Belgium at the 1920 Summer Olympics

Infobox Olympics Belgium
games=1920 Summer
competitors=
sports=
gold=14
silver=11
bronze=11
total=36
rank=5

Belgium was the host nation for the 1920 Summer Olympics in Antwerp.

Medalists

Gold

* Edmond Cloetens — Archery, Men's Individual fixed large bird
* Edmond Cloetens, Louis van de Perck, Firmin Flamand, Edmond van Moer, Joseph Hermans and Auguste van de Verre — Archery, Men's Team fixed large bird
* Edmond Cloetens, Louis van de Perck, Firmin Flamand, Edmond van Moer, Joseph Hermans and Auguste van de Verre — Archery, Archery, Men's Team fixed small bird
* Edmond van Moer — Archery, Men's Individual fixed small bird
* Hubert van Innis, Alphonse Allaert, Edmond de Knibber, Louis Delcon, Jérome de Mayer, Pierre van Thielt, Louis Fierens and Louis van Beeck — Archery, Men's Team moving bird 33m
* Hubert van Innis, Alphonse Allaert, Edmond de Knibber, Louis Delcon, Jérome de Mayer, Pierre van Thielt, Louis Fierens and Louis van Beeck — Archery, Men's Team moving bird 50m
* Hubert van Innis — Archery, Men's Individual moving bird 28m
* Hubert van Innis — Archery, Men's Individual moving bird 33m
* Henry George — Cycling, Men's 50km
* Daniel Bouckaert — Equestrian, Individual vaulting
* Daniel Bouckaert, Louis Finet and van Ranst, van Schauwbroeck and van Cauwenberg — Equestrian, Team vaulting
* Men's Team — Football
* Emile Cornellie, Florimond Cornellie and Frédéric Bruynseels — Sailing, Men's 6 metre class
* Frans de Haes — Weightlifting, Featherweight

Silver

* Louis van de Perck — Archery, Men's Individual fixed large bird
* Louis van de Perck — Archery, Men's Individual fixed small bird
* Hubert van Innis, Alphonse Allaert, Edmond de Knibber, Louis Delcon, Jérome de Mayer, Pierre van Thielt, Louis Fierens and Louis van Beeck — Archery, Men's Team moving bird 28m
* Hubert van Innis — Archery, Men's Individual moving bird 50m
* Men's Team — Equestrian
* Men's Team — Fencing, Men's Team Epee
* Men's Team — Gymnastics
* Léon Huybrechts, Charles van den Bussche and John Klotz — Sailing, 6 metre class (1919 rating)
* Albert Bosquet, Joseph Cogels, Emile Dupont, Henri Quersin, Louis van Tilt and Edouard Fesinger — Shooting, Men's Team clay pigeons
* Albert Durant, Gérard Blitz, Maurice Blitz, Joseph Pletincx, Paul Gailly, Pierre Nijs, René Bauwens and Pierre Dewin — Water polo, Men's Team competition
* Louis Williquet — Weightlifting, Lightweight

Bronze

* Firmin Flamand — Archery, Men's Individual fixed large bird
* Joseph Hermans — Archery, Men's Individual fixed small bird
* Albert de Buinne, André Vercruysse, Jean Janssens and Albert Wyckmans — Cycling, Men's Team Time Trial
* Roger Moeremans d'Emaüs, Oswald Lints, Jules Bonvalet and Jacques Misonne — Equestrian, Men's Team three day event
* Louis Finet — Equestrian, Individual vaulting
* Men's Team (Swedish system) — Gymnastics
* Men's Team — Hockey
* Albert Grisar, Willy de l'Arbre, Léopold Standaert, Henri Weewauters and Georges Hellebuyck — Sailing, 8 metre class (1919 rating)
* Gerard Blitz — Swimming, Men's 100m backstroke
* Men's Team — Tug of war
* Georges Rooms — Weightlifting, Lightweight

References

* [http://www.aafla.org/5va/reports_frmst.htm Official Olympic Reports]
* [http://www.olympic.org/uk/athletes/results/search_r_uk.asp International Olympic Committee results database]


Wikimedia Foundation. 2010.

Look at other dictionaries:


Share the article and excerpts

Direct link
Do a right-click on the link above
and select “Copy Link”

We are using cookies for the best presentation of our site. Continuing to use this site, you agree with this.