2002 New Year Honours


2002 New Year Honours

New Years' Honours are announced on or around the date of the New Year in the Australia, Canada, New Zealand and the United Kingdom. The dates vary, both from year to year and from country to country. All are published in supplements to the London Gazette and many are conferred by the monarch (or her representative) some time after the date of the announcement, particularly for those service people on active duty.

This page lists those awards announced in the 2002 New Year's honours lists.

Contents

United Kingdom

Knights Bachelor

  • Patrick John Armstrong, C.B.E., for services to the Police.
  • John Lionel Beckwith, C.B.E., for services to Youth Sport.
  • Albert Bore, leader of Birmingham City Council. For services to Local Government.
  • Professor Richard John Brook, O.B.E., formerly chief executive of the Engineering and Physical Sciences Research Council. For services to Science and Engineering.
  • Michael Sydney Buckley, parliamentary commissioner for Administration and Health Service commissioner for England, Wales and Scotland.
  • Anthony Thomas Burden, Q.P.M., Chief Constable of South Wales Police. For services to the Police.
  • de Vic Graham Carey, Bailiff of Guernsey. For services to the Crown.
  • Professor Graeme Robertson Dawson Catto, for services to Medicine and to Medical Education.
  • Timothy Peter Plint Clifford, Director-General of the National Galleries of Scotland. For services to the Arts.
  • Professor Ronald Urwick Cooke, Vice-Chancellor of the University of York. For services to Higher Education.
  • Professor Bernard Crick, for services to Citizenship in Schools and to Political Studies.
  • Professor Liam Joseph Donaldson, Chief Medical Officer for England, Department of Health.
  • Charles Brandon Gough, formerly chairman of the Review Body on Doctors' and Dentists' Remuneration. For public service.
  • Nicholas Thomas Grimshaw, C.B.E., for services to Architecture.
  • Iain Robert Hall, Headteacher of Parrs Wood Technology College, Manchester. For services to Education.
  • Professor Gabriel Horn, F.R.S., for services to Neurobiology and to the Advancement of Scientific Research.
  • Professor Ian McColl Kennedy, for services to Bioethics and to Medical Law.
  • Ben Kingsley. Actor. For services to Drama.
  • Terence Patrick Leahy, chief executive of Tesco plc. For services to Food Retailing.
  • Professor Alistair George James MacFarlane, C.B.E., F.R.S., rector of UHI Millennium Institute. For services to Education.
  • Graham John Melmoth, chief executive of Co-operative Group Ltd. For services to the Retail Industry.
  • Edward Benjamin Crofton Osmotherly, C.B., formerly chairman of the Commission for Local Administration in England. For services to Local Government.
  • Alan William Parker, C.B.E., film director and chairman of the Film Council. For services to the Film Industry.
  • Robin Keith Saxby, executive chairman of ARM Holdings plc. For services to the Information Technology Industry.
  • Professor Martin Nicholas Sweeting, O.B.E., F.R.S., chief executive of Surrey Satellite Technology Ltd and director of the Surrey Space Centre. For services to Microsatellite Engineering.
  • Jimmy Leslie Ronald Young, C.B.E., for services to Radio Broadcasting.

Order of the Bath

Knights Commander of the Bath (K.C.B.)

Companions of the Bath (C.B.)

Order of St Michael and St George

Companions of St Michael and St George (C.M.G.)

  • Edward John Rankin Scott, chairman of John Swire and Sons Ltd. For services to International Trade.

Royal Victorian Order

Knights Commander of the Royal Victorian Order (K.C.V.O.)

Commanders of the Royal Victorian Order (C.V.O.)

  • Peter Scott Dunn, L.V.O., for veterinary services in the Royal Mews.
  • Arthur Michael Johnstone Galsworthy, C.B.E., D.L., former member of The Prince's Council, Duchy of Cornwall.
  • John Eric Handcock, L.V.O., honorary secretary of The Prince Philip Trust Fund for the Royal Borough of Windsor and Maidenhead.
  • Malcolm Brian Johnston Kimmins, trustee of the Ascot Authority.
  • Christopher Hamilton Lloyd, L.V.O., Surveyor of The Queen's Pictures.
  • Kathrin Elizabeth Thomas, J.P., formerly chairman of The Prince's Trust (Cymru).
  • Col Greville Wyndham Tufnell, lieutenant of The Queen's Body Guard of the Yeomen of the Guard.

Lieutenants of the Royal Victorian Order (L.V.O.)

Members of the Royal Victorian Order (M.V.O.)

  • Lt Col David Mitchell Anderson, O.B.E., Superintendent of the Palace of Holyroodhouse.
  • Sgt Paul Leon Bazire, Royalty Protection Department, Metropolitan Police.
  • John Dobson, Head Forester on the Balmoral Estate.
  • Hazel Duddy, formerly head of the Royal Households Secretariat, Foreign and Commonwealth Office.
  • Caroline Claire, comtesse de Guitauat, assistant to the director of the Royal Collection and Loans Officer.
  • David Simon Hutson, Archivist to the Household of The Prince of Wales.
  • Michael Robertson Hyde, finance director of Business in the Community.
  • Cyril Arthur Littlewood, M.B.E., founder of the Young People's Trust for the Environment and Nature Conservation.
  • Philippa Beris Leigh Norman, Chief Accountant in the Royal Household.
  • Graham Paul Sharpe, property manager of Windsor Castle.
  • Patrick William Avern Smart, special liaison manager of Jaguar Cars Limited.
  • Douglas Stuart Wilson, formerly Bursar of Cumberland Lodge.

Royal Victorian Medal

Bar to the Royal Victorian Medal (Silver)

  • John Alan Brown, RVM. Tractor Driver, Sandringham Estate.

John Collings, RVM. Head Chauffeur to Queen Elizabeth The Queen Mother. David John Watts, RVM. Carpenter, Sandringham Estate.

Royal Victorian Medal (Silver)

  • Charles Victor Brewster, manager of the Stationery and Reprographic Unit, Royal Household.
  • Ernest Dennis, Chief Steward to the Lieutenant-Governor of Ontario.
  • Rosemarie Ethel Farnworth, Dresser to The Princess Royal.
  • Desmond Fitzgerald, formerly Parks Worker on the Crown Estate, Windsor
  • Gp. Capt. Nigel Wharmby O.B.E, Station Commander of Royal Air Force Cranwell.
  • Constable Robert Nicholas Grieve, Royalty Protection Department, Metropolitan Police.
  • Roderick Andrew Lane, deputy head Bookbinder of the Royal Collection.
  • Lindsay Henderson Masson, Estate Worker on the Balmoral Estate.
  • Michael Zalec Rasser, for hairdressing services to The Princess Royal.
  • Edward Patrick Richards, Night Patrolman of Buckingham Palace.
  • Ronald Ernest Russell, Craft Welder of the Crown Estate.
  • Anthony Michael Rutty, formerly Chauffeur and General assistant on the Sandringham Estate.
  • David Scrimgeour, Gamekeeper on the Balmoral Estate.
  • Roy Stannett, Parks Worker, Crown Estate, Windsor.
  • Graham Bernard Sutherland, B.E.M., Yeoman of the Royal Cellars, Royal Household.
  • Michael John Andrew Wakeham, Gentleman of the Choir, The Queen's Chapel of the Savoy.
  • Timothy John Williams, Head Chauffeur to The Prince of Wales.

Order of the Companions of Honour

Order of the British Empire

Knights Grand Cross of the British Empire (G.B.E.)

Knight Commander of the British Empire (K.B.E.)

Dame Commander of the British Empire (D.B.E.)

New Zealand

New Zealand Order of Merit

Companions of the New Zealand Order of Merit

O.N.Z.

Professor Alan Graham MacDiarmid Pennsylvania, United States of America

D.C.N.Z.M.

Mrs Lynley Stuart Dodd Tauranga For services to children's literature and book illustration
Mrs Margaret Mary Millard J.P. Palmerston North For services to the rural community
Dr Peter George Snell O.B.E. Dallas, Texas, United States of America For services to sport
The Right Honourable Edmund Walter Thomas Q.C. Auckland For services as a Judge of the Court of Appeal

C.N.Z.M.

Dr Glenys Patricia Arthur Wellington For services to medicine
Dr Susan Nicola Bagshaw Christchurch For services to youth health
Emeritus Professor Douglas Saxon Coombs Dunedin For services to mineralogy
Professor Robert (Roy) Geddes Auckland For services to science and technology education
The Right Reverend Bruce Carlyle Gilberd Tairua For services to the community
Richard Michael Hill Arrowtown For services to business and the arts
Professor Andrew Reed Hornblow Christchurch For services to medicine and health services
Peter Robert Jackson Wellington For services to film
The Most Reverend Max Takuira Matthew Mariu Tokoroa For services to Māori and the community
The Honourable Daniel Paul Neazor Wellington For services as a Judge of the High Court
Dr Margaret Orbell Auckland For services to Māori and literature
Professor Bruce Jerome Ross Wellington For services to agriculture
Mrs Jacqueline Te Kani Wellington For services to Māori
Miss Marcia Ellen Wilson (Sister Marcellin) Wellington For services to education and the community

O.N.Z.M.

George Ian Andrews Auckland For services to television
Dr Margaret Ann Carr Hamilton For services to early childhood education
Dr Neil James Cherry Christchurch For services to science, education and the community
The Reverend Terence Montague Dibble Auckland For services to justice and peace issues
Mrs Esther Frances Fung Wellington For services to the Chinese community
Dr William Ivan Glass Christchurch For services to occupational health and safety
The Reverend Haki Rangikaheke Petera Haimona J.P. Taihape For services to Māori
Mrs June Hamilton Napier For services to health administration and the community
Dr Michael Donald Hills Hamilton For services to persons with epilepsy and the community
Noel Cowburn Lynch Wellington For services to rowing and music
Trevor John McKee Auckland For services to racing and the community
John Milbanke Masters M.C., J.P. Christchurch For services to returned services personnel and the community
Mrs Gwen Meyer Neave J.P. Stewart Island For services to art and the community
Richard John Northey Auckland For public services
Ms Gaylene Mary Preston Wellington For services to film making
Mrs Erenora Puketapu-Hetet J.P. Lower Hutt For services to weaving
Associate Professor Carole Marie Shepheard Auckland For services to the arts
Emeritus Professor Russell Cyril James Stone Auckland For services to historical research
Peter Ivan Talley Motueka For services to the fishing industry, export and the community
Gilbert William Ullrich J.P. Auckland For services to export
Mrs Lucinda Jane (Cindi) Wallace Wellington For services to mental health
Ms Jean Catherine Watson Wellington For services to literature and welfare work
Dr Peter Stuart Watson Washington DC, United States of America For services to New Zealand interests in the United States of Amercia
Mrs Marie Helen Wills Christchurch For services to the community
Colonel John Reginald McLeod (K49804) Colonels' List, New Zealand Army
Colonel Graeme Charles Wilson E.D. (K390135) Colonels' List, New Zealand Army Territorial Force

M.N.Z.M.

Mrs Valerie Jeanne Abrahams Auckland For services to persons with muscular dystrophy and the community
Mrs Phyllis Rosa Aston Nelson For services to rural communities
Mrs Valerie Alice Ball Masterton For services to the community
Mrs Marion Iris Batchelor Christchurch For services to the community
Mrs Margaret Mary Bonner J.P. Wellington For services to local body and community affairs
Lim Nam Chhour Auckland For services to the Chinese Cambodian community
Mrs Nansi Whetu Dewes Taumarunui For services to Māori and the community
Mrs Thelma Joyce Earle Blenheim For services to the community
Mrs Taonefoou Ogotau Falesima Auckland For services to the community
Dr Stella Frances Kaiaua For services to conservation and the environment
Emeritus Professor Colin Alexander Gibson Dunedin For services to church music and education
Sister Helen Gilroy Wellington For services to education and the community
Annesley Brian Harman Christchurch For services to the community
Mrs Lesley Hazel Harrison Auckland For services to the community
Isaac John Jefferson J.P. Tauranga For services to the elderly and the community
Murray Raynal Jensen J.P. Raumati Beach For services to local body and community affairs
Mrs Jean Evelyn Kneebone J.P. Hamilton For services to welfare work
Michael John Lynch Carterton For services to community health in the South Pacific
Roderick Graham MacDiarmid Kerikeri For services to horticulture and the community
Colin Alexander McDonald Christchurch For services to the potato industry
Robert Bergen McGregor Napier For services to the preservation of local heritage
John Gifford Male Warkworth For services to the peace movement
Trevor Horowaewae Maxwell Rotorua For services to Māori, arts and local body affairs
Reginald Charles Moore Wainuiomata For services to local government
John Roy Newton Turangi For services to conservation
Calder Robert Prescott Dunedin For services to music
Mrs Barbara Anne Redfern J.P. Hamilton For services to migrants
Mrs Geraldine Hinemoa Reweti Bethlehem For services to education
Ms June Temamaeroa Rhind Pukekohe For services to persons with disabilities
James Patrick Robson Christchurch For services to conservation and the community
Evan William Rogerson Switzerland For services to international relations
Mrs Moira Pareraututu Rolleston J.P. Lower Kaimai, Tauranga For services to the community
Chhotubhai Sima J.P. Auckland For services to the Indian community
Dr Neil Andrew Sinclair Putaruru For services to the arts and the community
Horace William Smith Auckland For services to refugees
Mrs Beverley Rae Sturgeon J.P. Tokoroa For services to local government, education and the community
Rangitihi Rangiwaiata Tahuparae Wellington For services to Māori
Graham Fradelle Tapper Christchurch For services to persons with disabilites
Mrs Joycelyn Konini Teasdale Runanga, West Coast For services to the community
Mrs Annie Tito-Nekeare J.P. Waitakere City For services to the Pacific Islands community
Mrs Margaret Shirley Walker Nelson For services to the community
Ms Frances Rosemary Walsh Wellington For services to film
Miss Gabrielle Patricia Welsh Christchurch For services to the community and persons with disabilities
Mrs Gwen Chadwin Wichman Manukau City For services to the community
Mrs Pamela Rose Williams Christchurch For services as a dietitian
Roy Alfred Williams Waitakere City For services to athletics
Mark Rayne Willis Turangi For services to karate
(Kenneth) Brian Wood Blackball, West Coast For services to the community
Commander Wayne Robert Edward Burroughs (B22909) Royal New Zealand Navy
Commander Alan Rex Edwards (M18940) Royal New Zealand Navy
Lieutenant Colonel Mary Anne Catherine Schaab (Q747100) Royal New Zealand Nursing Corps
Flight Lieutenant Nathan John MacDonald (N996625) Royal New Zealand Air Force
Lieutenant Ross Murray James (B46047) Christchurch Royal New Zealand Infantry Regiment
Flight Sergeant Brigitte Lee Troughton (Q91646) Royal New Zealand Air Force
Acting Chief Petty Officer Marine Technician (Electrical) Douglas Ivan John Marusich (V25112)] Royal New Zealand Navy

O.N.Z.M. Additional

Wing Commander Carl Robert Nixon (G90074) Royal New Zealand Air Force

M.N.Z.M. Additional

Warrant Officer Class One Peleti Mark Hunter (M47805) Royal New Zealand Infantry Regiment

O.N.Z.M. Honorary

Moin Mohammed Fudda Karachi, Pakistan For services to New Zealand interests in Pakistan

M.N.Z.M. Honorary

Ms Margaretha Hendrika Johanna Stronks Christchurch For services to youth and the community
Professor Shunsuke Takahashi Tokyo, Japan For services to karate

Q.S.O.

Mrs Raewyn Maureen Bayliss Hamilton For Community Service
Tilak Chandra J.P. Hamilton For Community Service
The Very Reverend Bruce Andrew Hansen Christchurch For Community Service
Mrs Shirley Margaret Heaphy J.P. Palmerston North For Community Service
Mrs Eileen Joan Parore J.P. Whangarei For Community Service
Dr Khalid Rashid Sandhu Wellington For Community Service
The Reverend Brian Phillip Williscroft Dunedin For Community Service
Ms Anne Candy J.P. Manukau City For Public Services
The Honourable Christine Elizabeth Fletcher Auckland For Public Services
William Alexander Gavin Auckland For Public Services
Mrs Mary Elizabeth Ogg Gore For Public Services
Wynne Archdall Raymond J.P. Timaru For Public Services
Mrs Claire Lois Stewart J.P. New Plymouth For Public Services
Ted Mita Joseph Te Hae J.P. Christchurch For Public Services

Q.S.M.

Ms Glenys Ruby Anderson-Carter Rotorua For Community Service
Graham Francis Barnett Mount Maunganui For Community Service
Mrs Mary Mereiwa Broughton J.P. Lower Hutt For Community Service
Thomas Falcon Brown Chatham Islands For Community Service
Mrs June Elaine Carlton Katikati For Community Service
Barrie Maxwell Cheyne Christchurch For Community Service
Mrs Elsie May Connolly Westport For Community Service
Mrs Hazel Muriel Pearl Crossley Auckland For Community Service
Thomas Cheu Kwan Wong Doo Auckland For Community Service
Mrs Marion Eileen Fisher Whangarei For Community Service
Mrs Jean Gatton Kihikihi For Community Service
Miss Jennifer Anne Green South Dunedin For Community Service
Mrs Eva Maud Hammond Rawene For Community Service
Jack Stanley Harker Auckland For Community Service
Mrs Anne Rebecca Hobbs Auckland For Community Service
Donald Frank Hobbs Auckland For Community Service
Mrs Edith Neale Houldsworth Wainuiomata For Community Service
Loo-Chi Hu Christchurch For Community Service
Brian James Inns New Plymouth For Community Service
Richard William Jordan Kaiapoi For Community Service
Mrs Noelene Joan Keller Christchurch For Community Service
Mrs Lilian Grace Lawless Porirua City For Community Service
Quang Long Le Auckland For Community Service
Robert Lang McDonald Auckland For Community Service
Mrs Raana Virginia Mareikura Ohakune For Community Service
Mrs Molly Pamela Newman Upper Hutt For Community Service
Keith William Parker Whangarei For Community Service
Sister Kim Ngoc Pham (Sister Marie Benoit) Auckland For Community Service
Ross Pearce Richardson J.P. Wanganui For Community Service
Mrs Betty Kerford Roberts Christchurch For Community Service
Norman Frederick Roberts Christchurch For Community Service
Ms Marlene Dale Shipman Wellington For Community Service
Mrs Verona Lillian (Nonie) Smith Milton, Otago For Community Service
Eric William Taylor Auckland For Community Service
Mrs Vera Trebilcock Rangiora For Community Service
Mrs Muriel Pimia Wehi Auckland For Community Service
Mrs Loris Helen Wisheart Blenheim For Community Service
Mrs Janice Zachan Napier For Community Service
Mrs Raylene Margaret Atkinson Greymouth For Public Services
William Joseph Beveridge Auckland For Public Services
Walter Douglas Black J.P. Napier For Public Services
Mrs Solo Brown Auckland For Public Services
Joseph Lester Clark Auckland For Public Services
Stuart Barry Cornford Wanganui For Public Services
Leslie Desmond Eden Paihia, Northland For Public Services
Mrs Filiamata Fiu (Mrs Filiamata Manuhiku Lukupa Fiu Ili) Auckland For Public Services
Dr Ivan Philip Howie Great Barrier Island For Public Services
Anthony Neal Hunt Foxton For Public Services
Murray Vickers Francis Jones Oamaru For Public Services
Thuten Kesang Auckland For Public Services
Joseph Martin Kuklinski Inglewood Chief Fire Officer, Inglewood Volunteer Fire Brigade
Kenneth Bruce McKinnon J.P. Ruatoria Lately Chief Fire Officer, Ruatoria Volunteer Fire Brigade
Bruce John McLeod Napier For Public Services
Matthew McMillan J.P. Auckland For Public Services
Mrs Julie Patricia Manahi Waiheke Island For Public Services
Mrs Mavis Ann Marett Auckland For Public Services
Mrs Wilma Alison Marshall J.P. North Shore City For Public Services
Francis Brent Martin Tauranga For Public Services
Jack Milford Lower Hutt Constable, New Zealand Police
Alan Peter Mills Auckland Senior Station Officer, Remuera Fire Brigade
John Arthur Moller Kawerau For Public Services
Michael William Moore Christchurch Lately Senior Sergeant, New Zealand Police
Frank David Moult Palmerston North Lately Senior Constable, New Zealand Police
Stephen John O'Connor Lower Hutt Sergeant, New Zealand Police
Frank Henry Papprill Wanganui For Public Services
Rex William Powley J.P. Bluff For Public Services
William Andrew Rees Wellington For Public Services
Colin Gordon Robertson Invercargill For Public Services
Ms Valda Mary Slaney-Ellison Thames For Public Services
Charles Keith Smith Evesham, Worcester, United Kingdom For Public Services
Mrs Jacqueline Margaret Sutton Otaki For Public Services
Mrs Iolesina Faigame Tagoilelagi Auckland For Public Services
Helen Kathryn Unsworth J.P. Tauranga For Public Services
Mrs Teoarani Tematengaro Waikari Gisborne For Public Services
Mrs Barbara Ann Walter Auckland For Public Services
Raymond Moverley Walter Auckland For Public Services
John William Watson Havelock North Lately Detective, New Zealand Police
Mrs Sandra June Yaxley Christchurch For Public Services

References


Wikimedia Foundation. 2010.

Look at other dictionaries:

  • New Year Honours 2002 — United KingdomKnights Bachelor*Patrick John Armstrong, C.B.E., for services to the Police. *John Lionel Beckwith, C.B.E., for services to Youth Sport. *Albert Bore, leader of Birmingham City Council. For services to Local Government. *Professor… …   Wikipedia

  • 2000 New Year Honours — The insignia of the Grand Cross of the Order of St Michael and St George: Andrew Wood was awarded the Grand Cross in this Honours list. The New Year Honours 2000 for the United Kingdom were announced on 31 December 1999, to celebrate the year… …   Wikipedia

  • 2010 New Year Honours — The New Year Honours 2010, principally for the United Kingdom but also the Commonwealth Realms, were announced on 31 December 2009[1] to celebrate the year passed and mark the beginning of 2010. The 2010 New Year Honours were unusual in that none …   Wikipedia

  • 2011 New Year Honours — The New Year Honours 2011, principally for the United Kingdom but also the Commonwealth Realms, were announced on 31 December 2010 to celebrate the year passed and mark the beginning of 2011.[1][2] The recipients of honours are displayed here as… …   Wikipedia

  • 2007 New Year Honours — The New Year Honours 2007 for the Commonwealth Realms were announced on 30 December 2006, to celebrate the year passed and mark the beginning of 2007. The recipients of honours are displayed here as they were styled before their new honour, and… …   Wikipedia

  • 2008 New Year Honours — The New Year Honours 2008 for the Commonwealth Realms were announced on 29 December 2007,[1] to celebrate the year passed and mark the beginning of 2008. The recipients of honours are displayed here as they were styled before their new honour,… …   Wikipedia

  • 2009 New Year Honours — The New Year Honours 2009 principally for the United Kingdom as well as the Commonwealth Realms were announced on 31 December 2008,[1] to celebrate the year passed and mark the beginning of 2009. The recipients of honours are displayed here as… …   Wikipedia

  • 2006 New Year Honours — The New Year Honours 2006 for the Commonwealth realms were announced on 31 December 2005, to celebrate the year passed and mark the beginning of 2006. The recipients of honours are displayed here as they were styled before their new honour, and… …   Wikipedia

  • 1999 New Year Honours — The New Year Honours 1999 for the United Kingdom were announced on 31 December 1998 to celebrate the year passed and mark the beginning of 1999. The recipients of honours are displayed here as they were styled before their new honour, and… …   Wikipedia

  • 1997 New Year Honours — The New Year Honours 1997 for the United Kingdom and Hong Kong were announced on 31 December 1996, to celebrate the year passed and mark the beginning of 1997. The recipients of honours are displayed here as they were styled before their new… …   Wikipedia


Share the article and excerpts

Direct link
Do a right-click on the link above
and select “Copy Link”

We are using cookies for the best presentation of our site. Continuing to use this site, you agree with this.