kerri Rambow - "The Most Fabulous Story Ever Told" - Source Theatre Company
** Nancy Robinette - "Wonder of the World" - Woolly Mammoth Theatre Company
** Sarah Marshall - "Betty's Summer Vacation" - The Studio Theatre
* 2002 Mia Whang - "Far East" - Studio Theatre
** Catherine Flye - "Rapture" - MetroStage
** Crystal Fox - "Home" - Round House Theatre
** Lynn Chavis - "Home" - Round House Theatre
** Sarah Fox - "Love & Yearning in the Not-for-Profits and Other Marital Distractions" - Theatre J
** Tina Fabrique - "Constant Star" - Arena Stage
* 2003 Nancy Robinette - "The Little Foxes" - The Shakespeare Theatre
** Catherine Flye - "She Stoops to Conquer" - Folger Theatre
** Dori Legg - "Recent Tragic Events" - Woolly Mammoth Theatre Company
** Menchu Esteban - "La Verdad Sospechosa" - Gala Hispanic Theatre
** Susan Lynskey - "The Laramie Project" - Olney Theatre Center for the Arts
** Tana Hicken - "The Winter's Tale" - The Shakespeare Theatre

Outstanding Supporting Actress in a Resident Musical

* 1993 Ella Mitchell - "Conrack" - Ford's Theatre
** Ann Johnson - "Falsettoland" - The Studio Theatre
** Donna Migliaccio - "Assassins" - Signature Theatre
** La Shayla Logan - "Conrack" - Ford's Theatre
** Sherri L. Edelen - "Assassins" - Signature Theatre
* 1995 Megan Lawrence - "Into the Woods" - Signature Theatre
** Beth Clark - "Iolanthe" - Interact Theatre Company
** Loretta Devine - "Hot Mikado" - Ford's Theatre
** Robin Baxter - "Hot Mikado" - Ford's Theatre
** Suzanne Genz - "Wings" - Signature Theatre
* 1996 Roz White - "Bessie's Blues" - The Studio Theatre
** Eileen Ward - "Hello, Dolly!" - Toby's Dinner Theatre
** Karlah Hamilton - "First Lady Suite" - Signature Theatre
** Monique Lorraine Midgette - "Beehive" - Toby's Dinner Theatre
** Patricia Pearce Gentry - "Cabaret" - Signature Theatre
* 2002 Kadejah Oni Higdon - "SPUNK" - African Continuum Theatre Company
** Andrea Frierson-Toney - "A New Brain" - Studio Theatre
** Deanna Harris - "Gypsy" - Signature Theatre
** Jane Pesci-Townsend - "The Pirates of Penzance" - Interact Theatre Company
** Sherri L. Edelen - "She Loves Me" - Olney Theatre Center for the Arts
* 2003 Lori Tan Chinn - "South Pacific" - Arena Stage
** Alice Ripley - "Company" - The Kennedy Center
** Lauri Kraft - "Bat Boy: The Musical" - The Studio Theatre Secondstage
** Mariani Ebert - "Brasil: as coisas do samba" - Gala Hispanic Theatre
** Perri Gaffney - "Polk County" - Arena Stage
** Ta'rea Campbell - "The Gospel According to Fishman" - Signature Theatre

Outstanding Supporting Performer in a Resident Musical

* 1998 David James - "The Wizard of Oz" - Toby's Dinner Theatre
** Albert Coia - "Down at the Old Bull & Bush" - Interact Theatre Company
** Donna Migliaccio - "No Way to Treat a Lady" - Signature Theatre
** Kate Kiley - "Sherlock Holmes and the Case of the Purloined Patience or The Scandal at the D'Oyly Carte" - Interact Theatre Company
** Kit Halliday - "The Harvey Milk Show" - Source Theatre Company
** Lawrence Redmond - "Working" - Signature Theatre
* 1999 Sal Mistretta - "The Fix" - Signature Theatre in association with Cameron Mackintosh
** Donna Migliaccio - "A Little Night Music" - Signature Theatre
** Doug Eskew - "Thunder Knocking on the Door" - Arena Stage
** Jason Gilbert - "Lady in the Dark" - The American Century Theater
** Rhea Seehorn - "Marat/Sade" - Washington Shakespeare Company
** Robb McKindles - "A Little Night Music" - Signature Theatre
* 2000 Christopher Michael Bauer - "Slam!" - The Studio Theatre
** Carla Della Torre - "West Side Story" - West End Dinner Theatre
** John J. Kaczynski - "Sweeney Todd" - Signature Theatre
** Peggy Yates - "Dreams from a Summer House" - Rep Stage
** Steve Routman - "Eleanor: An American Love Story" - Ford's Theatre
** Wayne W. Pretlow - "Guys and Dolls" - Arena Stage
* 2001 Eric Jordan Young - "Side Show" - Signature Theatre
** Carla J. Hargrove - "Dinah Was" - Arena Stage
** Harriett D. Foy - "Reunion, A Musical Epic in Miniature" - Ford's Theatre
** J.J. Kaczynski - "You're A Good Man, Charlie Brown" - Round House Theatre
** Mark Jaster - "The Fantasticks" - Round House Theatre
** Nikki Crawford - "Play On!" - Arena Stage

ources


Wikimedia Foundation. 2010.

Look at other dictionaries:

  • Helen Hayes Awards Non-Resident Acting — These Helen Hayes Awards are given for outstanding acting in non resident or touring productions that are staged in the Washington, DC metropolitan area.Lead actingOutstanding Lead Actor in a Touring Production* 1985 Derek Jacobi Cyrano de… …   Wikipedia

  • Helen Hayes Award — A Helen Hayes Award is a theater award named for the famed actress Helen Hayes to recognize excellence in professional theater in the Washington, D.C./Potomac (USA) area since 1983. The awards are presented by the Washington Theatre Awards… …   Wikipedia

  • Sarah Marshall (American stage actress) — Sarah Marshall (born 1955) is a stage actress working primarily in the Washington, D.C. region. She has been nominated for the Helen Hayes Award seventeen times and won the award in 1989.[1] Contents 1 Early life and education 2 Career beginnings …   Wikipedia

  • A Tuna Christmas — is the second in a trilogy of comedic plays (preceded by Greater Tuna and followed by Red, White and Tuna ), each set the fictional town of Tuna, Texas, the third smallest town in the state. The trilogy was written by Jaston Williams, Joe Sears,… …   Wikipedia

  • Red, White and Tuna — is the third in a trilogy of comedic plays (preceded by Greater Tuna and A Tuna Christmas ), each set the fictional town of Tuna, Texas, the third smallest town in the state. The trilogy was written by Jaston Williams, Joe Sears, and Ed Howard.… …   Wikipedia

  • Shakespeare Theatre Company — The Shakespeare Theatre Company is a regional theatre company located in Washington, D.C.. The theatre company focuses primarily on plays from the Shakespeare canon, but its seasons include works by other classic playwrights such as Euripides,… …   Wikipedia

  • Greater Tuna — is the first in a series of comedic plays (followed by A Tuna Christmas , Red, White and Tuna and Tuna Does Vegas ), each set in the fictional town of Tuna, Texas, the third smallest town in the state. The series was written by Jaston Williams,… …   Wikipedia

  • performing arts — arts or skills that require public performance, as acting, singing, or dancing. [1945 50] * * * ▪ 2009 Introduction Music Classical.       The last vestiges of the Cold War seemed to thaw for a moment on Feb. 26, 2008, when the unfamiliar strains …   Universalium

  • theatre — /thee euh teuhr, theeeu /, n. theater. * * * I Building or space in which performances are given before an audience. It contains an auditorium and stage. In ancient Greece, where Western theatre began (5th century BC), theatres were constructed… …   Universalium

  • Isabel Keating — Infobox actor name = Isabel Keating caption = birthname = birthdate = birthplace = Savannah, Georgia United States deathdate = deathplace = restingplace = restingplacecoordinates = othername = occupation = yearsactive = spouse = domesticpartner …   Wikipedia

Share the article and excerpts

Direct link
Do a right-click on the link above
and select “Copy Link”

We are using cookies for the best presentation of our site. Continuing to use this site, you agree with this.