Ontario general election, 2011 (candidates)

The 2011 Ontario general election took place on Thursday, October 6, 2011 to elect members of the Legislative Assembly of Ontario, Canada.

Contents

Candidates by region

Ottawa

Electoral District Candidates   Incumbent
  Liberal   PC   NDP   Green   Other
13. Carleton—
Mississippi Mills
Megan Cornell Jack MacLaren[1] Liam Duff Scott Simser Cynthia Bredfeldt (FCP) Norm Sterling[2]
52. Nepean—Carleton Don Dransfield [3] Lisa MacLeod Ric Dagenais Gordon Kubanek Roger Toutant (Libertarian)
Marco Rossi (FPO)
Lisa MacLeod
62. Ottawa Centre Yasir Naqvi [4] Rob Dekker Anil Naidoo Kevin O'Donnell [5] Stuart Ryan (Communist)
Kristina Chapman (Ind)
Michal Zeithammel (Libertarian)
Yasir Naqvi
63. Ottawa—Orléans Phil McNeely [6] Andrew Lister [7] Doug McKercher Tanya Gutmanis David Paul (Libertarian)
David McGruer (FPO)
Phil McNeely
64. Ottawa South Dalton McGuinty Jason MacDonald Wali Farah James Mihaychuk Jean-Serge Brisson (Libertarian)
John Redins (PSN)
Dalton McGuinty
65. Ottawa—
Vanier
Madeleine Meilleur Fred Sherman Paul Étienne Laliberté-Tipple Dave Bagler Emmanuel Houle (FCP) Madeleine Meilleur
66. Ottawa West—
Nepean
Bob Chiarelli [8] Randall Denley Wendy Byrne Alex Hill John Pacheco (FCP) Bob Chiarelli

Eastern Ontario

Electoral District Candidates   Incumbent
  Liberal   PC   NDP   Green   Other
26. Glengarry—
Prescott—
Russell
Grant Crack[9] Marilissa Gosselin Bonnie Jean-Louis Taylor Howarth Phil Miller (Libertarian)
Carl Leduc (FPO)
Jean-Marc Lalonde
36. Kingston and the Islands John Gerretsen Rodger James Mary Rita Holland Robert Kiley Jamie Shaw (Libertarian)
David Best (PFRP)
Paul Busch (FPO)
David Caracciolo (FCP)
John Gerretsen
41. Lanark—
Frontenac—
Lennox and Addington
Bill MacDonald[10] Randy Hillier Dave Parkhill Nancy Matte Randy Hillier
42. Leeds—
Grenville
Ray Heffernan[11] Steve Clark David Lundy Charlie Taylor Lance Fulsom (Socialist) Steve Clark
73. Prince Edward—
Hastings
Leona Dombrowsky Todd Smith Sherry Hayes [12] Treat Hull Neal Ford (FCP)
Trueman Tuck (PFRP)
Andrew Skinner (Libertarian)
Leona Dombrowsky
74. Renfrew—
Nipissing—
Pembroke
John O'Leary John Yakabuski Brian Dougherty Kyle Jones Murray Reid (COR) John Yakabuski
87. Stormont—
Dundas—
South Glengarry
Mark MacDonald[13] Jim McDonell Elaine MacDonald Justin Reist Darcy Neal Donnelly (Libertarian) Jim Brownell

Central Ontario

Electoral District Candidates   Incumbent
  Liberal   PC   NDP   Green   Other
4. Barrie Karl Walsh[14] Rod Jackson[15] Myrna Clark Andrew Miller Matthew MacKenzie (FPO)
Darren Roskam (Libertarian)
Aileen Carroll
10. Bruce—
Grey—
Owen Sound
Kevin Eccles[16] Bill Walker Paul Johnstone Don Marshall[17] Jay Miller (Libertarian)
Shane Jolley (Ind)[17]
Joel Kidd (FCP)
Bill Murdoch
18. Dufferin—
Caledon
Lori Holloway Sylvia Jones Karen Gventer Rob Strang Daniel Kowalewski (Libertarian) Sylvia Jones
19. Durham Betty Somerville John O'Toole James Terry Edward Yaghledjian David Strutt (FPO)
Blaize Barnicoat (Libertarian)
John O'Toole
29. Haliburton—
Kawartha Lakes—
Brock
Rick Johnson [18] Laurie Scott [19] Don Abel Anita Payne Charles Olito (FPO) Rick Johnson
53. Newmarket—
Aurora
Christina Bisanz Frank Klees Robin Wardlaw Kristopher Kuysten Frank Klees
58. Northumberland—
Quinte West
Lou Rinaldi[20] Rob Milligan Kira Mees Judy Smith Torrie Jeffrey McLarty (Libertarian)
Richard Martin Rieger (Ind)
Lou Rinaldi
71. Peterborough Jeff Leal[21] Alan Wilson Dave Nickle Gary Beamish Ken Ranney (Socialist)
Alex Long (FPO)
Jeff Leal
85. Simcoe—Grey Donna Kenwell Jim Wilson David Matthews Mike Schreiner Jim Wilson
86. Simcoe North Fred Larsen[22] Garfield Dunlop Doris Middleton[23] Peter Stubbins Garfield Dunlop
105. York—Simcoe Gloria Reszler Julia Munro Megan Tay Meade Helman Mark Harrison (FPO)
Craig Hodgins (Libertarian)
Julia Munro

Southern Durham & York

Electoral District Candidates   Incumbent
  Liberal   PC   NDP   Green   Other
1. Ajax—
Pickering
Joe Dickson [24] Todd McCarthy Evan Wiseman Steven Toman Andrew Delis (Libertarian) Joe Dickson
46. Markham—
Unionville
Michael Chan Shan Thayaparan P. C. Choo Myles O'Brien Allen Small (Libertarian) Michael Chan
59. Oak Ridges—
Markham
Helena Jaczek[25] Farid Wassef Joe Whitfeld Trifon Haitas Karl Boelling (Libertarian)
Ruida Lu (Ind)
Helena Jaczek
61. Oshawa Jacquie Menezes Jerry Ouellette Mike Shields Stacey Leadbetter Ben Fudge (FPO)
Matthew Belanger (Libertarian)
Jerry Ouellette
72. Pickering—
Scarborough East
Tracy MacCharles Kevin Gaudet Nerissa Cariño Kevin Smith Heath Thomas (Libertarian) Wayne Arthurs
75. Richmond Hill Reza Moridi Vic Gupta Adam DeVita Brian Chamberlain Tamas Demjen (Libertarian) Reza Moridi
89. Thornhill Bernie Farber[26] Peter Shurman Cindy Hackelberg [27] Stephanie Duncan Gene Balfour (Libertarian)
Erin Gorman (FPO)
Peter Shurman
97. Vaughan Greg Sorbara Tony Genco Paul Donofrio Brendan Frye David Natale (Reform)
Savino Quatela (Ind)
Paolo Fabrizio (Libertarian)
Terry Marino (COR)
Greg Sorbara
100. Whitby—
Oshawa
Elizabeth Roy[28] Christine Elliott Maret Sadem-Thompson Bradley Gibson Douglas Thom (FPO)
Dan King (PSN)
Christine Elliott

Toronto

Scarborough

Electoral District Candidates   Incumbent
  Liberal   PC   NDP   Green   Other
80. Scarborough—
Agincourt
Soo Wong Liang Chen Paul Choi Pauline Thompson Priya Ahuja (Paramount)
Sabrina Wall (FPO)
Doug McLarty (Libertarian)
Gerry Phillips
81. Scarborough Centre Brad Duguid Carol Williams Kathleen Mathurin [29] Jeff Mole David Driver (FPO) Brad Duguid
82. Scarborough—
Guildwood
Margarett Best [30] Gary Ellis Lorri Urban Naoshad Pochkhanawala Sam Apelbaum (Libertarian)
Matthew Oliver (FPO)
Margarett Best
83. Scarborough—
Rouge River
Bas Balkissoon Ken Kim Neethan Shan George Singh Felix Liao (Libertarian)
Daniel Walker (FPO)
Raphael Rosch (FCP)
Bas Balkissoon
84. Scarborough Southwest Lorenzo Berardinetti Mike Chopowick Bruce Budd[31] Robin McKim Caroline Blanco-Ruibal (FPO) Lorenzo Berardinetti

Toronto North Region

Electoral District Candidates   Incumbent
  Liberal   PC   NDP   Green   Other
16. Don Valley East Michael Coteau Michael Lende Bob Hilliard Aren Bedrosyan Wayne Simmons (FPO)
Ryan Kidd (FCP)
David Caplan
17. Don Valley West Kathleen Wynne Andrea Mandel-Campbell Khalid Ahmed Louis Fliss Soumen Deb (FPO)
Dimitris Kabitsis (Communist)
Rosemary Waigh (Vegan)
Kathleen Wynne
20. Eglinton—Lawrence Mike Colle Rocco Rossi Gerti Dervishi Josh Rachlis Sujith Reddy (PSN)
Michael Bone (FPO)
Jerry Green (Ind)
Mike Colle
101. Willowdale David Zimmer Vince Agovino Alexander Brown Michael Vettese Amy Brown (FPO) David Zimmer
104. York Centre Monte Kwinter [32] Michael Mostyn John Fagan Yuriy Shevyryov Ron Tal (FPO)
David Epstein (Libertarian)
Jeff Pancer (Ind)
Monte Kwinter

Toronto South Region

Electoral District Candidates   Incumbent
  Liberal   PC   NDP   Green   Other
5. Beaches—
East York
Helen Burstyn[33] Chris Menary Michael Prue[34] Shawn Ali Naomi Poley-Fisher (FPO)
Joe Ross (TOP)
Michael Prue
15. Davenport Cristina Martins Kirk Russell Jonah Schein Frank de Jong Franz Cauchi (FPO)
Miguel Figueroa (Communist)
Kiros Ghiwot (TOP)
Mark Jagg (Ind)
Allix Thompson (PHR)
Tony Ruprecht
77. St. Paul's Eric Hoskins Christine McGirr David Hynes Judith Van Veldhuysen[35] Keith Pinto (Socialist)
Mike Rita (FPO)
John Kittredge (Libertarian)
David Vallance (NOHP)
Eric Hoskins
94. Toronto Centre Glen Murray Martin Abell Cathy Crowe Mark Daye Judi Falardeau (Libertarian)
Christopher Goodwin (FPO)
Cathy Holliday (Communist)
Bahman Yazdanfar (CCP)
Harvey Rotenberg (Vegan)
Phil Sarazen (People)
Glen Murray
95. Toronto—
Danforth
Marisa Sterling Rita Jethi Peter Tabuns Tim Whalley Stéphane Vera (FPO)
Kevin Clarke (People)
John Recker (Libertarian)
John Richardson (CCP)
Neil Mercer (TOP)
Peter Tabuns
96. Trinity—
Spadina
Sarah Thomson Mike Yen Rosario Marchese Tim Grant Guy Fogel (Socialist)
Silvio Ursomarzo (FPO)
Danish Ahmed (PSN)
Araba Ocran-Caesar (PHR)
Rosario Marchese

Toronto West Region

Electoral District Candidates   Incumbent
  Liberal   PC   NDP   Green   Other
23. Etobicoke Centre Donna Cansfield Mary Anne De Monte-Whelan Ana Maria Rivero Cheryll San Juan Alexander Bussmann (Libertarian)
Liz Millican (FCP)
Marco Renda (FPO)
Donna Cansfield
24. Etobicoke—
Lakeshore
Laurel Broten Simon Nyilassy Dionne Coley Angela Salewsky Mark Brombacher (FPO)
Natalie Lochwin (Socialist)
Hans Kunov (Libertarian)
John Letonja (Ind)
Thane MacKay (Ind)
Laurel Broten
25. Etobicoke North Shafiq Qaadri Karm Singh Vrind Sharma Gurleen Gill Gopal Baghel (Paramount)
Claudio Ceolin (FCP)
James McConnell (FPO)
Shafiq Qaadri
68. Parkdale—
High Park
Cortney Pasternak Joe Ganetakos Cheri DiNovo Justin Trottier Rod Rojas (Libertarian)
Istvan Tar (Ind)
Thomas Zaugg (People)
George Babula (Ind)
Cecilia Luu (Ind)
Bohdan Ewhen Radejewsky (Ind)
Cheri DiNovo
106. York South—
Weston
Laura Albanese[36] Lan Daniel Paul Ferreira[37] Keith Jarrett Eric Compton (FPO)
Mark Micheal Radejewsky (Ind)
Laura Albanese
107. York West Mario Sergio Karlene Nation Tom Rakocevic Joseph Rini Kayla Baptiste (FPO)
Scott Aitchison (Ind)
Leland Cornell (Ind)
Mario Sergio

Brampton, Mississauga & Oakville

Electoral District Candidates   Incumbent
  Liberal   PC   NDP   Green   Other
6. Bramalea—Gore—
Malton
Kuldip Kular Sanjeev Maingi Jagmeet Singh Pauline Thornham Linda O'Marra (FCP)
Joy Lee (Libertarian)
Archie McLachlan (Ind)
Kuldip Kular
7. Brampton—
Springdale
Linda Jeffrey Pam Hundal Mani Singh James Duncan Elizabeth Rowley (Communist)
Jasbir Singh (Paramount)
Fauzia Sadiq (COR)
Bart Wysokinski (FCP)
Linda Jeffrey
8. Brampton West Vic Dhillon Ben Shenouda Dalbir Kathuria Patti Chmelyk Ted Harlson (FPO) Vic Dhillon
47. Mississauga—
Brampton South
Amrit Mangat[38] Amarjeet Gill Karanjit Pandher [29] Keith Foster Christin Milloy (Libertarian)
Masood Khan (Ind)
Walter Widla (Ind)
Amrit Mangat
48. Mississauga East—
Cooksville
Dipika Damerla Zoran Churchin Waseem Ahmed Lloyd Jones Jonathon Dury (FPO)
Shriya Shah (Paramount)
Winston Harding (Ind)
Vacant
49. Mississauga—
Erindale
Harinder Takhar David Brown Michelle Bilek Otto Casanova Gerald Jackson (FPO) Harinder Takhar
50. Mississauga South Charles Sousa Geoff Janoscik Anju Sikka Cory Mogk Mark Harris (FPO)
Paul Figueiras (Vegan)
Charles Sousa
51. Mississauga—
Streetsville
Bob Delaney Wafik Sunbaty Raed Ayad Scott Warner Bob Delaney
60. Oakville Kevin Flynn[39] Larry Scott Lesley Sprague Andrew Chlobowski Jonathan Banzuela (FCP)
Steve Hunter (FPO)

Mike Harris (Ind)[40]

Kevin Flynn

Hamilton, Burlington & Niagara

Electoral District Candidates   Incumbent
  Liberal   PC   NDP   Green   Other
3. Ancaster—
Dundas—
Flamborough—
Westdale
Ted McMeekin[41] Donna Skelly[42] Trevor Westerhoff Erik Coverdale Glenn Langton (Libertarian)
Rick Gunderman Smith (Communist)
Bob Maton (FCP)
Peter Melanson (FPO)
Ted McMeekin
11. Burlington Karmel Sakran[43] Jane McKenna Peggy Russell Alex Brown Andrew Brannan (FPO)
Anthony Giles (Libertarian)
Tim O'Brien (FCP)
Joyce Savoline
30. Halton Indira Naidoo-Harris [44] Ted Chudleigh Nik Spohr Karen Fraser Gina van den Burg (FPO)
Tony Rodrigues (FCP)
Phil Buck (Ind)
Ted Chudleigh
31. Hamilton Centre Donna Tiqui-Shebib Don Sheppard Andrea Horwath Peter Ormond Chris Lawson (FPO)
Anthony Gracey (Communist)
Michael Baldasaro (Ind)
Robert Kuhlmann (Libertarian)
Steven Passmore (FCP)
Robert Szajkowski (Reform)
Andrea Horwath
32. Hamilton East—
Stoney Creek
Mark Cripps Nancy Fiorentino Paul Miller [45] Peter Randall Greg Pattinson (Libertarian)
Philip Doucette (FPO)
Bob Green Innes (FCP)
Paul Miller
33. Hamilton Mountain Sophia Aggelonitis Geordie Elms Monique Taylor [46] Tony Morris Brian Goodwin (FPO)
Hans Wienhold (Libertarian)
Jim Enos (FCP)
Sophia Aggelonitis
54. Niagara Falls Kim Craitor[47] George Lepp [48] Wayne Redekop [49] Byrne Smith Adam Hyde (Libertarian)
Jeannette Tossounian (Ind)
Tim Tredwell (Ind)
John Jankovic (FCP)
Kim Craitor
55. Niagara West—
Glanbrook
Katie Trombetta[50] Tim Hudak Anthony Marco[51] Meredith Cross Geoff Peacock (FPO)
Gerry Augustine (Reform)
Rob Wienhold (Libertarian)
Marty Poos (People)
Phil Lees (FCP)
Tim Hudak
76. St. Catharines Jim Bradley Sandie Bellows Irene Lowell Jennifer Mooradian Saleh Waziruddin (Communist)
Chris Clarke (FCP)
Jon Radick (CCP)
Dave Unrau (FPO)
Jim Bradley
98. Welland Benoit Mercier[52] Domenic Ursini Cindy Forster Donna Cridland Donna-Lynne Hamilton (Libertarian) Peter Kormos

Midwestern Ontario

Electoral District Candidates   Incumbent
  Liberal   PC   NDP   Green   Other
9. Brant Dave Levac Michael St. Amant Brian Van Tilborg Ken Burns Daniel Hockley (FCP)
Rob Ferguson (Libertarian)
John Turmel (Paupers)
Martin Sitko (Ind)
Dustin Jenner (FPO)
Dave Levac
12. Cambridge Kathryn McGarry [53] Rob Leone Atinuke Bankole Jacques Malette Allan Dettweiler (Libertarian)
Robert Ross (Ind.)
Gerry Martiniuk
27. Guelph Liz Sandals Greg Schirk James Gordon Steven Dyck Drew Garvie (Communist)
Phil Bender (Libertarian)
Julian Ichim (Ind)
Liz Sandals
28. Haldimand—
Norfolk
Greg Crone[54] Toby Barrett Ian Nichols Justin Blake John Gots (FCP) Toby Barrett
34. Huron—
Bruce
Carol Mitchell[55] Lisa Thompson Grant Robertson Patrick Main Christine Schnurr (FCP)
Dennis Valenta (Ind)
Carol Mitchell
37. Kitchener Centre John Milloy Dave MacDonald Cameron Dearlove Mark Vercouteren Bugra Atsiz (FPO)
Patrick Bernier (Libertarian)
Mark Corbiere (Ind)
John Milloy
38. Kitchener—
Conestoga
Leeanna Pendergast Michael Harris [56] Mark Cairns Robert Rose Leeanna Pendergast
39. Kitchener—
Waterloo
Eric Davis Elizabeth Witmer Isabel Cisterna J.D. McGuire Melanie Motz (FPO)
Peter Davis (Ind)
Elizabeth Witmer
67. Oxford David Hilderley Ernie Hardeman Dorothy Marie Eisen Catherine Stewart-Mott Leonard Vanderhoeven (FCP) Ernie Hardeman
70. Perth—
Wellington
John Wilkinson [57] Randy Pettapiece[58] Ellen Papenburg Chris Desjardins Robert Smink (FPO)
Irma DeVries (FCP)
John Wilkinson
99. Wellington—
Halton Hills
Moya Johnson Ted Arnott Dale Hamilton Raymond Dartsch Ted Arnott

Southwestern Ontario

Electoral District Candidates   Incumbent
  Liberal   PC   NDP   Green   Other
14. Chatham-
Kent—
Essex
Paul Watson[59] Rick Nicholls Aleksandra Navarro Holly Sullivan Pat Hoy
21. Elgin—
Middlesex—
London
Lori Baldwin-Sands[60] Jeff Yurek Kathy Cornish Eric Loewen Paul McKeever (FPO) Steve Peters
22. Essex Ken Schmidt Dave Brister Taras Natyshak Jason Matyi Bruce Crozier
40. Lambton—
Kent—
Middlesex
Maria Van Bommel[61] Monte McNaughton Joe Hill James Armstrong Brad Harness (Reform)
Marinus Vander Vloet (FCP)
Tom Jackson (FPO)
Maria Van Bommel
43. London—
Fanshawe
Khalil Ramal Cheryl Miller Teresa Armstrong Bassam Lazar Tim Harnick (Libertarian)
Dave Durnin (FPO)
Ali Hamadi (Ind)
Khalil Ramal
44. London North Centre Deb Matthews Nancy Branscombe Steve Holmes Kevin Labonte Michael Spottiswood (Paupers)
Mary Lou Ambrogio (FPO)
Jordan vanKlinken (Libertarian)
Deb Matthews
45. London West Chris Bentley Ali Chahbar Jeff Buchanan Gary Brown Tim Hodges (FPO)
Chris Gupta (PFRP)
Chris Bentley
78. Sarnia—
Lambton
Stephanie Barry[62] Bob Bailey Brian White Jason Vermette Andy Bruziewicz (Ind)
Andrew Falby (Libertarian)
Bob Bailey
102. Windsor—
Tecumseh
Dwight Duncan Robert de Verteuil Andrew McAvoy Justin Levesque Dan Dominato (Libertarian) Dwight Duncan
103. Windsor West Teresa Piruzza[63] Todd Branch Helmi Charif Chad Durocher Sandra Pupatello

Northern Ontario

Electoral District Candidates   Incumbent
  Liberal   PC   NDP   Green   Other
2. Algoma—
Manitoulin
Mike Brown[64] Joe Chapman Michael Mantha Justin Tilson David Hoffman (FCP) Mike Brown
35. Kenora—
Rainy River
Anthony Leek[65] Rod McKay Sarah Campbell JoJo Holiday Charmaine Romaniuk (NOHP) Howard Hampton[66]
56. Nickel Belt Tony Ryma[67] Paula Peroni France Gélinas Stephanie-Lynn Russell France Gélinas
57. Nipissing Catherine Whiting[68] Victor Fedeli[69] Henri Giroux Scott Haig Monique Smith
69. Parry Sound—
Muskoka
Cindy Waters Norm Miller Alex Zyganiuk Matt Richter Andris Stivrins (FPO) Norm Miller
79. Sault Ste. Marie David Orazietti Jib Turner Celia Ross[70] Luke Macmichael Matthew Hunt (FCP) David Orazietti
88. Sudbury Rick Bartolucci[71] Gerry Labelle[72] Paul Loewenberg[72] Pat Rogerson[72] Carita Murphy Marketos (FCP)
David Popescu (Ind)
Rick Bartolucci
90. Thunder Bay—
Atikokan
Bill Mauro[73] Fred Gilbert Mary Kozorys[74] Jonathan Milnes Marvin Robert McMenemy (Ind) Bill Mauro
91. Thunder Bay—
Superior North
Michael Gravelle[75] Anthony LeBlanc Steve Mantis[76] Scot Kyle Tony Gallo (Libertarian) Michael Gravelle
92. Timiskaming—
Cochrane
Denis Bonin[77] Randy Aulbrook John Vanthof[78] Tina Danese Gerry Courville (NOHP) David Ramsay
93. Timmins—
James Bay
Leonard Rickard Alan Spacek Gilles Bisson[79] Angela Plant Robert Neron (FPO) Gilles Bisson
  • †Indicates MPP not running for re-election.

References

  1. ^ "Veteran Ontario MPP Norm Sterling loses bitter PC nomination battle ". Globe and Mail.
  2. ^ "Sterling may run as independent". Ottawa Citizen.
  3. ^ Nepean-Carleton Liberals nominate Don Dransfield
  4. ^ "Nominated again, Naqvi wants to work on sustainability". Centretown News Online.
  5. ^ "Green party picks Ottawa-Centre candidate". Centretown News Online.
  6. ^ "No competition for Liberal nomination". Orléans Star.
  7. ^ "Andrew Lister is the next PC Candidate". "Orleans Star", August 17, 2011.
  8. ^ "Bob Chiarelli Kicks off Election Campaign". 580 CFRA.
  9. ^ North Glengarry mayor wins Liberal nomination"Cornwall Standard Freeholder"
  10. ^ "Former CF Mayor Bill MacDonald gets Liberal nod". Frontenac EMC.
  11. ^ Heffernan in as Liberal candidate for provincial election "Brockville Recorder and Times"
  12. ^ " select Hayes for local campaign". "Bancroft This Week".
  13. ^ Mark A MacDonald Wins Liberal Nomination in SD&SG on First Ballot "Cornwall Free News"
  14. ^ Barrie Liberal candidate gets official nod "Barrie Examiner"
  15. ^ Carroll brushes off Tories Barrie Examiner http://www.thebarrieexaminer.com/ArticleDisplay.aspx?e=2900344
  16. ^ "Eccles Provincial Liberal Candidate". Owen Sound Sun Times.
  17. ^ a b Jolley bows out, Marshall gets Green nod "Owen Sound Sun Times"
  18. ^ "MPP Johnson to be formally nominated Saturday". Haliburton Echo.
  19. ^ "Laurie Scott crowned PC nominee". Haliburton Echo.
  20. ^ "MLocal Liberals expected to acclaim Rinaldi". Northumberland Today.
  21. ^ Jeff Leal officially acclaimed as Peterborough provincial Liberal candidate "Peterborough Examiner"
  22. ^ Grit hopeful ready to race. Barrie Examiner
  23. ^ NDP candidate for provincial election acclaimed "Simcoe.com"
  24. ^ Joe Dickson runs again for Ajax-Pickering Liberals Ajax-Pickering News Advisor http://www.newsdurhamregion.com/news/article/170672
  25. ^ MPP Dr. Helena Jaczek gets nomination to run again King Township Sentinel http://www.kingsentinel.com/news/2011-02-23/News/MPP_Dr_Helena_Jaczek_gets_nomination_to_run_again.html
  26. ^ Congress CEO takes leave after 27 years "Canadian Jewish News"
  27. ^ Kim Zarzour (Sept. 11, 2011). "Thornhill NDP picks new candidate". yorkregion.com. http://www.yorkregion.com/news/article/1080006--thornhill-ndp-picks-new-candidate. Retrieved September 12, 2011. 
  28. ^ Whitby councillor eyes Liberal seat "Whitby This Week"
  29. ^ a b http://www.etfo.ca/AdvocacyandAction/ProvincialElection/Documents/Candidates%20Nominated%20to%20Date.pdf
  30. ^ Liberal Best to seek re-election as MPP in Scarborough-Guildwood Inside Toronto http://www.insidetoronto.com/news/elections/article/937067--liberal-best-to-seek-re-election-as-mpp-in-scarborough-guildwood
  31. ^ http://www.thestar.com/news/canada/politics/article/1007065--candidates-dive-into-orange-wave?bn=1#article
  32. ^ "Monte Kwinter wants back for eighth term". North York Town Crier.
  33. ^ [http://www.mytowncrier.ca/liberal-challenger-undaunted-by-uphill-battle.html Beaches-East York candidate says protecting services is the rallying cry Toronto Town Crier"
  34. ^ "Prue Gets Provincial NDP Nod". "InsideToronto.com", May 31, 2011.
  35. ^ Getachew, Samuel (20 January 2011). "For the political junkie in all of us". Sway Magazine. http://swaymag.ca/2011/01/for-the-political-junkie-in-all-of-us/. Retrieved 30 April 2011. 
  36. ^ Albanese named Liberal candidate in York South-Weston "Inside Toronto"
  37. ^ Can’t trust Hudak with all-day kindergarten, McGuinty says "Toronto Star"
  38. ^ "Mangat back for provincial election". Mississauga Online, May 2, 2011.
  39. ^ Oakville MPP Kevin Flynn will run again for Liberals Inside Halton http://www.insidehalton.com/news/article/905707--hydro-contributions
  40. ^ "Young Mike Harris joins election race for Oakville". Inside Halton, Sep 15, 2011.
  41. ^ "McMeekin roars ahead at nomination meeting". Flamborough Review.
  42. ^ Nolan, Dan. "Provincial Tories pit Donna Skelly against Ted McMeekin," The Hamilton Spectator, March 25, 2011, News.
  43. ^ "Liberals to name Burlington candidate". Inside Halton.
  44. ^ Naidoo-Harris to represent provincial Liberals in Halton InsideHalton http://www.insidehalton.com/news/article/953860--naidoo-harris-to-represent-provincial-liberals-in-halton
  45. ^ Lennie, Laura. "Miller to lead NDP charge in Hamilton East-Stoney Creek," Stoney Creek News, May 18, 2011, News.
  46. ^ Werner, Kevin. "Hamilton Mountain NDP picks Taylor to challenge Aggelonitis," Hamilton Mountain News, Mar 27, 2011, News.
  47. ^ "Kim Craitor ready to hit the campaign trail for fall election". Niagara Falls Review.
  48. ^ Lepp wins Niagara Falls PC riding nomination Niagara Falls Review http://www.niagarafallsreview.ca/ArticleDisplay.aspx?e=2861394
  49. ^ "Former Mayor of Fort Erie in Election Race with Craitor, Lepp". "Niagara Advance".
  50. ^ Ex-West Lincoln mayor wins Liberal nod, St. Catharines Standard
  51. ^ http://www.niagarathisweek.com/news/article/1009828--trombetta-sets-sights-on-job-at-queen-s-park "Trombetta sets sights on job at Queen’s Park", Niagara This Week, May 18, 2011, News.
  52. ^ Mercier to represent Welland riding "Welland Tribune"
  53. ^ Kathryn McGarry Gets Provincial Liberal Nod For Cambridge North Dumfries Cambridge Now http://www.cambridgenow.ca/npps/story.cfm?nppage=2040
  54. ^ Greg Crone Wants to Be Your MPP "CD 98.9 FM
  55. ^ Mitchell ready to defend her record in Huron-Bruce riding "Walkerton Herald-Times"
  56. ^ http://www.570news.com/radio/570news/article/103043--harris-named
  57. ^ Wilkinson kicks off campaign Stratford Beacon Herald http://www.stratfordbeaconherald.com/ArticleDisplay.aspx?e=2955068
  58. ^ Pettapiece gets nod from PCs Stratford Beacon Herald http://www.stratfordbeaconherald.com/ArticleDisplay.aspx?e=2856828
  59. ^ Watson to represent Liberals "Chatham Daily News"
  60. ^ "Liberals to acclaim Baldwin-Sands". St. Thomas Times-Journal.
  61. ^ "Van Bommel to run in Oct. 6 election". Petrolia Topic.
  62. ^ New Liberal candidate says yes to jail review"Sarnia Observer"
  63. ^ Pupatello's Successor Announced
  64. ^ "Liberals choose Mike Brown". Mid-North Monitor, March 24, 2011.
  65. ^ Leek to carry Liberal banner for Kenora-Rainy River "Kenora Daily Miner and News"
  66. ^ Former NDP leader Howard Hampton won’t seek re-election "Hamilton Spectator"
  67. ^ "Anchorman acclaimed as Nickel Belt's Liberal candidate" Sudbury Star
  68. ^ "Whiting vows to stay the course as Liberal candidate". North Bay Nugget
  69. ^ "Former North Bay mayor to run for PCs". Sudbury Star, February 28, 2011.
  70. ^ "Ross Acclaimed NDP Candidate". Sault Star, May 10, 2011.
  71. ^ "Rick Bartolucci unchallenged as Liberal riding representative". Northern Life, March 24, 2011.
  72. ^ a b c 'We're going to have fun'. Sudbury Star, June 28, 2011.
  73. ^ "Bill Mauro Outlines Plans for Next Four Years". Thunder Bay Net News Ledger, March 24, 2011.
  74. ^ "Jobs on Agenda for NDP Candidate". "The Chronicle-Journal", May 14, 2011.
  75. ^ "Thunder Bay Superior North Liberals Excited with Gravelle". Thunder Bay Net News Ledger, March 24, 2011.
  76. ^ "Mantis wins, becomes NDP's Thunder Bay - Superior North candidate". Tbnewswatch.com, June 30, 2011.
  77. ^ "Bonin to succeed Ramsay as Timiskaming-Cochrane Liberal candidate". Northern News, March 24, 2011.
  78. ^ "Officially Nominated: Vanthof to run for NDP". Temiskaming Speaker, March 24, 2011.
  79. ^ "Bisson campaigning for more favourable wood allocations for local forestry firms". Timmins Times, July 2011.

Wikimedia Foundation. 2010.

Look at other dictionaries:

  • Ontario general election, 2011 — 2007 ← members October 6, 2011 members → 41st …   Wikipedia

  • Ontario general election, 2007 — 2003 ← members October 10, 2007 → 2011 …   Wikipedia

  • Ontario general election, 2003 — 1999 ← members October 2, 2003 → 2007 …   Wikipedia

  • Ontario general election, 1999 — 1995 ← members June 3, 1999 → 2003 …   Wikipedia

  • Ontario general election, 2007 (results) — Main article: Ontario general election, 2007 The Ontario general election, 2007 took place on Wednesday, October 10, 2007. The list of candidates was finalized by Elections Ontario on September 19, 2007. Contents 1 Candidates by party 2… …   Wikipedia

  • Ontario general election, 1990 — 1987 ← September 6, 1990 → 1995 …   Wikipedia

  • Ontario general election, 1995 — 1990 ← June 8, 1995 → 1999 …   Wikipedia

  • Ontario general election, 1987 — 1985 ← September 10, 1987 → 1990 …   Wikipedia

  • Ontario general election, 1926 — The Ontario general election, 1926 was the 17th general election held in the Province of Ontario, Canada. It was held on December 1, 1926, to elect the 112 Members of the 17th Legislative Assembly of Ontario ( MLAs ). The Ontario Conservative… …   Wikipedia

  • Ontario general election, 1981 — The Ontario general election of 1981 was held on March 19, 1981, to elect members of the 32nd Legislative Assembly of the Province of Ontario, Canada. The governing Ontario Progressive Conservative Party, led by William Davis, was re elected for… …   Wikipedia


Share the article and excerpts

Direct link
Do a right-click on the link above
and select “Copy Link”

We are using cookies for the best presentation of our site. Continuing to use this site, you agree with this.