2007 New Year Honours


2007 New Year Honours

The New Year Honours 2007 for the Commonwealth Realms were announced on 30 December 2006, to celebrate the year passed and mark the beginning of 2007.

The recipients of honours are displayed here as they were styled before their new honour, and arranged firstly by the country whose ministers advised the Queen on the appointments, then by honour, with classes (Knight, Knight Grand Cross, etc.) and then divisions (Military, Civil, etc.) as appropriate.

The list is incomplete.

Contents

United Kingdom

Knights Bachelor

  • edit] Order of the Bath

    Knight Commander of the Order of the Bath (KCB)

    Military Division
    • Lieutenant General Frederick Richard Viggers, CMG, MBE (492992)

    Companions of the Order of the Bath (CB)

    Military Division
    • Vice Admial Robin Paul Boissier
    • Rear Admiral Philip Lawrence Wilcocks, DSC
    • Lieutenant General Robin Vaughan Brims, CBE, DSO (490334)
    Civil Division
    Diplomatic service and overseas list
    • Dr. Geoffrey Keith Taylor, counsellor, Foreign and Commonwealth Office

    Order of St Michael and St George

    Knights Commander of the Order of St Michael and St George (KCMG)

    Companions of the Order of St Michael and St George (CMG)

    • Keith George Bloomfield, formerly Ambassador to Kathmandu
    • Simon James Buckle, formerly Deputy Head of Mission, British Embassy, Kabul
    • Professor Victor Gerald Bulmer-Thomas, Director, Royal Institute of International Affairs
    • Andrew George Tyndale Cooper, Counsellor, FCO
    • Martin Stuart Davidson, Deputy Director-General, British Council
    • Michael George Richardson, Counsellor, FCO
    • David Alexander Warren, Counsellor, FCO
    • Timothy Andrew Willasey-Wilsey, Counsellor, FCO

    Royal Victorian Order

    Knights Commander of the Royal Victorian Order (KCVO)

    • Philip Alan Reid, Keeper of the Privy Purse
    • Alan William Waterworth, formerly Lord-Lieutenant for Merseyside

    Order of the British Empire

    Knights Commander of the Order of the British Empire (KBE)

    Dames Commander of the Order of the British Empire (DBE)

    Commanders of the Order of the British Empire (CBE)

    • Brig Christopher John Anthony Hammerbeck for services to British business interests in Hong Kong
    • Michael Anthony Lambert formerly executive vice-president, Commonwealth Magistrates' and Judges' Association
    • Roger Loewyn Munnings services to British business interests in Russia
    • Peter Nightingale formerly chief executive, China Britain Business Council, services to trade
    • Maj-Gen David Nial Creagh O'Morchoe services to British ex-servicemen and women in Ireland
    • Dickson Poon, services to UK-Asia business interests
    • Christopher John Rodrigues, services to British business interests and charitable works in the UK and US

    Officers of the Order of the British Empire (OBE)

    • James Hugh Calum Laurie, services to drama
    • Trevor Lloyd Baker, services to the National Health Service in the West Midlands
    • John Michael Salisbury, services to broadcasting
    • Adrian Underwood, lately National Director, Boarding Schools’ Association. For services to Education

    New Zealand

    Order of New Zealand

    New Zealand Order of Merit

    Distinguished Companions of the New Zealand Order of Merit (D.C.N.Z.M.)

    Companions of the New Zealand Order of Merit (C.N.Z.M.)

    • Colin John Bennet Dale J.P., Manukau, for services to local government.
    • Barrie Patrick Everard, for services to the film industry.
    • Howard Edward Fancy, for public services, lately as Secretary of Education.
    • Ian Ferguson Farrant, for services to business and the community.
    • Graham Fortune, for public services, lately as Secretary of Defence.
    • Emeritus Professor Graeme Stuart Fraser, for services to education and the community.
    • Basil Manderson Logan, for services to business and government.
    • Distinguished Professor David Anthony Dougall Parry, for services to biophysics.
    • Mary Anne Schnackenberg, for services to people with visual impairments.
    • Professor Anne Briar Smith, for services to children.
    • James Robert Sutton, for public services as a Member of Parliament and Minister of the Crown.
    • Gordon Frederick Tietjens, M.N.Z.M., for services to rugby.
    • Edward Richard Woods, for public services, lately as director of the New Zealand Security Intelligence Service.

    Officers of the New Zealand Order of Merit (O.N.Z.M.)

    Civil Division
    • Professor Robert Donald Anderson, Palmerston North, for services to science, education and cricket
    • Peter Gregg Arnett, Virginia, United States, for services to journalism
    • Venkataraman Balakrishnan, Wellington, for services to medicine
    • Sister Winefride Marie Blake, Q.S.M., Wellington, for services to music education
    • Chung Yock (Dan) Chan, Q.S.M., Wellington, for services to the Chinese community
    • David Peter Clews, Hamilton, for services to orthopaedics and the community
    • Leslie William Curtin, North Shore, for services to marine fisheries
    • Frank Morris Endacott, Kaiapoi, for services to rugby league
    • Professor Emeritus Roger Curtis Green, Waitakere, for services to New Zealand history
    • Claire Elizabeth Hague, Napier, for services to education
    • Antony Brian Hambrook, Auckland, for services to the marine industry
    • Paul Moore Hargreaves, Auckland, for services to business and the community
    • Jennifer Susan May, Christchurch, for services to heritage conservation
    • Dr Robert Miller (New Zealand), Dunedin, for services to schizophrenia research
    • Dr Farah Rangikoepa Palmer, Palmerston North, for services to women's rugby and sport
    • Jeremy David Pope, Wellington, for services to international affairs
    • Anthony George Popplewell, North Shore, for services to rowing and sports administration
    • Professor Ivan Leon Reilly, Auckland, for services to mathematics
    • Dr Satendra Kumar Singh, Q.S.M., J.P., Auckland, for services to the Indian community
    • Robert John Stewart, Christchurch, for services to manufacturing and the community
    • Vincent Ward, Auckland, for services to film
    • Jennifer Cecily Ward-Lealand, Auckland, for services to the theatre and the community
    • Carol Kate Guiniven White, Auckland, for services to education
    Military Division
    • Colonel Mark Wheeler (A47472), Florida, Colonels' List, New Zealand Army

    Members of the New Zealand Order of Merit (M.N.Z.M.)

    Civil Division
    • Dr Jack Stanford Allan, Hamilton, for services to education
    • David Roger Bates, Turangi, for services to search and rescue
    • Alistair Oliphant Beckett, Wellington, superintendent, for services to the New Zealand Police
    • Dr Patrick Jerome Beehan, Hamilton, for services to plastic surgery and the community
    • James Bennett, J.P., Hamilton, for services to education
    • William Wakefield Bishop, North Shore, Detective Superintendent, for services to the New Zealand Police
    • Janice Mary Bowman, Auckland for services to the community
    • Raewyn Phoebe Clark, J.P., Manukau, for services to the community
    • Gerald Lynn Te Kapa Coates, Wellington, for services to engineering
    • Nicolette Mary Darlow, J.P., Wellington, for services to the community
    • Tenick Carr Dennison, Masterton, for services to conservation
    • Heather Joyce Dodunski, J.P., New Plymouth, for services to dairy farming and the community
    • Andrew Raymond Drummond, Christchurch, for services to sculpture
    • Warwick Francis Duell, Christchurch, for services to the Department of Corrections
    • Gaynor Mary Eaton, Dunedin, for services to embroidery
    • Dr Denis Hugo Friedlander, Hamilton, for services to medicine
    • Robert Henry Glading DSC, North Shore, for services to golf
    • Peter Harold Goodman, Motueka, for services to business and the community
    • Sandra Greig, Christchurch, for services to ballet and dance
    • Colin James Hammond, J.P., Whakatane, for services to the community
    • Marion Ann Hancock, Auckland, for services to peace education
    • Bryan Hector Heron, Waitakere, for services to the community
    • Dr Elsie Seckyee Ho, Hamilton, for services to the migrant community
    • Peter Edward Kerridge, J.P., Greymouth, for services to rugby league and the community
    • William Thomas Leathwick, Manukau, for services to broadcasting, television and the community
    • Ali'itasi Pepe Lemalu, J.P., Dunedin, for services to the Pacific Islands community
    • Malcolm David MacKenzie, Winton, for services to conservation
    • Keith Stuart Mann, Christchurch, for services to sport, in particular fencing
    • Jocelyn Mary Marshall, J.P., Hamilton, for services to the community
    • Mervyn Charles Martin, J.P., New Plymouth, for services to the community
    • Katie Isabel Morgan, Napier, for services to conservation
    • Suzanne Ngaire Muirhead, Wellington, for services to women's hockey
    • Barbara Graham Cargill Murison, Wellington, for services to children's literature
    • Sheila Ellen Natusch, Wellington, for services as a writer and illustrator
    • Tamati Maungarangi Paraone, Kawakawa, for services to Maori
    • Dr Dennis Louis Pezaro, Wanaka, for services to community health
    • Dr Chula Niranjan Ajasath Rajapakse, Lower Hutt, for services to rheumatology and the Sri Lankan community
    • Adrian Charles Riegen, Waitakere, for services to conservation
    • Associate Professor Peter Larry Schwartz, Dunedin, for services to medical education
    • Harris Heremaia Shortland, J.P., Porirua, for services to the Department of Corrections
    • Simon James Towns, London, for services to hockey
    • William John Townsend, J.P., Naseby, for services to rugby and the community
    • Miniata Te Rito Westrupp, Gisborne, for services to te reo Maori and the community
    • Dr Allan Neil White, A.E., Tauranga, for services to medicine and the community
    • Simon John Williamson, North Shore, for services to the New Zealand Customs Service
    • Juliet Mai Yates, Auckland, for services to local body affairs and the community
    Honorary Members of the Order of Merit, Civil Division
    • Frederick Shaw Benson III, Virginia, United States, for services to New Zealand-US relations
    • Hiroshi Ohashi, Japan, for services to education
    • Jorge Artemio Sandoval-Medina, Lower Hutt, for services to cycling
    Military Division
    • Major Gordon William Benfell (D40989), Tauranga, Royal New Zealand Infantry Regiment
    • Lieutenant Commander Barbara Elizabeth Cassin (V29045), North Shore, Royal New Zealand Navy
    • Lieutenant Colonel Darryl James Tracy (S49880), ACT, Australia, Royal New Zealand Infantry Regiment
    • Commander Mathew Charles Williams (T25938), North Shore, Royal New Zealand Navy
    Additional appointments, for military operational service, to the Order of Merit
    Officer
    • Lieutenant Commander Wayne Bruce Burtton (Y20860), Upper Hutt, Royal New Zealand Navy
    Member
    • Captain Neville Douglas Mosley (N1002720), Waiouru, Corps of Royal New Zealand Engineers
    • Acting Captain Mark August Sydney (W56278), Palmerston North, Corps of Royal New Zealand Military Police

    Queen's Service Order (Q.S.O.)

    For Community Service
    • William Bernard Boyd, Manukau
    • Gavin John Anthony Kerr, J.P., Blenheim
    • Constance Joy Owens, Mt Maunganui
    • David John Russell, Wellington
    • Robin Lindsey Shepherd, Kaitaia
    For Public Services
    • Salvatore Vincent Gargiulo, Nelson
    • Dr Margaret Edith Catherine Honeyman, North Shore
    • Rae Scott Julian, Wellington
    • Alison Margaret McAlpine, J.P., Nelson
    • Laurence Jeremy Elder Salmond, North Shore
    • William Robson Storey, Huntly
    • Dr Gillian Joy Tasker, Wellington
    • Dr Michael Eric Upcott Taylor, Waikanae

    Queen's Service Medal (Q.S.M.)

    For Community Service
    • Philip Andrews, Rotorua
    • Elizabeth Margaret Bayliss, Whakatane
    • Thomas Frank Bayliss, Whakatane
    • William David Blake, Nuhaka
    • Linda Blincko, North Shore
    • Mary Christine Burdon, Rotorua
    • Benjamin de Thierry, Wellsford
    • Edna Vivian Mary Downey, Palmerston North
    • Roy Gardiner, Hastings
    • Tautini Moana Glover, Gisborne
    • John Stewart Grace, Lower Hutt
    • Daniel Joseph Harris, Okaihau
    • Seyed Hassan Hosseini, J.P., Waitakere
    • Eileen Margaret Langridge, Christchurch
    • Ngov Dun Meng Ly, Manukau
    • Robert Frederick Lynn, Ashburton
    • Geraldine Clare Madden, Masterton
    • Taulapapa Moemoeolemalotumua Mata'afa Faumuina Mulitalo, Manukau
    • Christina Mary, Lady McCombs, Christchurch
    • Dr Paula Marjorie McKellar, New Plymouth
    • Brian Dempster Mellar, Thames
    • Francis Victor Morine, J.P., New Plymouth
    • Marlene Nora Mulholland, Wellington
    • Narayana Sankaran Nair, Auckland
    • Haerenga Noa Nicholson, Dannevirke
    • Sinahemotutama Utalo Panama, Manukau
    • Zeta Marie Reilly, Takaka
    • Jean Euphemia Finlayson (Jinty) Rorke, Tauranga
    • Jessie Petrova Seaman, Raetihi
    • Annette Mary Skeen, Taupo
    • Marie Alice Stothart, Hastings
    • Michael Joseph Tahere, Kapiti, Senior Constable, New Zealand Police
    • Dr Nyunt Naing Thein, Auckland
    • Jennie Beverley Thomas, Whangamata
    • Elizabeth Tierney, Taihape
    • Captain Keith Alfred James Tremain, J.P., Hastings, Salvation Army (Retired)
    • Leslie Philip Walden, Fielding
    • Leah Leslie Watson, Kerikeri
    • Graham Charles Watton, J.P., Paeroa
    • Dr Owen Ralph Wiles, Tokoroa
    • Margaret Florence Mina Wilson, Mosgiel
    • George Wong, Dunedin
    For Public Services
    • Patricia Eleanor Beck, Greymouth
    • Alan Frederick Bines, Rotorua
    • Jennifer Elizabeth Brain, Whangarei
    • Raymond Barry Clarke, Waitakere
    • Alan James Clearwater, Palmerston, lately Chief Fire Officer, Palmerston Volunteer Fire Brigade
    • Douglas John Cowan, Kaiapoi
    • Preston Bryce Craig, J.P., Opotiki
    • Mark Gregory Davidson, Paraparaumu Beach, Senior Sergeant, New Zealand Police
    • Yvonne Duncan, North Shore
    • Helen Catherine Gatonyi, Christchurch
    • James Edward John Guyton, Mossburn, Chief Fire Officer, Mossburn Volunteer Fire Brigade
    • Barry Alexander Hartley, New Plymouth
    • Dr Susan Jennifer Jarvis, Christchurch
    • Glenys Keys, Manukau
    • Averil Ada Langrell, Geraldine
    • Gail Elizabeth Loane, Ngarimu Bay
    • Mary Bernadette Te-Vaine Tura Manumea, Auckland
    • Lyvia Marama Marsden, North Shore
    • Vivienne Anne Marshall, Christchurch
    • David John McFarlane, Renwick, Chief Fire Officer, Renwick Fire District
    • Ronald Charles Noice, Cambridge
    • Philip Gary Palfrey, Manukau
    • Kenneth Fredrick Parker, Manukau, Chief Fire Officer, Bucklands Volunteer Fire Brigade
    • Malcolm John Pearson, Wellington
    • Professor Peter Douglas Kenneth Ramsay, Hamilton
    • Kevin Michael Reilly, Palmerston North
    • Shona Margaret Robb, J.P., Lower Hutt
    • Margaret Alice Robson, Christchurch
    • Peter Rushworth, Auckland
    • Cameron Brant Shaw, Taumarunui, Detective Sergeant, New Zealand Police
    • Elaine Simons, Manukau
    • Eru Mahia Smith, Te Karaka
    • Nora Van der Schrieck, Papakura
    • Karen Margaret Vaughan, Wellington, Senior Constable, New Zealand Police
    • David Graeme Walker, Waitakere, Inspector, New Zealand Police
    • Raymond Frederick Walker, Woodville, lately Chief Fire Officer, Woodville Volunteer Fire Brigade
    • Ronald Lancelot Walker, Invercargill
    • Ellen Nan Watts, Christchurch
    Honorary Award for Public Services
    • Theresia Magdalena Elisabeth van Ree, Lower Hutt
    • Willem van Ree, Lower Hutt

    New Zealand Antarctic Medal (N.Z.A.M.)

    • Professor John Dudley Bradshaw, Christchurch, for services to Antarctic science
    • Dr Clive Howard-Williams, Christchurch, for services to Antarctic science
    Honorary New Zealand Antarctic Medal
    • Dr Karl Erb, Maryland, United States, for services to New Zealand Antarctic programmes

    References

    External links


Wikimedia Foundation. 2010.

Look at other dictionaries:

  • New Year Honours 2007 — The New Year Honours 2007 for the Commonwealth Realms were announced on 30 December, 2006, to celebrate the year passed and mark the beginning of 2007.The recipients of honours are displayed here as they were styled before their new honour, and… …   Wikipedia

  • New Year Honours 2008 — The New Year Honours 2008 for the Commonwealth Realms were announced on 29 December 2007, [cite web| url=http://news.bbc.co.uk/1/hi/uk/7163660.stm| title= Parkinson and Minogue top honours] to celebrate the year passed and mark the beginning of… …   Wikipedia

  • 2002 New Year Honours — New Years Honours are announced on or around the date of the New Year in the Australia, Canada, New Zealand and the United Kingdom. The dates vary, both from year to year and from country to country. All are published in supplements to the London …   Wikipedia

  • 2008 New Year Honours — The New Year Honours 2008 for the Commonwealth Realms were announced on 29 December 2007,[1] to celebrate the year passed and mark the beginning of 2008. The recipients of honours are displayed here as they were styled before their new honour,… …   Wikipedia

  • 2000 New Year Honours — The insignia of the Grand Cross of the Order of St Michael and St George: Andrew Wood was awarded the Grand Cross in this Honours list. The New Year Honours 2000 for the United Kingdom were announced on 31 December 1999, to celebrate the year… …   Wikipedia

  • 2010 New Year Honours — The New Year Honours 2010, principally for the United Kingdom but also the Commonwealth Realms, were announced on 31 December 2009[1] to celebrate the year passed and mark the beginning of 2010. The 2010 New Year Honours were unusual in that none …   Wikipedia

  • 2011 New Year Honours — The New Year Honours 2011, principally for the United Kingdom but also the Commonwealth Realms, were announced on 31 December 2010 to celebrate the year passed and mark the beginning of 2011.[1][2] The recipients of honours are displayed here as… …   Wikipedia

  • 2009 New Year Honours — The New Year Honours 2009 principally for the United Kingdom as well as the Commonwealth Realms were announced on 31 December 2008,[1] to celebrate the year passed and mark the beginning of 2009. The recipients of honours are displayed here as… …   Wikipedia

  • 2006 New Year Honours — The New Year Honours 2006 for the Commonwealth realms were announced on 31 December 2005, to celebrate the year passed and mark the beginning of 2006. The recipients of honours are displayed here as they were styled before their new honour, and… …   Wikipedia

  • 1999 New Year Honours — The New Year Honours 1999 for the United Kingdom were announced on 31 December 1998 to celebrate the year passed and mark the beginning of 1999. The recipients of honours are displayed here as they were styled before their new honour, and… …   Wikipedia


Share the article and excerpts

Direct link
Do a right-click on the link above
and select “Copy Link”

We are using cookies for the best presentation of our site. Continuing to use this site, you agree with this.