High Sheriff of Hertfordshire

This is a list of High Sheriffs of Hertfordshire.

William I, William II, Henry I, Stephen

* Ibert
* Peter de Valoignes
* Edward de Saresburg
* Geoffrey de Magnaville
* Stephen
* Alberie de Vere, Jun, and
*1139 Richard Bassett, Justices of England
* Geoffrey de Magnaville

Henry II

*1155 Richard Bassett, Alberie de Vere
*1156-57 Richard de Lucy
*1158-63 Maurice de Tiretie
*1164 Fuelle de Bovilla
*1165-68 Nicolas the Dean
*1169 Nicolas the Clerk
*1170-81 Robert de Mancell
*1182-88 Otho, the son of William

Richard I

*1189-90 Otho, the son of William
*1191 Geoffrey, the son of Peter
*1192-93 Geoffrey, the son of Peter & Richard Heriet
*1194 Geoffrey, the son of Peter & Simon Puleshall
*1195 William de Longo Campo, Chancellor
*1196 William Pointell
*1197-98 Hugh de Nevill

John

*1199-1200 Hugh de Nevill
*1201-03 Richard de Montfichet
*1204 Hugh de Nevill
*1205-08 Matthew Mancel
*1209-13 Earl Alberie
*1214 Matthew Mancel
*1215 Robert Mancel

Henry III

*1216 Robert Mancel
*1217-18 William Mancel
*1219-20 Walter de Verdon
*1221-22 Stephen de Segne
*1223 Richard d’Argenton
*1224-27 William de Cultwarden
*1228-31 William de Coleworth
*1232 Robert de Waltham
* Wiliam de Holewell
*1233 William de Holewell
*1234-35 William de Coleworth
*1236-37 Peter de Thany
*1238 Peter de Thany
* Richard de Gray
* Bertram de Criol
*1239 Bertram de Criol
*1240 John de Watton
*1241 John de Watton
* Richard de Montfichet
*1242-44 Richard de Montfichet
*1245 Richard de Montfichet
* William son of Reynald
*1246-49 William son of Reynald
*1250 Richard de Whitland
* Henry de Helegeton
*1251-53 Hery de Helegeton
*1254-55 Ralph de Arderne
*1256 Thomas Rameden
* Robert Delval
*1257-58 Hubert de Montecampo
*1259-60 Richard de Thany
*1261-62 Mathias Delamar
* William Delamar
*1263 Mathias Delamar
* William Delamar
* John Bocking
*1264 Nicholas de Espigornel
*1265-66 Richard de Suchirch
*1267 Richard de Suchirch
* Richard de Herlawe
*1268 John de Canimill
* Walter de Essex
*1269 Walter de Blummil
*1270-71 Walter de Essex

Edward I

*1272-73 Walter de Essex
*1274 Thomas de Sandwie
*1275-77 Lawrence de Scaccario
*1278 William de Sancto-Claro
*1279-83 Reginald de Ginge
*1284 Reginald de Ginge
* William de Lamburn
*1285 William de Lamburn
* Hugh de Blund
*1286 Hugh de Blund
*1287 Hugh de Blund
* Ralph Boxted
*1288-89 Ralph Boxted
*1290 Henry Grapinel
*1291 Henry Grapinel
* John Grapinel
*1292-93 William de Grosse
*1294-96 William de Sutton
*1297-98 Simon de Bradenham
*1299-1300 John de Lee
*1301 William de Harpenden
*1302 John de Wenegrave
*1303 John de Bassingbourne
*1304 John de la Lee
*1305 John de la Lee
* John de Bassingbourne
*1306 John de Harpesfeld

Edward II

*1307 Edward de Baud
*1308-09 Alan de Goldingham
*1310 Geoffrey de la Lee
* John de la Lee
*1311 John de la Lee
*1312 John Aygnel
*1313 John Ward
*1314-17 Richard Perers
*1318 John de Doure
* Ralph Gifford
*1319 Ralph de Gifford
*1320 John de Doure
*1321 Nicholas Engain
*1322-23 Thomas Gobyn
*1324-26 Richard de Perers

Edward III

*1327 William Baud
*1328-29 Richard de Perers
*1330 John de Wanton
*1331 John de Wanton
* John de Hay
*1332 John de Hay
* Adam Bloy
*1333 Adam Bloy
* William Boyd
*1334-39 John de Cogeshale
*1340 William Atemore
*1341 Richard de Monte Caviso
* Henry Garnet
*1342 Henry Garnet
*1343-46 John de Gogeshale
*1347 John de Cogeshale
* Peter de Boxted
*1348 William Bret
* Humphrey de Walden
*1349 Peter de Boxted
*1350 Thomas Lacy
*1351-53 John de Cogeshale
*1354 Hugh Fitz-Simon
*1355 William de Enefeld
*1356-57 Thomas de Chabham
*1358-59 Roger de Louth
*1360 Hugh Blount
*1361 William de Lyre
*1362 Guy de Boys
*1363 Thomas Fitling
*1364 John Jernoun
*1365 Thomas de Helpeston
*1366 John Oliver
*1367 John Oliver
* John Shardelon
*1368 John Henxtworth
*1369 John Henxtworth
* Roger Keterich
*1370 Thomas de Bassingbourn
*1371 William Baud
*1372 John de Bampton
*1373 John Filiol
*1374 Edward Fitz-Simons
*1375 John Battaile
*1376 Robert Fitz-William

Richard II

*1377 Robert Goldington
*1378 John Fitz-Simons
*1379 Edward Bensted
*1380 John Sewale
*1381 Walter Godmaston
*1382 Geoffrey de Dersham
*1383 Thomas Battaile
*1384 John Walton
*1385 Geoffrey Brockhole
*1386-87 John Rugewyn
*1388 Henry English
*1389 Walter Attelee
*1390 Geoffrey Michale
*1391 Sir William Cogeshale
*1392 Adam Frances
*1393 Thomas Cogeshale
*1394 Thomas Sampkin
*1395-97 William Bateman
*1398 Robert Turke

Henry IV

*1399 Edward Bensted
*1400 John Howard
*1401 William Marney
*1402 Helming Leget
*1403 Sir Thomas Swinbourn
*1404 William Cogeshale
*1405 Gerard Braybroke
*1406-07 Elming Leget
*1408 William Loveney
*1409 John Walden
*1410 Thomas Aston
*1411 Sir William Cogeshale

Henry V

*1412 Philip Englefield
*1413 John Tyrell
*1414 Sir John Howard
*1415 Sir Thomas Barry
*1416 Lewis Johan
*1417 Reginald Malyns
*1418 Sir John Howard
*1419 Robert Darcy

Henry VI

*1420-21 Lewis Johan
*1422 John Tirrell
*1423 Sir Maurice Brewyn - South Okington
*1424 John Barley - Albury
*1425 John Doreward - Bocking
*1426 Conand Aske
*1427 Thomas Tyrell - Heron
*1428 John Hotoft - Knebworth
*1429 Nicholas Richbull
*1430 Henry Langley - Rickling
*1431 Sir Nicholas Thorley
*1432 John Durward
*1433 Robert Whytingham - Pendley
*1434 Geoffrey Rockyll
*1435 Sir Maurice Brewyn
*1436 Edward Tyrell
*1437 Richard Alrede
*1438 Robert Whytingham
*1439 Richard Witherton
*1440 Thomas Tyrell
*1441 Ralph Asteley
*1442 Nicholas Morley - Hallingbury
*1443 John Hende
*1444 Thomas Tyrell - Heron
*1445 Thomas Pigott
*1446 Thomas Baud - Hadham Hall
*1447 John Hende, the younger
*1448 George Langham
*1449 Geoffrey Rockhill
*1450 Philip Boteler - Watton
*1451 Thomas Barrington
*1452 John Godmanston
*1453 Sir Thomas Cobham
*1454 Humphrey Bohun
*1455 Ralph Bothe
*1456 John Hende, the younger
*1457 Lewis John
*1458 Robert Darcy - Danbury
*1459 Thomas Tyrell - Heron

Edward IV

*1460 Thomas Ince
*1461-62 Thomas Langley
*1463 Sir John Clay
*1464 Roger Ree
*1465 Sir Lawrence Raynsford
*1466 Henry Barley
*1467 Sir William Pirton
*1468 Walter Writell
*1469 Ralph Baud - Hadham Hall
*1470 Walter Writell
*1471 Sir Roger Ree
*1472 Alured Cornburgh
*1473 John Sturgeon - Hitchin
*1474 Richard Flance
*1475 Henry Langley
*1476 William Green
*1477 Alured Cornburgh
*1478 John Wode
*1479 John Sturgeon - Hitchin
*1480 Thomas Tyrell - Heron
*1481 John Fortescue
*1482 William Say - Broxbourne

Edward V

*1483 William Say - Broxbourne

Richard III

*1483-84 Sir William Say - Broxbourne
*1485 John Sturgeon Esq of Hitchin
* Sir Robert Percy

Henry VII

*1486 Sir Robert Percy, half the year
*1486 Sir John Fortescue Kt of Hatfield
*1487 Henry Marney Esq
*1488 Sir William Pyrton
*1489 Henry Tey
*1490 John Boteler - Watton
*1491 Robert Turbeville
*1492 John Berfeild
*1493 Henry Marney
*1494 Sir Richard Fitz-Lewis - Thorndon 
*1495 Richard Plomer
*1496 William Pulter - Hitchin
*1497 Robert Newport - Pelham
*1498 Thomas Peryent - Digswell
*1499 Sir John Verney - Pendley
*1500 Sir Roger Wentworth
*1501 Sir Henry Tye
*1502 William Pyrton
*1503 Humphrey Tyrell - Heron
*1504-05 William Skipworth - St Albans
*1506 Roger Darcy
*1507-08 John Brocket - Hatfield
*1509 Humphrey Tyrell - Heron

Henry VIII

*1510 John Leventhorpe - Shingey Hall
*1511 William Lytton - Knebworth
*1512 Anthony Darcy - Danbury
*1513 Edward Tyrell - Heron
*1514 John Seyntclere
*1515 William Fitz-William
*1516 Sir John Vere
*1517 Thomas Bonham
*1518 Sir Thomas Tyrell - Heron
*1519 Sir John Cutts
*1520 Sir John Vere
*1521 Thomas Bonham
*1522 Sir Thomas Tey
*1523 John Christmas
*1524 Henry Barley
*1525 Sir John Vere
*1526 Thomas Leventhorpe - Shingey Hall
*1527 Thomas Bonham
*1528 Edward Tyrell - Heron
*1529 Sir Giles Capel - Hadham Hall
*1530 John Bowles - Wellington
*1531 John Brocket - Hatfield
*1532 John Smith

Elizabeth I

*1533 Sir Philip Boteler - Watton
*1534 Sir Brian Took - Hatfield
*1535 Sir William West
*1536 Thomas Peryent - Digswell
*1537 Sir Henry Parker
*1538 Sir John Raynsford
*1539 John Smith
*1540 Sir Philip Boteler - Watton
*1541 Sir John Mordant
*1542 Ralph Rowlet - St Albans
*1543 John Bowles - Wellington
* John Sewster
*1544 John Wentworth
*1545 Anthony Cook
*1546 Robert Lytton - Knebworth
*1547 John Conyngsby - North Mimms

Edward VI

*1547 Edward Brocket - Hatfield
*1548 John Cokke - Broxbourne
*1549 Sir John Gates - Cheshunt
*1550 Sir George Norton
*1551 Sir Henry Tyrell - Heron
*1552 Sir Thomas Pope - Tittenhanger
* Mary
*1553 Sir John Wentworth
* Philip & Mary
*1554 Edward Brocket - Hatfield
*1555 William Harrie
*1556 Sir John Boteler - Watton
*1557 Sir Thomas Pope - Tittenhanger
*1558 Thomas Mildmay
* Elizabeth
*1559 Ralph Rowlet - St Albans
*1560 Edward Capel - Hadham Hall
*1561 Sir Thomas Golding
*1562 Thomas Barrington
*1563 Henry Fortescue
*1564 William Ayloffe
*1565 Robert Chester - Royston
*1566 John Brocket - Hatfield
* Anno 9 Elizabeth This County was severed from that of Essex, and found Sheriffs by themselves
*1567 Sir George Penruddock
*1568 Rowland Lytton - Knebworth
*1569 Henry Coningsby - North Mimms
*1570 William Doddes
*1571 Edward Baesh - Stansted
*1572 George Horsey - Digswell
*1573 Thomas Leventhorpe - Shingey Hall
*1574 Henry Cock - Broxbourne
*1575 John Gill - Wyddial
*1576 Thomas Bowles - Wallington
*1577 Edmond Verney - Pendley
*1578 Philip Boteler - Watton
*1579 Charles Moryson - Cassiobury
*1580 Thomas Docwra - Putteridge Bury
*1581 Sir John Brocket - Hatfield
*1582 Henry Coningsby - North Mimms
*1583 Francis Heydon - The Grove, Watford
*1584 Edward Baesh - Stansted
*1585 Henry Capel - Hadham Hall
*1586 Edward Pulter - Bradfield
*1587 Thomas Leventhorpe
* Thomas Sadleir
*1588 Sir John Cutts
*1589 Edmond Verney - Pendley
*1590 Walter Mildmay - Pishobury
*1591 Thomas Hanchet
*1592 Arthur Capel - Hadham Hall
*1593 John Leventhorpe - Shingey Hall
*1594 Rowland Lytton - Knebworth
*1595 Thomas Sadleir - Stansdon
*1596 Ralph Coningsby - North Mimms
*1597 Richard Spencer - Offley
*1598 Thomas Pope Blount - Tittenhanger
*1599 Robert Chester - Royston
*1600 Thomas Hanchet
*1601 Thomas Bowles - Wallington
*1602 Sir Edward Denny - Waltham Abbey

James I

*1603 Sir Henry Boteler - Hatfield
*1604 Sir George Peryent - Digswell
*1605 Thomas Docwra - Puteridge Bury
*1606 Sir Leonard Hide - Throcking
*1607 Sir John Leventhorpe - Shingey Hall
*1608 Nicholas Trot - Quickswood
*1609 Ralph Sadleir - Standon
*1610 Sir Richard Anderson - Pendley
*1611 Sir Robert Boteler - Watton
*1612 John Wild -
*1613 William Franklyn
*1614 Sir Thomas Dacres
* Thomas Dacres - Cheshunt
*1615 Sir Goddard Pemberton
* Lewis Pemberton - St Albans
*1616 Thomas Newce - Hadham
*1617 Edward Briscoe - Aldenham
*1618 Thomas Read - Hatfield
*1619 Sir Nicholas Hide - North Mimms
*1620 Roger Pemberton - St Albans
*1621 William Hale - King’s Walden
*1622 Edward Newport - Pelham
*1623 Sir Clement Scudamore - North Mimms
*1624 Richard Sidley - Digswell

William & Mary

*1689 Thomas Shatterden - Hatfield  
* John Plumer - Blakesware
*1690 Sir John Garrard - Lamer
*1691 George Hadley - East Barnet [cite web | url= http://www-groups.mcs.st-and.ac.uk/history/Biographies/Hadley.html| title= John Hadley| author= University of St Andrews, Scotland| accessdate= 2007-02-26]
*1692 Sir John Bucknall - Watford
*1693 Sir James Read - Hatfield
*1694 William Dyer - Newenham

William III

*1695 Sir Thomas Rolt - Sacomb
*1696 John Gape - St Albans
*1697 John Billers - Thorley
*1698 Thomas Auncel - Ickleford
*1699 Henry Gore - Gilston
*1700 George Nodes - Shephall
*1701 Thomas Blackmore 

Anne

*1702 Robert Hadsley - Munden
*1703 Edmond Field - Stansted
*1704 Philip Boteler - Watton
*1705 Joseph Huntsman
*1706 Barnard Halpenny
*1707 Henry Houblon - London
*1708 Richard Sheppard
*1709 Sir Richard Houblon - London
*1710 William Robinson Lytton - Knebworth
*1711 Henry Ewer
*1712 William Smith
*1713 Charles Felton

George I

*1714 Henry Long - Bayford
*1715 John Duncomb
*1716 William Bucknall
*1717 Pulter Forester - Bradfield
*1718 James Fleet - Tewin
*1719 John Nichols
*1720 Sir Charles Buck - Watford
*1721 Edward Radcliffe - Hitchin
*1722 Thomas Kentish - St Albans
*1723 John Seer - Yardley
*1724 Henry Sibley - Yardley
* Thomas Sibley
*1725 Samuel Poynter - Kelshall
*1726 Richard Warren - Tewin

George II

*1727 Benedict Ithel - Hitchin
*1729 Edward Searle
* John Turvin - Gilston
*1730 Francis Goulston - Wyddial
*1731 Richard Chase
*1732 Thomas Wooton
*1733 William Freeman - Aspenden Hall
*1734 Richard Tuach - Rickmersworth
*1735 Thomas Rolt - Sacomb
*1736 John Dean - Wormley
*1737 Robert Plumer 
*1738 William Gape - St Albans
*1739 William Benn - West Mill
*1740 William Shaw - Cheshunt
*1741 Robert Hadsley - Jenningsbury
*1742 Geo Carpenter - Redburn
*1743 Thomas Ansell - Ickleford
*1744 Richard Chase - Much Hadham
*1745 Sir Conyers Jocelyn - Hyde Hall
*1746 Charles Halsey - Great Gaddesden
*1747 Edward Chester - Albury superseded by
* Henry Fotherley Whitfield - Rickmersworth
*1748 William Janssen - Cheshunt
*1749 Nicholson Calvert - Hunsdon House 
*1750 John Cheshyre - Thundridgebury
*1751 Thomas Whittewronge - Harpenden
*1752 Benedict Ithel - Preston
*1753 Caleb Lomax - Childwickbury
*1754 Fitzwilliam Barrington - Lilley
*1755 Giles Thornton Heysham - Paul’s Walden   
*1756 John Turvin - Gilston
*1757 Jacob Houblon - West Mill
*1758 John Robinson Lytton - Knebworth
*1759 Sir John Chapman
*1760 Benjamin Trueman - Hatfield

George III

*1761 John Ashfordby - Cheshunt
*1762 Henry Fotherley Whitfield - Rickmansworth
*1763 John Cope Freeman - Abbotts Langley
*1764 David Williams - Sarratt
*1765 Bibye Lake - St Margaret’s
*1766 John Seare - Tring
*1767 Samuel Whitbread - Bedwell Park
*1768 Lionel Lyde - Ayot St Lawrence
*1769 Jeremiah Hadsley - Barkway
*1770 Henry Green - Gaddesden Hoo
*1771 George Prescott - Theobalds
*1772 Samuel Moody - Watford
*1773 John Dorrien - Berkhamsted St Peter’s
*1774 Sir Abraham Hume - Wormley Bury
*1775 Richard Emmott - Goldings
*1776 Thomas Harwood - Preston
*1777 John Searancke - Hatfield
*1778 Thomas Blackmore - Hunsdon
*1779 Richard Baker - Hertingfordbury
*1780 John Hunter - North Mimms
*1781 Thomas Clutterbuck - Watford
*1782 John Mickie - North Mimms
*1783 Robert Machy - Tewin
*1784 John Thomas Ellis - Wyddial Hall
*1785 William Phillimore - Aldenham
*1786 Jeremiah Milles - Pishiobury
*1787 John Rooper - Berkhamsted
*1788 Charles Bourchier - Shenley
*1789 Drummond Smith - Tring Park
*1790 Samuel Robert Gaussen - North Mimms 
*1791 Matthew Raper - Ashlyns Hall
*1792 James Bourchier - Shenley
*1793 George William Prescott - Theobalds
*1794 Samuel Lightenhouse - Orford House
*1795 James Harding - Tring
*1796 John Sowerby - Lilley
*1797 Sir John Saunders Sebright - Beechwood
*1798 Felix Calvert - Hunsdon House
*1799 Archibald Paxton - Watford Place
*1800 Justinian Casamajor - Potterells
*1801 Thomas Fitzherbert - Shenley 
*1802 Jacob Bosanquet - Broxbourne Park [cite web | url= http://www.compassion-in-business.co.uk/cityscape/brickendon/woods.htm| title= A History of Brickendon | accessdate= 2007-02-26]
*1803 Henry Browne - North Mimms Place
*1804 Edward Garrow - Totteridge
*1805 Emelius Henry Delmé-Radcliffe - Hitchin Priory
*1806 George Sullivan Marten - Sandridge Lodge
*1807 George Caswell - Sacombe Park
*1808 James Smith - Ashlyns Hall
*1809 Edmund Darby - Aston House
*1810 Thomas Haworth - Boreham Wood
*1811 Robert Taylor - Tolmers
*1812 John Currie - Essendon
*1813 John Fam Timins - Aldenham
*1814 Nicholas Segar Parry - Little Hadham
*1815 Andrew Reid - Chipping Barnet
*1816 Daniel Giles - Youngsbury, Ware
*1817 Edmund Morris - Chorleywood
*1818 George Palmer - Much Hadham
*1819 Samuel Unwin Heathcote - Shephallbury

George IV

*1820 John Earley Cook - Nunsbury
*1821 Joseph Timperon - New Barnet
*1822 Thomas Daniell - Little Berkhampstead
*1823 Robert Sutton - Rossway, Northchurch
*1824 Patrick Haydon - Colney Chapel
*1825 Thomas Nash Kemble - Gubbins Park
*1826 Sir George Duckett - Roydon
*1827 Joseph Andrew Latour - Hexton
*1828 Sir Culling Smith - Bedwell Park
*1829 Charles Phelips - Briggins Park

William IV

*1830 William Hale - King’s Walden
*1831 Augustus Smith - Ashlyns Hall first appointed, [LondonGazette|issue=18772|startpage=194|endpage=195|date=1 February 1831|accessdate=2008-09-21] replaced by Hon Thomas Robert Dimsdale, Baron Dimsdale - Camfield Place [LondonGazette|issue=18779|startpage=361|date=25 February 1831|accessdate=2008-09-21]
*1832 Robert Plumer Ward - Gilston Parkcite web | url= http://www.eastwickandgilston.org.uk/html/parish_history.html| title= High Sheriff of Hertfordshire| author=Hertfordshire County Council | accessdate= 2007-02-26]
*1833 George Jacob Bosanquet - Broxbourne Bury
*1834 Wiliam Robert Phillimore - Newberries [LondonGazette|issue=19125|startpage=206|date=|accessdate=2008-01-28]
*1835 William Robert Baker - Bayfordbury
*1836 William Blake - Danesbury

Victoria

*1837 George Proctor - Bennington
*1838 Claude George Thornton - Tewin
*1839 Charles Benet Drake Gerard - Lamer Park 
*1840 Charles Snell Chauncy - Little Munden
*1841 Robert William Gaussen - Brookmans
*1842 George Gould Morgan - Brickendonbury
*1843 Charles John Dimsdale - Essendon Place
*1844 Frederick Cass - Little Grove  [ [http://books.google.com/books?id=hVwkJ-J3_eIC&pg=PA307&lpg=PA307 Sheriffs for the Year 1844] in "The Gentleman's Magazine" for 1844, p. 307, online at books.google.com (accessed 26 January 2008)] [ [http://books.google.com/books?id=jc0kh800jGIC&pg=RA3-PA160&lpg=RA3-PA160 Sheriffs for the Year 1844] in "The Annual Register" for 1844, p. 160, online at books.google.com (accessed 26 January 2008)]
*1845 Sir Henry Meux, 2nd Baronet - Theobalds Park
*1846 Felix Calvert - Hunsdon House
*1847 Humphrey Harper Burchell - Bushey Grange
*1848 William Parker - Ware Park
*1849 Abel Smith - Woodhall Park
*1850 Fulke Southwell Greville - North Mimms Park
*1851 William John Lysley - Mymms
*1852 Wynn Ellis - Ponsbourne Park
*1853 Sir Thomas Gage Sebright 
*1854 Robert Hanbury - Poles
*1855 Nathaniel Hibbert - Munden
*1856 William Joseph Myers - Porters
*1857 William Reid - Codicote 
*1858 William Wilshere - Welwyn
*1859 Martin Hadsley Gosselin - Ware
*1860 James Bentley - Cheshunt
*1861 William Jones Loyd - Langleybury
*1862 John Hodgson - Gilston Park [cite web | url= http://www.eastwickandgilston.org.uk/html/parish_history.html| title= Sir John Evans Centenary Project| author=Hertfordshire County Council | accessdate= 2007-02-26]
*1863 Samuel Richard Block - Barnet
*1864 Sir Astley Paston Cooper - Gadesbridge
*1865 Foster Alleyne McGeachey - Shenley Hill
*1866 Henry Heyman Toulmin - Childwickbury [http://books.google.com/books?vid=OCLC64053290&id=NNdkxHnE8SgC&]
*1867 Charles Booth - Stanstead Abbotts
*1868 Robert Pryor - Watford
*1869 Robert Smith - Goldings 
*1870 Unwin Unwin Heathcote - Shephallbury
*1871 Charles Longman - Shendish
*1872 Thomas Curtis - Great Berkhampstead
*1873 HJ Smith - Bosanquet - Broxbournebury
*1874 Sir John Gage Sebright - Beechwood
*1875 James Sydney Walker - Hunsdonbury
*1876 John Gwyn Jeffreys - Ware Priory
*1877 David Carnegie - Watford
*1878 Thomas Fowell Buxton - Ware
*1879 Charles Butler - Hatfield
*1880 Charles Cholmondely Hale - King’s Walden
*1881 John Evans - Hemel Hempstead
*1882 James William Carlile - Hertford
*1883 Salisbury Baxendale - Ware
*1884 Henry Hucks Gibbs - Watford
*1885 Sir Astley Paston-Cooper - Gadebridge
*1886 John Harry Eyres Parker - Ware Park
*1887 Henry Wilson Demain-Saunders - Hertford
*1888 William Bunce Greenfield - Flamsteadbury
*1889 Joseph Grout Williams - Pendley Manor
*1890 Hon Arthur Henry Holland-Hibbert - Munden
*1891 Edmund Smith Hanbury - Poles, Ware [LondonGazette|issue=26146|startpage=1653|date=24 March 1891|accessdate=2008-02-11]
*1892 Richard Benyon Croft - Ware
*1893 Robert Barclay - Hoddesdon
*1894 Edward Henry Loyd - Langleybury
*1895 Edward Salvin Bowlby - Gilston Park
*1896 Percival Bosanquet - Ponfield
*1897 John Henry Buxton - Hunsdon Bury
*1898 Charles Thomas Part - St Albans
*1899 Frederick Henry Norman - Much Hadham
*1900 Sir George Faudel-Phillips - Hertford

Edward VII

*1901 Major-Gen Apsley Cherry-Garrard - Wheathampstead 
*1902 Evelyn Simpson - Baldock
*1903 Henry Tylston Hodgson - Harpenden
*1904 Sir Edgar Reginald Sebright - Beechwood
*1905 Thomas Fenwick Harrison - King’s Walden Bury
*1906 Hellier Gosselin-Grimshawe - Bengeo Hall
*1907 Benjamin Samuel Faudel-Phillips - Hertford
*1908 Arthur Salvin Bowlby - Gilston Park
*1909 Edward Ernest Pearson - Brickendonbury
*1910 Sir Alfred Reynolds - Ayot Bury

George V

*1911 Major Richard Page Croft - Ware
*1912 Maurice George Carr Glyn - Hadham
*1913 The Hon Herbert Cokayne Gibbs - Briggens, Nr Ware
*1914 Lewis Evans - Watford
*1915 Henry William Clinton Baker - Bayfordbury
*1916 Walter Reynolds - St Albans
*1917 The Hon Charles Robert Southwell Baron Dimsdale - Meesden
*1918 Capt Hubert Laurie Bullen - Hatfield
*1919 Major-Gen Sir Charles Haddon - Great Berkhamsted
*1920 John Ramsay Drake - St Albans
*1921 Sir Arthur Cory Wright - Welwyn
*1922 Col Sir Edward Hildred Carlile - Hertford
*1923 Capt George Strachan Pawle - Widford
*1924 BrigGen Sir Brodie Henderson - Little Berkhamsted
*1925 Sir Charles Alexander Nall-Cain - Hatfield
*1926 Sir Alexander William Lewis - Essendon
*1927 Lt Col Osmond McMullen - Ware
*1928 George Richard Smith-Bosanquet - Broxbourne
*1929 Capt Everard Martin-Smith - Codicote
*1930 Charles Morland Agnew - Croxley Green
*1931 Sir Walter Lawrence - Sawbridgeworth
*1932 Major John Fenwick Harrison - King’s Waldenbury
*1933 Sir Lionel Faudel-Philips - Hertford
*1934 Capt Robert Humphrey Haslam - Berkhamsted

George V and Edward VIII

*1935 Lt Colonel Wilfred Hubert Wild - St Albans

Edward VIII and George VI

*1936 Col Sir Geoffrey Selby Church - Hatfield

George VI

*1937 Arthur Edwin Cutforth - Sawbridgeworth
*1938 Henry Fowell Buxton - Ware
*1939 Capt Sir Cecil Gustavus Newman - Royston
*1940 Capt Reginald Henry Abel-Smith - Hatfield
*1941 Major Albert Pam - Broxbourne
*1942 The Rt Hon Sir Felix Cassel - Luton
*1943 Col William Hilton Briggs - Watford
*1944 Michael Bruce Urquhart Dewar - Hitchin
*1945 Capt Sir Humphrey Edmund de Trafford - Royston
*1946 Sir Patrick Ashley Cooper - Hexton
*1947 Capt Francis Pawle - Ware
*1948 Brig Edward Henry Beddington - Much Hadham [cite web | url= http://www.kcl.ac.uk/lhcma/summary/be30-001.shtml| title= Summary Guide | author=Kings College London Liddell Hart Centre for Military Archives | accessdate= 2007-02-26]
*1949 Brig Walter Hugh Crosland - Little Berkhamsted
*1950 The Hon David Bowes-Lyon - St Paul’s Walden Bury
*1951 Col Sir William Henry Dyke Acland - Welwyn

Elizabeth II

*1952 Charles Maynard - Potters Bar
*1953 Thomas Abel Smith - Hertford
*1954 Col John Maitland - Welwyn
*1955 Lt Col Robert McMullen - Buntingford
*1956 Sir William Cooper - Berkhamsted
*1957 Charles Wentworth-Stanley - Sawbridgeworth
*1958 John Buxton - Wareside
*1959 Lt Col Francis Fremantle - Hertford
*1960 Brigadier Richard Hanbury - Braughing
*1961 Maj Adrian Hadden-Paton - Berkhamsted
*1962 Arthur Proctor - Harlow
*1963 Douglas Cory-Wright - Harpenden
*1964 Leopold Seymour - Hadham
*1965 Lucius Thompson-McCausland - Hertford
*1966 Sir Aubrey Burke - Bovingdon
*1967 Ronald Pilkington - Stanstead Abbotts
*1968 James Ashley Cooper - Hexton
*1969 Julian Martin Smith - Berkhamsted
*1970 Sir Frederick Seebohm - Chapmore End [cite web | url= http://www.fitzwalter.com/afh/Royds/roydshist2.html#af00012| title= Obituary| author="The Times" | accessdate= 2007-01-26]
*1971 Lt Col James Thompson - Stevenage
*1972 David Wentworth-Stanley - Munden
*1973 Charles Wentworth-Stanley - Sawbridgeworth
*1974 Maj The Hon Thomas Edward Baron Dimsdale MC DL - Barkway
*1975 Sir Simon Bowes-Lyon - St Paul's Walden
*1976 Peter Compton Hamilton-Spencer-Smith of Hitchin
*1977 Eric Marsden - Great Gaddesden
*1978 Martin Acland JP DL - High Cross
*1979 Edmund Leigh Grundy - Royston
*1980 Michael Meredith Hardy - Baldock [LondonGazette|issue=48134|startpage=4412|date=21 March 1980]
*1981 Sir Gerard Sigismund Newman, Bart - Royston
*1982 John McMullen - Westmill
*1983 Lady Stuart-Smith JP, DL (Joan) - Abbots Langley
*1984 Ralph Abel Smith - Woodhall Park
*1985 Gerald Chastel de Boinville MC TD - Walkern
*1986 Antony Woodall - Great Hormead
*1987 Harry Bott MBE DL - Benington
*1988 John Lockhart Wood JP DL - Great Gaddesden
*1989 The Honorable Mrs Blount (Susan) - Barkway
*1990 Captain Charles Barclay - Brent Pelham
*1991 Richard Edmonds - Micklefield Hall
*1992 Henry Buxton DL - Wareside
*1993 Ted Harvey - Bishops Stortford
*1994 Lady Staughton JP DL (Joanna) - Sarratt
*1995 Nicholas Halsey TD DL - Gaddesden Row
*1996 Robert Edward Dimsdale DL - Barkway
*1997 Richard Walduck OBE JP DL - Hatfield
*1998 The Hon Richard Oakley Pleydell-Bouverie DL - Peter’s Green
*1999 Harry Morton Neal CBE - Sarratt [cite book | title=Whitaker's Almanack 2000 | pages= 540 | publisher=The Stationery Office | Location = London | id=ISBN 0-11-702252-7]
*2000 The Revd Teddy Faure Walker DL - Sandon [cite web | url= http://www.bishops-stortford-college.herts.sch.uk/osnews/newsletters/sept00.pdf| title= O S NEWS| accessdate= 2007-02-26]
*2001 Christopher Maurice Laing OBE DL - Ayot St Lawrence [cite web | url= http://www.herts.ac.uk/envstrat/news2002.htm| title= Environmental strategy - News 2002 | author=University of Hertfordshire| accessdate= 2007-02-26]
*2002 The Countess of Verulam - St Albans
*2003 The Lady Lyell - (Susanna) Markyate [cite web | url= http://www.eastherts.gov.uk/pressrel/2003/75%20High%20Sheriff%20of%20Hertforshire%20Tours%20District.htm| title= Press Release | author=East Herts Council| accessdate= 2007-02-26]
*2004 Lady Nichols (Shelagh) - Bucks Hill [cite web | url= http://www.chipperfield.org.uk/may-2004.html| title= NEW HIGH SHERIFF OF HERTFORDSHIRE | accessdate= 2007-02-26]
*2005 David McMullen DL - Westmill [cite web | url= http://www.eastspace.net/hertscf/DisplayArticle.asp?ID=5956| title= High Sheriff Awards 2006| author=Hertfordshire Community Foundation | accessdate= 2007-02-26]
*2006 William Tudor John DL - Willian [LondonGazette|issue=57921|notarchive=yes|startpage=3375|endpage=3376|date=9 March 2006|accessdate=2007-11-30] [cite web | url= http://www.hertsdirect.org/comdirectory/comvol/town2y/609238| title= High Sheriff of Hertfordshire| author=Hertfordshire County Council | accessdate= 2007-02-26]
*2007 Howard Guard - Radlett [LondonGazette|issue=58266|notarchive=yes|startpage=3313|date=7 March 2007|accessdate=2007-11-30]
*2008 Paul David Cherry [LondonGazette|issue=58639|notarchive=yes|startpage=3947|endpage=3948|date=13 March 2008|accessdate=2008-03-17]

References

*Where no other sorce is indicated, the name has been taken from the Shrievalty's own list, [http://www.highsheriffofhertfordshire.org.uk/history.php List of High Sheriffs]


Wikimedia Foundation. 2010.

Look at other dictionaries:

  • High Sheriff of Essex — This is a list of High Sheriffs of Essex.*1067 ndash;1070: Jacque de Buckland *1193 ndash;1194:Simon of Pattishall *1265 ndash;1267: Richard de Southchurch *William Harris *Hierome Weston *George Corwin *1401 William Marney (Sheriff of Essex +… …   Wikipedia

  • Hertfordshire — Not to be confused with Herefordshire. Hertfordshire Flag of Hertfordshire Motto of County Council: Trust and fear not …   Wikipedia

  • High Wycombe — This article is about the town in the United Kingdom. For the suburb of Perth, see High Wycombe, Western Australia. Coordinates: 51°37′43″N 0°44′54″W / 51.628661°N 0.748238 …   Wikipedia

  • Hertfordshire (UK Parliament constituency) — UK former constituency infobox Name = Hertfordshire Type = County Year = 1290 Abolition = 1885 members = two (1290 1832), three (1832 1885)Hertfordshire was a county constituency of the Parliament of the United Kingdom, which returned two Members …   Wikipedia

  • List of High Sheriffs of the United Kingdom 2007 — This is a list of High Sheriffs in England and Wales for 2007. The appointments are announced each year around March. The majority of appointments are made by Elizabeth II of the United Kingdom and Privy Council.… …   Wikipedia

  • List of High Sheriffs of the United Kingdom — This is a list of High Sheriffs in England and Wales, and of Sheriffs in Northern Ireland, for 2008. The appointments for England and Wales are announced each year around March. The majority of appointments are made by Elizabeth II of the United… …   Wikipedia

  • Royston, Hertfordshire — infobox UK place country = England latitude= 52.0471 longitude= 0.0202 official name= Royston population= 14,570 (2001) [http://www.north herts.gov.uk/index/discover nhdc/about the district/demographic information.htm] shire district= North… …   Wikipedia

  • Maurice Bruyn — Sir Maurice Bruyn (or Brewyn) of South Ockendon (or South Okington), Essex (14 September 1386 8 November 1466) was an English knight. Contents 1 Family 2 Life 3 Marriages and children 4 …   Wikipedia

  • Nicholas Guy Halsey — TD, DL, FRICS (born 14 June 1948) is the heir to the Halsey Baronetcy. Halsey is the son of Lieutenant Colonel Guy Marsden Halsey, TD (1908–1990), the second son of the Reverend Frederick Halsey and Audrey Katherine, née Marsden. A member of the… …   Wikipedia

  • List of Shrievalties — This is a list of the currently existing offices of High Sheriffs in England and Wales and in Northern Ireland, along with some minor Sheriffdoms in existence. The areas covered are the ceremonial counties of England, the preserved counties of… …   Wikipedia


Share the article and excerpts

Direct link
Do a right-click on the link above
and select “Copy Link”

We are using cookies for the best presentation of our site. Continuing to use this site, you agree with this.