List of Olympic medalists in athletics (men)


List of Olympic medalists in athletics (men)

This is the complete list of men's Olympic medalists in athletics from 1896 to 2008.

Contents

Current program

100 metres

Games Gold Silver Bronze
1896 Athens
details
 Thomas Burke (USA)  Fritz Hofmann (GER)  Francis Lane (USA)
 Alojz Sokol (HUN)
1900 Paris
details
 Frank Jarvis (USA)  Walter Tewksbury (USA)  Stan Rowley (AUS)
1904 St. Louis
details
 Archie Hahn (USA)  Nate Cartmell (USA)  William Hogenson (USA)
1908 London
details
 Reggie Walker (RSA)  James Rector (USA)  Robert Kerr (CAN)
1912 Stockholm
details
 Ralph Craig (USA)  Alvah Meyer (USA)  Donald Lippincott (USA)
1920 Antwerp
details
 Charlie Paddock (USA)  Morris Kirksey (USA)  Harry Edward (GBR)
1924 Paris
details
 Harold Abrahams (GBR)  Jackson Scholz (USA)  Arthur Porritt (NZL)
1928 Amsterdam
details
 Percy Williams (CAN)  Jack London (GBR)  Georg Lammers (GER)
1932 Los Angeles
details
 Eddie Tolan (USA)  Ralph Metcalfe (USA)  Arthur Jonath (GER)
1936 Berlin
details
 Jesse Owens (USA)  Ralph Metcalfe (USA)  Tinus Osendarp (NED)
1948 London
details
 Harrison Dillard (USA)  Barney Ewell (USA)  Lloyd LaBeach (PAN)
1952 Helsinki
details
 Lindy Remigino (USA)  Herb McKenley (JAM)  McDonald Bailey (GBR)
1956 Melbourne
details
 Bobby Morrow (USA)  Thane Baker (USA)  Hector Hogan (AUS)
1960 Rome
details
 Armin Hary (EUA)  Dave Sime (USA)  Peter Radford (GBR)
1964 Tokyo
details
 Bob Hayes (USA)  Enrique Figuerola (CUB)  Harry Jerome (CAN)
1968 Mexico City
details
 Jim Hines (USA)  Lennox Miller (JAM)  Charles Greene (USA)
1972 Munich
details
 Valeriy Borzov (URS)  Robert Taylor (USA)  Lennox Miller (JAM)
1976 Montreal
details
 Hasely Crawford (TRI)  Don Quarrie (JAM)  Valeriy Borzov (URS)
1980 Moscow
details
 Allan Wells (GBR)  Silvio Leonard (CUB)  Petar Petrov (BUL)
1984 Los Angeles
details
 Carl Lewis (USA)  Sam Graddy (USA)  Ben Johnson (CAN)
1988 Seoul
details
 Carl Lewis (USA)  Linford Christie (GBR)  Calvin Smith (USA)
1992 Barcelona
details
 Linford Christie (GBR)  Frankie Fredericks (NAM)  Dennis Mitchell (USA)
1996 Atlanta
details
 Donovan Bailey (CAN)  Frankie Fredericks (NAM)  Ato Boldon (TRI)
2000 Sydney
details
 Maurice Greene (USA)  Ato Boldon (TRI)  Obadele Thompson (BAR)
2004 Athens
details
 Justin Gatlin (USA)  Francis Obikwelu (POR)  Maurice Greene (USA)
2008 Beijing
details
 Usain Bolt (JAM)  Richard Thompson (TRI)  Walter Dix (USA)

200 metres

Games Gold Silver Bronze
1900 Paris
details
 Walter Tewksbury (USA)  Norman Pritchard (IND)  Stan Rowley (AUS)
1904 St. Louis
details
 Archie Hahn (USA)  Nate Cartmell (USA)  William Hogenson (USA)
1908 London
details
 Robert Kerr (CAN)  Robert Cloughen (USA)  Nate Cartmell (USA)
1912 Stockholm
details
 Ralph Craig (USA)  Donald Lippincott (USA)  Willie Applegarth (GBR)
1920 Antwerp
details
 Allen Woodring (USA)  Charlie Paddock (USA)  Harry Edward (GBR)
1924 Paris
details
 Jackson Scholz (USA)  Charlie Paddock (USA)  Eric Liddell (GBR)
1928 Amsterdam
details
 Percy Williams (CAN)  Walter Rangeley (GBR)  Helmut Körnig (GER)
1932 Los Angeles
details
 Eddie Tolan (USA)  George Simpson (USA)  Ralph Metcalfe (USA)
1936 Berlin
details
 Jesse Owens (USA)  Mack Robinson (USA)  Tinus Osendarp (NED)
1948 London
details
 Mel Patton (USA)  Barney Ewell (USA)  Lloyd LaBeach (PAN)
1952 Helsinki
details
 Andy Stanfield (USA)  Thane Baker (USA)  James Gathers (USA)
1956 Melbourne
details
 Bobby Morrow (USA)  Andy Stanfield (USA)  Thane Baker (USA)
1960 Rome
details
 Livio Berruti (ITA)  Lester Carney (USA)  Abdoulaye Seye (FRA)
1964 Tokyo
details
 Henry Carr (USA)  Paul Drayton (USA)  Edwin Roberts (TRI)
1968 Mexico City
details
 Tommie Smith (USA)  Peter Norman (AUS)  John Carlos (USA)
1972 Munich
details
 Valeriy Borzov (URS)  Larry Black (USA)  Pietro Mennea (ITA)
1976 Montreal
details
 Don Quarrie (JAM)  Millard Hampton (USA)  Dwayne Evans (USA)
1980 Moscow
details
 Pietro Mennea (ITA)  Allan Wells (GBR)  Don Quarrie (JAM)
1984 Los Angeles
details
 Carl Lewis (USA)  Kirk Baptiste (USA)  Thomas Jefferson (USA)
1988 Seoul
details
 Joe DeLoach (USA)  Carl Lewis (USA)  Robson da Silva (BRA)
1992 Barcelona
details
 Michael Marsh (USA)  Frankie Fredericks (NAM)  Michael Bates (USA)
1996 Atlanta
details
 Michael Johnson (USA)  Frankie Fredericks (NAM)  Ato Boldon (TRI)
2000 Sydney
details
 Konstantinos Kenteris (GRE)  Darren Campbell (GBR)  Ato Boldon (TRI)
2004 Athens
details
 Shawn Crawford (USA)  Bernard Williams (USA)  Justin Gatlin (USA)
2008 Beijing
details
 Usain Bolt (JAM)  Shawn Crawford (USA)  Walter Dix (USA)

400 metres

Games Gold Silver Bronze
1896 Athens
details
 Thomas Burke (USA)  Herbert Jamison (USA)  Charles Gmelin (GBR)
1900 Paris
details
 Maxie Long (USA)  William Holland (USA)  Ernst Schultz (DEN)
1904 St. Louis
details
 Harry Hillman (USA)  Frank Waller (USA)  Herman Groman (USA)
1908 London
details
 Wyndham Halswelle (GBR) none awarded none awarded
1912 Stockholm
details
 Charles Reidpath (USA)  Hanns Braun (GER)  Edward Lindberg (USA)
1920 Antwerp
details
 Bevil Rudd (RSA)  Guy Butler (GBR)  Nils Engdahl (SWE)
1924 Paris
details
 Eric Liddell (GBR)  Horatio Fitch (USA)  Guy Butler (GBR)
1928 Amsterdam
details
 Ray Barbuti (USA)  James Ball (CAN)  Joachim Büchner (GER)
1932 Los Angeles
details
 Bill Carr (USA)  Ben Eastman (USA)  Alex Wilson (CAN)
1936 Berlin
details
 Archie Williams (USA)  Godfrey Brown (GBR)  James LuValle (USA)
1948 London
details
 Arthur Wint (JAM)  Herb McKenley (JAM)  Mal Whitfield (USA)
1952 Helsinki
details
 George Rhoden (JAM)  Herb McKenley (JAM)  Ollie Matson (USA)
1956 Melbourne
details
 Charles Jenkins (USA)  Karl-Friedrich Haas (EUA)  Voitto Hellstén (FIN)
 Ardalion Ignatyev (URS)
1960 Rome
details
 Otis Davis (USA)  Carl Kaufmann (EUA)  Malcolm Spence (RSA)
1964 Tokyo
details
 Mike Larrabee (USA)  Wendell Mottley (TRI)  Andrzej Badeński (POL)
1968 Mexico City
details
 Lee Evans (USA)  Larry James (USA)  Ron Freeman (USA)
1972 Munich
details
 Vincent Matthews (USA)  Wayne Collett (USA)  Julius Sang (KEN)
1976 Montreal
details
 Alberto Juantorena (CUB)  Fred Newhouse (USA)  Herman Frazier (USA)
1980 Moscow
details
 Viktor Markin (URS)  Rick Mitchell (AUS)  Frank Schaffer (GDR)
1984 Los Angeles
details
 Alonzo Babers (USA)  Gabriel Tiacoh (CIV)  Antonio McKay (USA)
1988 Seoul
details
 Steve Lewis (USA)  Butch Reynolds (USA)  Danny Everett (USA)
1992 Barcelona
details
 Quincy Watts (USA)  Steve Lewis (USA)  Samson Kitur (KEN)
1996 Atlanta
details
 Michael Johnson (USA)  Roger Black (GBR)  Davis Kamoga (UGA)
2000 Sydney
details
 Michael Johnson (USA)  Alvin Harrison (USA)  Greg Haughton (JAM)
2004 Athens
details
 Jeremy Wariner (USA)  Otis Harris (USA)  Derrick Brew (USA)
2008 Beijing
details
 LaShawn Merritt (USA)  Jeremy Wariner (USA)  David Neville (USA)

800 metres

Games Gold Silver Bronze
1896 Athens
details
 Edwin Flack (AUS)  Nándor Dáni (HUN)  Dimitrios Golemis (GRE)
1900 Paris
details
 Alfred Tysoe (GBR)  John Cregan (USA)  David Hall (USA)
1904 St. Louis
details
 James Lightbody (USA)  Howard Valentine (USA)  Emil Breitkreutz (USA)
1908 London
details
 Mel Sheppard (USA)  Emilio Lunghi (ITA)  Hanns Braun (GER)
1912 Stockholm
details
 Ted Meredith (USA)  Mel Sheppard (USA)  Ira Davenport (USA)
1920 Antwerp
details
 Albert Hill (GBR)  Earl Eby (USA)  Bevil Rudd (RSA)
1924 Paris
details
 Douglas Lowe (GBR)  Paul Martin (SUI)  Schuyler Enck (USA)
1928 Amsterdam
details
 Douglas Lowe (GBR)  Erik Byléhn (SWE)  Hermann Engelhard (GER)
1932 Los Angeles
details
 Tommy Hampson (GBR)  Alex Wilson (CAN)  Phil Edwards (CAN)
1936 Berlin
details
 John Woodruff (USA)  Mario Lanzi (ITA)  Phil Edwards (CAN)
1948 London
details
 Mal Whitfield (USA)  Arthur Wint (JAM)  Marcel Hansenne (FRA)
1952 Helsinki
details
 Mal Whitfield (USA)  Arthur Wint (JAM)  Heinz Ulzheimer (GER)
1956 Melbourne
details
 Tom Courtney (USA)  Derek Johnson (GBR)  Audun Boysen (NOR)
1960 Rome
details
 Peter Snell (NZL)  Roger Moens (BEL)  George Kerr (BWI)
1964 Tokyo
details
 Peter Snell (NZL)  Bill Crothers (CAN)  Wilson Kiprugut (KEN)
1968 Mexico City
details
 Ralph Doubell (AUS)  Wilson Kiprugut (KEN)  Tom Farrell (USA)
1972 Munich
details
 Dave Wottle (USA)  Yevgeniy Arzhanov (URS)  Mike Boit (KEN)
1976 Montreal
details
 Alberto Juantorena (CUB)  Ivo Van Damme (BEL)  Rick Wohlhuter (USA)
1980 Moscow
details
 Steve Ovett (GBR)  Sebastian Coe (GBR)  Nikolay Kirov (URS)
1984 Los Angeles
details
 Joaquim Cruz (BRA)  Sebastian Coe (GBR)  Earl Jones (USA)
1988 Seoul
details
 Paul Ereng (KEN)  Joaquim Cruz (BRA)  Saïd Aouita (MAR)
1992 Barcelona
details
 William Tanui (KEN)  Nixon Kiprotich (KEN)  Johnny Gray (USA)
1996 Atlanta
details
 Vebjørn Rodal (NOR)  Hezekiél Sepeng (RSA)  Fred Onyancha (KEN)
2000 Sydney
details
 Nils Schumann (GER)  Wilson Kipketer (DEN)  Djabir Saïd-Guerni (ALG)
2004 Athens
details
 Yuriy Borzakovskiy (RUS)  Mbulaeni Mulaudzi (RSA)  Wilson Kipketer (DEN)
2008 Beijing
details
 Wilfred Bungei (KEN)  Ismail Ahmed Ismail (SUD)  Alfred Kirwa Yego (KEN)

1500 metres

Games Gold Silver Bronze
1896 Athens
details
 Edwin Flack (AUS)  Arthur Blake (USA)  Albin Lermusiaux (FRA)
1900 Paris
details
 Charles Bennett (GBR)  Henri Deloge (FRA)  John Bray (USA)
1904 St. Louis
details
 James Lightbody (USA)  Frank Verner (USA)  Lacey Hearn (USA)
1908 London
details
 Mel Sheppard (USA)  Harold Wilson (GBR)  Norman Hallows (GBR)
1912 Stockholm
details
 Arnold Jackson (GBR)  Abel Kiviat (USA)  Norman Taber (USA)
1920 Antwerp
details
 Albert Hill (GBR)  Philip Baker (GBR)  Lawrence Shields (USA)
1924 Paris
details
 Paavo Nurmi (FIN)  Willy Schärer (SUI)  Henry Stallard (GBR)
1928 Amsterdam
details
 Harri Larva (FIN)  Jules Ladoumègue (FRA)  Eino Purje (FIN)
1932 Los Angeles
details
 Luigi Beccali (ITA)  Jerry Cornes (GBR)  Phil Edwards (CAN)
1936 Berlin
details
 Jack Lovelock (NZL)  Glenn Cunningham (USA)  Luigi Beccali (ITA)
1948 London
details
 Henry Eriksson (SWE)  Lennart Strand (SWE)  Wim Slijkhuis (NED)
1952 Helsinki
details
 Josy Barthel (LUX)  Bob McMillen (USA)  Werner Lueg (GER)
1956 Melbourne
details
 Ron Delany (IRL)  Klaus Richtzenhain (EUA)  John Landy (AUS)
1960 Rome
details
 Herb Elliott (AUS)  Michel Jazy (FRA)  István Rózsavölgyi (HUN)
1964 Tokyo
details
 Peter Snell (NZL)  Josef Odložil (TCH)  John Davies (NZL)
1968 Mexico City
details
 Kipchoge Keino (KEN)  Jim Ryun (USA)  Bodo Tümmler (FRG)
1972 Munich
details
 Pekka Vasala (FIN)  Kipchoge Keino (KEN)  Rod Dixon (NZL)
1976 Montreal
details
 John Walker (NZL)  Ivo van Damme (BEL)  Paul-Heinz Wellmann (FRG)
1980 Moscow
details
 Sebastian Coe (GBR)  Jürgen Straub (GDR)  Steve Ovett (GBR)
1984 Los Angeles
details
 Sebastian Coe (GBR)  Steve Cram (GBR)  José Manuel Abascal (ESP)
1988 Seoul
details
 Peter Rono (KEN)  Peter Elliott (GBR)  Jens-Peter Herold (GDR)
1992 Barcelona
details
 Fermín Cacho (ESP)  Rachid El Basir (MAR)  Mohammed Suleiman (QAT)
1996 Atlanta
details
 Noureddine Morceli (ALG)  Fermín Cacho (ESP)  Stephen Kipkorir (KEN)
2000 Sydney
details
 Noah Ngeny (KEN)  Hicham El Guerrouj (MAR)  Bernard Lagat (KEN)
2004 Athens
details
 Hicham El Guerrouj (MAR)  Bernard Lagat (KEN)  Rui Silva (POR)
2008 Beijing
details
 Asbel Kiprop (KEN)  Nick Willis (NZL)  Mehdi Baala (FRA)

5000 metres

Games Gold Silver Bronze
1912 Stockholm
details
 Hannes Kolehmainen (FIN)  Jean Bouin (FRA)  George Hutson (GBR)
1920 Antwerp
details
 Joseph Guillemot (FRA)  Paavo Nurmi (FIN)  Eric Backman (SWE)
1924 Paris
details
 Paavo Nurmi (FIN)  Ville Ritola (FIN)  Edvin Wide (SWE)
1928 Amsterdam
details
 Ville Ritola (FIN)  Paavo Nurmi (FIN)  Edvin Wide (SWE)
1932 Los Angeles
details
 Lauri Lehtinen (FIN)  Ralph Hill (USA)  Lauri Virtanen (FIN)
1936 Berlin
details
 Gunnar Höckert (FIN)  Lauri Lehtinen (FIN)  Henry Jonsson (SWE)
1948 London
details
 Gaston Reiff (BEL)  Emil Zátopek (TCH)  Wim Slijkhuis (NED)
1952 Helsinki
details
 Emil Zátopek (TCH)  Alain Mimoun (FRA)  Herbert Schade (GER)
1956 Melbourne
details
 Vladimir Kuts (URS)  Gordon Pirie (GBR)  Derek Ibbotson (GBR)
1960 Rome
details
 Murray Halberg (NZL)  Hans Grodotzki (EUA)  Kazimierz Zimny (POL)
1964 Tokyo
details
 Bob Schul (USA)  Harald Norpoth (EUA)  Bill Dellinger (USA)
1968 Mexico City
details
 Mohammed Gammoudi (TUN)  Kipchoge Keino (KEN)  Naftali Temu (KEN)
1972 Munich
details
 Lasse Virén (FIN)  Mohammed Gammoudi (TUN)  Ian Stewart (GBR)
1976 Montreal
details
 Lasse Virén (FIN)  Dick Quax (NZL)  Klaus-Peter Hildenbrand (FRG)
1980 Moscow
details
 Miruts Yifter (ETH)  Suleiman Nyambui (TAN)  Kaarlo Maaninka (FIN)
1984 Los Angeles
details
 Saïd Aouita (MAR)  Markus Ryffel (SUI)  António Leitão (POR)
1988 Seoul
details
 John Ngugi (KEN)  Dieter Baumann (FRG)  Hansjörg Kunze (GDR)
1992 Barcelona
details
 Dieter Baumann (GER)  Paul Bitok (KEN)  Fita Bayisa (ETH)
1996 Atlanta
details
 Vénuste Niyongabo (BDI)  Paul Bitok (KEN)  Khalid Boulami (MAR)
2000 Sydney
details
 Million Wolde (ETH)  Ali Saïdi-Sief (ALG)  Brahim Lahlafi (MAR)
2004 Athens
details
 Hicham El Guerrouj (MAR)  Kenenisa Bekele (ETH)  Eliud Kipchoge (KEN)
2008 Beijing
details
 Kenenisa Bekele (ETH)  Eliud Kipchoge (KEN)  Edwin Soi (KEN)

10,000 metres

Games Gold Silver Bronze
1912 Stockholm
details
 Hannes Kolehmainen (FIN)  Lewis Tewanima (USA)  Albin Stenroos (FIN)
1920 Antwerp
details
 Paavo Nurmi (FIN)  Joseph Guillemot (FRA)  James Wilson (GBR)
1924 Paris
details
 Ville Ritola (FIN)  Edvin Wide (SWE)  Eero Berg (FIN)
1928 Amsterdam
details
 Paavo Nurmi (FIN)  Ville Ritola (FIN)  Edvin Wide (SWE)
1932 Los Angeles
details
 Janusz Kusociński (POL)  Volmari Iso-Hollo (FIN)  Lasse Virtanen (FIN)
1936 Berlin
details
 Ilmari Salminen (FIN)  Arvo Askola (FIN)  Volmari Iso-Hollo (FIN)
1948 London
details
 Emil Zátopek (TCH)  Alain Mimoun (FRA)  Bertil Albertsson (SWE)
1952 Helsinki
details
 Emil Zátopek (TCH)  Alain Mimoun (FRA)  Aleksandr Anufriyev (URS)
1956 Melbourne
details
 Vladimir Kuts (URS)  József Kovács (HUN)  Allan Lawrence (AUS)
1960 Rome
details
 Pyotr Bolotnikov (URS)  Hans Grodotzki (EUA)  Dave Power (AUS)
1964 Tokyo
details
 Billy Mills (USA)  Mohammed Gammoudi (TUN)  Ron Clarke (AUS)
1968 Mexico City
details
 Naftali Temu (KEN)  Mamo Wolde (ETH)  Mohammed Gammoudi (TUN)
1972 Munich
details
 Lasse Virén (FIN)  Emiel Puttemans (BEL)  Miruts Yifter (ETH)
1976 Montreal
details
 Lasse Virén (FIN)  Carlos Lopes (POR)  Brendan Foster (GBR)
1980 Moscow
details
 Miruts Yifter (ETH)  Kaarlo Maaninka (FIN)  Mohamed Kedir (ETH)
1984 Los Angeles
details
 Alberto Cova (ITA)  Mike McLeod (GBR)  Michael Musyoki (KEN)
1988 Seoul
details
 Brahim Boutayeb (MAR)  Salvatore Antibo (ITA)  Kipkemboi Kimeli (KEN)
1992 Barcelona
details
 Khalid Skah (MAR)  Richard Chelimo (KEN)  Addis Abebe (ETH)
1996 Atlanta
details
 Haile Gebrselassie (ETH)  Paul Tergat (KEN)  Saleh Hissou (MAR)
2000 Sydney
details
 Haile Gebrselassie (ETH)  Paul Tergat (KEN)  Assefa Mezgebu (ETH)
2004 Athens
details
 Kenenisa Bekele (ETH)  Sileshi Sihine (ETH)  Zersenay Tadese (ERI)
2008 Beijing
details
 Kenenisa Bekele (ETH)  Sileshi Sihine (ETH)  Micah Kogo (KEN)

Marathon

The marathon was invented for the 1896 Olympics, and has been contested at all Olympics since. Generally, in the Summer Olympics, the women's marathon marks the midway point of the games, while the men's marathon is the final event and is incorporated into the Closing Ceremonies. The distance of the marathon at the Olympics has varied in the early years, before being standardized at 42,195 m in 1924, the distance that was run at the 1908 Olympics. In other years, the distances have been:

  • 1896: 40,000 m (approximately)
  • 1900: 40,260 m (25.02 mi)
  • 1904: 40,000 m (24.85 mi)
  • 1912: 40,200 m (24.98 mi)
  • 1920: 40,750 m (25.32 mi)
Games Gold Silver Bronze
1896 Athens
details
 Spiridon Louis (GRE)  Kharilaos Vasilakos (GRE)  Gyula Kellner (HUN)
1900 Paris
details
 Michel Théato (FRA)[1]  Émile Champion (FRA)  Ernst Fast (SWE)
1904 St. Louis
details
 Thomas Hicks (USA)  Albert Corey (USA)[2]  Arthur Newton (USA)
1908 London
details
 Johnny Hayes (USA)  Charles Hefferon (RSA)  Joseph Forshaw (USA)
1912 Stockholm
details
 Ken McArthur (RSA)  Christian Gitsham (RSA)  Gaston Strobino (USA)
1920 Antwerp
details
 Hannes Kolehmainen (FIN)  Jüri Lossmann (EST)  Valerio Arri (ITA)
1924 Paris
details
 Albin Stenroos (FIN)  Romeo Bertini (ITA)  Clarence DeMar (USA)
1928 Amsterdam
details
 Boughera El Ouafi (FRA)  Manuel Plaza Reyes (CHI)  Martti Marttelin (FIN)
1932 Los Angeles
details
 Juan Carlos Zabala (ARG)  Sam Ferris (GBR)  Armas Toivonen (FIN)
1936 Berlin
details
 Sohn Kee-chung [Korean] (JPN)[3]  Ernest Harper (GBR)  Nan Shoryu [Korean] (JPN)[3]
1948 London
details
 Delfo Cabrera (ARG)  Tom Richards (GBR)  Etienne Gailly (BEL)
1952 Helsinki
details
 Emil Zátopek (TCH)  Reinaldo Gorno (ARG)  Gustaf Jansson (SWE)
1956 Melbourne
details
 Alain Mimoun (FRA)  Franjo Mihalić (YUG)  Veikko Karvonen (FIN)
1960 Rome
details
 Abebe Bikila (ETH)  Rhadi Ben Abdesselam (MAR)  Barry Magee (NZL)
1964 Tokyo
details
 Abebe Bikila (ETH)  Basil Heatley (GBR)  Kokichi Tsuburaya (JPN)
1968 Mexico City
details
 Mamo Wolde (ETH)  Kenji Kimihara (JPN)  Mike Ryan (NZL)
1972 Munich
details
 Frank Shorter (USA)  Karel Lismont (BEL)  Mamo Wolde (ETH)
1976 Montreal
details
 Waldemar Cierpinski (GDR)  Frank Shorter (USA)  Karel Lismont (BEL)
1980 Moscow
details
 Waldemar Cierpinski (GDR)  Gerard Nijboer (NED)  Satymkul Dzhumanazarov (URS)
1984 Los Angeles
details
 Carlos Lopes (POR)  John Treacy (IRL)  Charlie Spedding (GBR)
1988 Seoul
details
 Gelindo Bordin (ITA)  Douglas Wakiihuri (KEN)  Ahmed Salah (DJI)
1992 Barcelona
details
 Hwang Young-Cho (KOR)  Koichi Morishita (JPN)  Stephan Freigang (GER)
1996 Atlanta
details
 Josia Thugwane (RSA)  Lee Bong-Ju (KOR)  Erick Wainaina (KEN)
2000 Sydney
details
 Gezahegne Abera (ETH)  Erick Wainaina (KEN)  Tesfaye Tola (ETH)
2004 Athens
details
 Stefano Baldini (ITA)  Mebrahtom Keflezighi (USA)  Vanderlei de Lima (BRA)
2008 Beijing
details
 Samuel Wanjiru (KEN)  Jaouad Gharib (MAR)  Tsegay Kebede (ETH)
  1. ^ The IOC attributes Théato's medal to France, despite later sources finding that his nationality was Luxembourgish.
  2. ^ Corey is described in the 1904 Games report as a "Frenchman wearing the colors of the Chicago Athletic Association", but the IOC attributes his medal to the United States.
  3. ^ a b Both Sohn Kee-chung (Son Kitei) and Nam Sung-yong (Nan Shoryu) were from Korea. The IOC attributes both medals to Japan due to Korea being a Japanese colony at the time. All Korean Olympians during the Japanese colonial rule could only participate in the games as a representative of Japan and had to compete with Japanese names instead of their original Korean names. However, some sources still refer Son Kitei as the first Korean to win an Olympic marathon today.

110 metres hurdles

Games Gold Silver Bronze
1896 Athens
details
 Thomas Curtis (USA)  Grantley Goulding (GBR) none awarded
1900 Paris
details
 Alvin Kraenzlein (USA)  John McLean (USA)  Fred Moloney (USA)
1904 St. Louis
details
 Fred Schule (USA)  Thaddeus Schideler (USA)  Lesley Ashburner (USA)
1908 London
details
 Forrest Smithson (USA)  John Garrels (USA)  Arthur Shaw (USA)
1912 Stockholm
details
 Fred Kelly (USA)  James Wendell (USA)  Martin Hawkins (USA)
1920 Antwerp
details
 Earl Thomson (CAN)  Harold Barron (USA)  Feg Murray (USA)
1924 Paris
details
 Daniel Kinsey (USA)  Sydney Atkinson (RSA)  Sten Pettersson (SWE)
1928 Amsterdam
details
 Sydney Atkinson (RSA)  Steve Anderson (USA)  John Collier (USA)
1932 Los Angeles
details
 George Saling (USA)  Percy Beard (USA)  Don Finlay (GBR)
1936 Berlin
details
 Forrest Towns (USA)  Don Finlay (GBR)  Fritz Pollard (USA)
1948 London
details
 William Porter (USA)  Clyde Scott (USA)  Craig Dixon (USA)
1952 Helsinki
details
 Harrison Dillard (USA)  Jack Davis (USA)  Arthur Barnard (USA)
1956 Melbourne
details
 Lee Calhoun (USA)  Jack Davis (USA)  Joel Shankle (USA)
1960 Rome
details
 Lee Calhoun (USA)  Willie May (USA)  Hayes Jones (USA)
1964 Tokyo
details
 Hayes Jones (USA)  Blaine Lindgren (USA)  Anatoly Mikhailov (URS)
1968 Mexico City
details
 Willie Davenport (USA)  Ervin Hall (USA)  Eddy Ottoz (ITA)
1972 Munich
details
 Rod Milburn (USA)  Guy Drut (FRA)  Thomas Hill (USA)
1976 Montreal
details
 Guy Drut (FRA)  Alejandro Casañas (CUB)  Willie Davenport (USA)
1980 Moscow
details
 Thomas Munkelt (GDR)  Alejandro Casañas (CUB)  Aleksandr Puchkov (URS)
1984 Los Angeles
details
 Roger Kingdom (USA)  Greg Foster (USA)  Arto Bryggare (FIN)
1988 Seoul
details
 Roger Kingdom (USA)  Colin Jackson (GBR)  Tonie Campbell (USA)
1992 Barcelona
details
 Mark McKoy (CAN)  Tony Dees (USA)  Jack Pierce (USA)
1996 Atlanta
details
 Allen Johnson (USA)  Mark Crear (USA)  Florian Schwarthoff (GER)
2000 Sydney
details
 Anier García (CUB)  Terrence Trammell (USA)  Mark Crear (USA)
2004 Athens
details
 Liu Xiang (CHN)  Terrence Trammell (USA)  Anier García (CUB)
2008 Beijing
details
 Dayron Robles (CUB)  David Payne (USA)  David Oliver (USA)

400 metres hurdles

Games Gold Silver Bronze
1900 Paris
details
 Walter Tewksbury (USA)  Henri Tauzin (FRA)  George Orton (CAN)
1904 St. Louis
details
 Harry Hillman (USA)  Frank Waller (USA)  George Poage (USA)
1908 London
details
 Charles Bacon (USA)  Harry Hillman (USA)  Jimmy Tremeer (GBR)
1912 Stockholm not included in the Olympic program
1920 Antwerp
details
 Frank Loomis (USA)  John Norton (USA)  August Desch (USA)
1924 Paris
details
 Morgan Taylor (USA)  Erik Wilén (FIN)  Ivan Riley (USA)
1928 Amsterdam
details
 David Burghley (GBR)  Frank Cuhel (USA)  Morgan Taylor (USA)
1932 Los Angeles
details
 Bob Tisdall (IRL)  Glenn Hardin (USA)  Morgan Taylor (USA)
1936 Berlin
details
 Glenn Hardin (USA)  John Loaring (CAN)  Miguel White (PHI)
1948 London
details
 Roy Cochran (USA)  Duncan White (CEY)  Rune Larsson (SWE)
1952 Helsinki
details
 Charles Moore (USA)  Yuriy Lituyev (URS)  John Holland (NZL)
1956 Melbourne
details
 Glenn Davis (USA)  Eddie Southern (USA)  Josh Culbreath (USA)
1960 Rome
details
 Glenn Davis (USA)  Clifton Cushman (USA)  Dick Howard (USA)
1964 Tokyo
details
 Rex Cawley (USA)  John Cooper (GBR)  Salvatore Morale (ITA)
1968 Mexico City
details
 David Hemery (GBR)  Gerhard Hennige (FRG)  John Sherwood (GBR)
1972 Munich
details
 John Akii-Bua (UGA)  Ralph Mann (USA)  David Hemery (GBR)
1976 Montreal
details
 Edwin Moses (USA)  Michael Shine (USA)  Yevgeniy Gavrilenko (URS)
1980 Moscow
details
 Volker Beck (GDR)  Vasyl Arkhypenko (URS)  Gary Oakes (GBR)
1984 Los Angeles
details
 Edwin Moses (USA)  Danny Harris (USA)  Harald Schmid (FRG)
1988 Seoul
details
 André Phillips (USA)  Amadou Dia Ba (SEN)  Edwin Moses (USA)
1992 Barcelona
details
 Kevin Young (USA)  Winthrop Graham (JAM)  Kriss Akabusi (GBR)
1996 Atlanta
details
 Derrick Adkins (USA)  Samuel Matete (ZAM)  Calvin Davis (USA)
2000 Sydney
details
 Angelo Taylor (USA)  Hadi Al Somayli (KSA)  Llewellyn Herbert (RSA)
2004 Athens
details
 Félix Sánchez (DOM)  Danny McFarlane (JAM)  Naman Keïta (FRA)
2008 Beijing
details
 Angelo Taylor (USA)  Kerron Clement (USA)  Bershawn Jackson (USA)

3000 metres steeplechase

Games Gold Silver Bronze
1920 Antwerp
details
 Percy Hodge (GBR)  Patrick Flynn (USA)  Ernesto Ambrosini (ITA)
1924 Paris
details
 Ville Ritola (FIN)  Elias Katz (FIN)  Paul Bontemps (FRA)
1928 Amsterdam
details
 Toivo Loukola (FIN)  Paavo Nurmi (FIN)  Ove Andersen (FIN)
1932 Los Angeles
details
 Volmari Iso-Hollo (FIN)  Thomas Evenson (GBR)  Joe McCluskey (USA)
1936 Berlin
details
 Volmari Iso-Hollo (FIN)  Kalle Tuominen (FIN)  Alfred Dompert (GER)
1948 London
details
 Tore Sjöstrand (SWE)  Erik Elmsäter (SWE)  Göte Hagström (SWE)
1952 Helsinki
details
 Horace Ashenfelter (USA)  Vladimir Kazantsev (URS)  John Disley (GBR)
1956 Melbourne
details
 Chris Brasher (GBR)  Sándor Rozsnyói (HUN)  Ernst Larsen (NOR)
1960 Rome
details
 Zdzisław Krzyszkowiak (POL)  Nikolay Sokolov (URS)  Semyon Rzhishchin (URS)
1964 Tokyo
details
 Gaston Roelants (BEL)  Maurice Herriott (GBR)  Ivan Belyayev (URS)
1968 Mexico City
details
 Amos Biwott (KEN)  Benjamin Kogo (KEN)  George Young (USA)
1972 Munich
details
 Kipchoge Keino (KEN)  Ben Jipcho (KEN)  Tapio Kantanen (FIN)
1976 Montreal
details
 Anders Gärderud (SWE)  Bronisław Malinowski (POL)  Frank Baumgartl (GDR)
1980 Moscow
details
 Bronisław Malinowski (POL)  Filbert Bayi (TAN)  Eshetu Tura (ETH)
1984 Los Angeles
details
 Julius Korir (KEN)  Joseph Mahmoud (FRA)  Brian Diemer (USA)
1988 Seoul
details
 Julius Kariuki (KEN)  Peter Koech (KEN)  Mark Rowland (GBR)
1992 Barcelona
details
 Matthew Birir (KEN)  Patrick Sang (KEN)  William Mutwol (KEN)
1996 Atlanta
details
 Joseph Keter (KEN)  Moses Kiptanui (KEN)  Alessandro Lambruschini (ITA)
2000 Sydney
details
 Reuben Kosgei (KEN)  Wilson Boit Kipketer (KEN)  Ali Ezzine (MAR)
2004 Athens
details
 Ezekiel Kemboi (KEN)  Brimin Kipruto (KEN)  Paul Kipsiele Koech (KEN)
2008 Beijing
details
 Brimin Kipruto (KEN)  Mahiedine Mekhissi-Benabbad (FRA)  Richard Kipkemboi Mateelong (KEN)

4 x 100 metres relay

Games Gold Silver Bronze
1912 Stockholm
details
 Great Britain (GBR)
David Jacobs
Henry Macintosh
Victor d'Arcy
Willie Applegarth
 Sweden (SWE)
Ivan Möller
Charles Luther
Ture Person
Knut Lindberg
none awarded
1920 Antwerp
details
 United States (USA)
Charlie Paddock
Jackson Scholz
Loren Murchison
Morris Kirksey
 France (FRA)
René Lorain
René Tirard
René Mourlon
Émile Ali-Khan
 Sweden (SWE)
Agne Holmström
William Petersson
Sven Malm
Nils Sandström
1924 Paris
details
 United States (USA)
Loren Murchison
Louis Clarke
Frank Hussey
Alfred LeConey
 Great Britain (GBR)
Harold Abrahams
Walter Rangeley
William Nichol
Lancelot Royle
 Netherlands (NED)
Jan de Vries
Jacob Boot
Harry Broos
Marinus van den Berge
1928 Amsterdam
details
 United States (USA)
Frank Wykoff
James Quinn
Charles Borah
Henry Russell
 Germany (GER)
Georg Lammers
Richard Corts
Hubert Houben
Helmut Körnig
 Great Britain (GBR)
Cyril Gill
Edward Smouha
Walter Rangeley
Jack London
1932 Los Angeles
details
 United States (USA)
Bob Kiesel
Emmett Toppino
Hector Dyer
Frank Wykoff
 Germany (GER)
Helmut Körnig
Friedrich Hendrix
Erich Borchmeyer
Arthur Jonath
 Italy (ITA)
Giuseppe Castelli
Ruggero Maregatti
Gabriele Salviati
Edgardo Toetti
1936 Berlin
details
 United States (USA)
Jesse Owens
Ralph Metcalfe
Foy Draper
Frank Wykoff
 Italy (ITA)
Orazio Mariani
Gianni Caldana
Elio Ragni
Tullio Gonnelli
 Germany (GER)
Wilhelm Leichum
Erich Borchmeyer
Erwin Gillmeister
Gerd Hornberger
1948 London
details
 United States (USA)
Barney Ewell
Lorenzo Wright
Harrison Dillard
Mel Patton
 Great Britain (GBR)
John Archer
John Gregory
Alastair McCorquodale
Kenneth Jones
 Italy (ITA)
Michele Tito
Enrico Perucconi
Antonio Siddi
Carlo Monti
1952 Helsinki
details
 United States (USA)
Dean Smith
Harrison Dillard
Lindy Remigino
Andy Stanfield
 Soviet Union (URS)
Boris Tokarev
Levan Kalyayev
Levan Sanadze
Vladimir Sukharev
 Hungary (HUN)
László Zarándi
Géza Varasdi
György Csányi
Béla Goldoványi
1956 Melbourne
details
 United States (USA)
Ira Murchison
Leamon King
Thane Baker
Bobby Morrow
 Soviet Union (URS)
Leonid Bartenev
Boris Tokarev
Yuriy Konovalov
Vladimir Sukharev
 Germany (EUA)
Lothar Knörzer
Leonhard Pohl
Heinz Fütterer
Manfred Germar
1960 Rome
details
 Germany (EUA)
Bernd Cullmann
Armin Hary
Walter Mahlendorf
Martin Lauer
 Soviet Union (URS)
Gusman Kosanov
Leonid Bartenev
Yuriy Konovalov
Edvin Ozolin
 Great Britain (GBR)
Peter Radford
David Jones
David Segal
Nick Whitehead
1964 Tokyo
details
 United States (USA)
Paul Drayton
Gerry Ashworth
Richard Stebbins
Bob Hayes
 Poland (POL)
Andrzej Zieliński
Wiesław Maniak
Marian Foik
Marian Dudziak
 France (FRA)
Paul Genevay
Bernard Laidebeur
Claude Piquemal
Jocelyn Delecour
1968 Mexico City
details
 United States (USA)
Charles Greene
Mel Pender
Ronnie Ray Smith
Jim Hines
 Cuba (CUB)
Hermes Ramírez
Juan Morales
Pablo Montes
Enrique Figuerola
 France (FRA)
Gérard Fenouil
Jocelyn Delecour
Claude Piquemal
Roger Bambuck
1972 Munich
details
 United States (USA)
Larry Black
Robert Taylor
Gerald Tinker
Eddie Hart
 Soviet Union (URS)
Aleksandr Kornelyuk
Vladimir Lovetskiy
Juris Silovs
Valeriy Borzov
 West Germany (FRG)
Jobst Hirscht
Karlheinz Klotz
Gerhard Wucherer
Klaus Ehl
1976 Montreal
details
 United States (USA)
Harvey Glance
Johnny Jones
Millard Hampton
Steve Riddick
 East Germany (GDR)
Manfred Kokot
Jörg Pfeifer
Klaus-Dieter Kurrat
Alexander Thieme
 Soviet Union (URS)
Aleksandr Aksinin
Nikolay Kolesnikov
Juris Silovs
Valeriy Borzov
1980 Moscow
details
 Soviet Union (URS)
Vladimir Muravyov
Nikolay Sidorov
Aleksandr Aksinin
Andrey Prokofyev
 Poland (POL)
Krzysztof Zwoliński
Zenon Licznerski
Leszek Dunecki
Marian Woronin
 France (FRA)
Antoine Richard
Pascal Barré
Patrick Barré
Hermann Panzo
1984 Los Angeles
details
 United States (USA)
Sam Graddy
Ron Brown
Calvin Smith
Carl Lewis
 Jamaica (JAM)
Albert Lawrence
Greg Meghoo
Don Quarrie
Ray Stewart
 Canada (CAN)
Ben Johnson
Tony Sharpe
Desai Williams
Sterling Hinds
1988 Seoul
details
 Soviet Union (URS)
Viktor Bryzhin
Vladimir Krylov
Vladimir Muravyov
Vitaliy Savin
 Great Britain (GBR)
Elliot Bunney
John Regis
Mike McFarlane
Linford Christie
 France (FRA)
Bruno Marie-Rose
Daniel Sangouma
Gilles Quenehervé
Max Morinière
1992 Barcelona
details
 United States (USA)
Michael Marsh
Leroy Burrell
Dennis Mitchell
Carl Lewis
James Jett
 Nigeria (NGR)
Oluyemi Kayode
Chidi Imoh
Olapade Adeniken
Davidson Ezinwa
Osmond Ezinwa
 Cuba (CUB)
Andrés Simón
Joel Lamela
Joel Isasi
Jorge Aguilera
1996 Atlanta
details
 Canada (CAN)
Robert Esmie
Glenroy Gilbert
Bruny Surin
Donovan Bailey
Carlton Chambers
 United States (USA)
Jon Drummond
Tim Harden
Michael Marsh
Dennis Mitchell
Tim Montgomery
 Brazil (BRA)
Arnaldo da Silva
Robson da Silva
Edson Ribeiro
André da Silva
2000 Sydney
details
 United States (USA)
Jon Drummond
Bernard Williams
Brian Lewis
Maurice Greene
Tim Montgomery
Kenneth Brokenburr
 Brazil (BRA)
Vicente de Lima
Edson Ribeiro
André da Silva
Claudinei da Silva
Cláudio Souza
 Cuba (CUB)
José Ángel César
Luis Alberto Pérez-Rionda
Ivan García
Freddy Mayola
2004 Athens
details
 Great Britain (GBR)
Jason Gardener
Darren Campbell
Marlon Devonish
Mark Lewis-Francis
 United States (USA)
Shawn Crawford
Justin Gatlin
Coby Miller
Maurice Greene
Darvis Patton
 Nigeria (NGR)
Olusoji Fasuba
Uchenna Emedolu
Aaron Egbele
Deji Aliu
2008 Beijing
details
 Jamaica (JAM)
Usain Bolt
Asafa Powell
Nesta Carter
Michael Frater
Dwight Thomas
 Trinidad and Tobago (TRI)
Emmanuel Callender
Richard Thompson
Aaron Armstrong
Marc Burns
Keston Bledman
 Japan (JPN)
Naoki Tsukahara
Shingo Suetsugu
Shinji Takahira
Nobuharu Asahara

4 x 400 metres relay

Games Gold Silver Bronze
1912 Stockholm
details
 United States (USA)
Mel Sheppard
Edward Lindberg
Ted Meredith
Charles Reidpath
 France (FRA)
Charles Lelong
Robert Schurrer
Pierre Failliot
Charles Poulenard
 Great Britain (GBR)
George Nicol
Ernest Henley
James Soutter
Cyril Seedhouse
1920 Antwerp
details
 Great Britain (GBR)
Cecil Griffiths
Robert Lindsay
John Ainsworth-Davies
Guy Butler
 South Africa (RSA)
Henry Dafel
Clarence Oldfield
Jack Oosterlaak
Bevil Rudd
 France (FRA)
Géo André
Gaston Féry
Maurice Delvart
Jean Delvaux
1924 Paris
details
 United States (USA)
Commodore Cochran
Alan Helffrich
Oliver MacDonald
William Stevenson
 Sweden (SWE)
Artur Svensson
Erik Byléhn
Gustaf Weijnarth
Nils Engdahl
 Great Britain (GBR)
Edward Toms
George Renwick
Richard Ripley
Guy Butler
1928 Amsterdam
details
 United States (USA)
George Baird
Emerson Spencer
Fred Alderman
Ray Barbuti
 Germany (GER)
Otto Neumann
Harry Werner Storz
Richard Krebs
Hermann Engelhard
 Canada (CAN)
Alex Wilson
Phil Edwards
Stanley Glover
James Ball
1932 Los Angeles
details
 United States (USA)
Ivan Fuqua
Edgar Ablowich
Karl Warner
Bill Carr
 Great Britain (GBR)
Crew Stoneley
Tommy Hampson
David Burghley
Godfrey Rampling
 Canada (CAN)
Ray Lewis
James Ball
Phil Edwards
Alex Wilson
1936 Berlin
details
 Great Britain (GBR)
Freddie Wolff
Godfrey Rampling
Bill Roberts
Godfrey Brown
 United States (USA)
Harold Cagle
Robert Young
Edward O’Brien
Alfred Fitch
 Germany (GER)
Helmut Hamann
Friedrich von Stülpnagel
Harry Voigt
Rudolf Harbig
1948 London
details
 United States (USA)
Arthur Harnden
Cliff Bourland
Roy Cochran
Mal Whitfield
 France (FRA)
Jean Kerebel
Francis Schewetta
Robert Chef d’Hotel
Jacques Lunis
 Sweden (SWE)
Kurt Lundquist
Lars Wolfbrandt
Folke Alnevik
Rune Larsson
1952 Helsinki
details
 Jamaica (JAM)
Arthur Wint
Leslie Laing
Herb McKenley
George Rhoden
 United States (USA)
Ollie Matson
Gerald Cole
Charles Moore
Mal Whitfield
 Germany (GER)
Hans Geister
Günther Steines
Heinz Ulzheimer
Karl-Friedrich Haas
1956 Melbourne
details
 United States (USA)
Charles Jenkins
Lou Jones
Jesse Mashburn
Tom Courtney
 Australia (AUS)
Graham Gipson
Leon Gregory
David Lean
Kevan Gosper
 Great Britain (GBR)
Peter Higgins
Michael Wheeler
John Salisbury
Derek Johnson
1960 Rome
details
 United States (USA)
Jack Yerman
Earl Young
Glenn Davis
Otis Davis
 Germany (EUA)
Joachim Reske
Manfred Kinder
Johannes Kaiser
Carl Kaufmann
 British West Indies (BWI)
Malcolm Spence
James Wedderburn
Keith Gardner
George Kerr
1964 Tokyo
details
 United States (USA)
Ollan Cassell
Mike Larrabee
Ulis Williams
Henry Carr
 Great Britain (GBR)
Tim Graham
Adrian Metcalfe
John Cooper
Robbie Brightwell
 Trinidad and Tobago (TRI)
Edwin Skinner
Kent Bernard
Edwin Roberts
Wendell Mottley
1968 Mexico City
details
 United States (USA)
Vincent Matthews
Ron Freeman
Larry James
Lee Evans
 Kenya (KEN)
Daniel Rudisha
Munyoro Nyamau
Naftali Bon
Charles Asati
 West Germany (FRG)
Helmar Müller
Manfred Kinder
Gerhard Hennige
Martin Jellinghaus
1972 Munich
details
 Kenya (KEN)
Charles Asati
Munyoro Nyamau
Robert Ouko
Julius Sang
 Great Britain (GBR)
Martin Reynolds
Alan Pascoe
David Hemery
David Jenkins
 France (FRA)
Gilles Bertould
Daniel Velasques
Francis Kerbiriou
Jacques Carette
1976 Montreal
details
 United States (USA)
Herman Frazier
Benny Brown
Fred Newhouse
Maxie Parks
 Poland (POL)
Ryszard Podlas
Jan Werner
Zbigniew Jaremski
Jerzy Pietrzyk
 West Germany (FRG)
Franz-Peter Hofmeister
Lothar Krieg
Harald Schmid
Bernd Herrmann
1980 Moscow
details
 Soviet Union (URS)
Remigijus Valiulis
Mikhail Linge
Nikolay Chernetsky
Viktor Markin
 East Germany (GDR)
Klaus Thiele
Andreas Knebel
Frank Schaffer
Volker Beck
 Italy (ITA)
Stefano Malinverni
Mauro Zuliani
Roberto Tozzi
Pietro Mennea
1984 Los Angeles
details
 United States (USA)
Sunder Nix
Ray Armstead
Alonzo Babers
Antonio McKay
 Great Britain (GBR)
Kriss Akabusi
Garry Cook
Todd Bennett
Philip Brown
 Nigeria (NGR)
Sunday Uti
Moses Ugbusien
Rotimi Peters
Innocent Egbunike
1988 Seoul
details
 United States (USA)
Danny Everett
Steve Lewis
Kevin Robinzine
Butch Reynolds
 Jamaica (JAM)
Howard Davis
Devon Morris
Winthrop Graham
Bertland Cameron
 West Germany (FRG)
Norbert Dobeleit
Edgar Itt
Jörg Vaihinger
Ralf Lübke
1992 Barcelona
details
 United States (USA)
Andrew Valmon
Quincy Watts
Michael Johnson
Steve Lewis
Darnell Hall
Charles Jenkins
 Cuba (CUB)
Lázaro Martínez
Héctor Herrera
Norberto Téllez
Roberto Hernández
 Great Britain (GBR)
Roger Black
David Grindley
Kriss Akabusi
John Regis
Du'aine Ladejo
Mark Richardson
1996 Atlanta
details
 United States (USA)
LaMont Smith
Alvin Harrison
Derek Mills
Anthuan Maybank
Jason Rouser
 Great Britain (GBR)
Iwan Thomas
Jamie Baulch
Mark Richardson
Roger Black
Du'aine Ladejo
Mark Hylton
 Jamaica (JAM)
Michael McDonald
Roxbert Martin
Greg Haughton
Davian Clarke
Dennis Blake
Garth Robinson
2000 Sydney
details
vacant[1]  Nigeria (NGR)
Clement Chukwu
Jude Monye
Sunday Bada
Enefiok Udo-Obong
Nduka Awazie
Fidelis Gadzama
 Jamaica (JAM)
Michael Blackwood
Greg Haughton
Christopher Williams
Danny McFarlane
Sanjay Ayre
Michael McDonald
2004 Athens
details
 United States (USA)
Otis Harris
Derrick Brew
Jeremy Wariner
Darold Williamson
Kelly Willie
Andrew Rock
 Australia (AUS)
John Steffensen
Mark Ormrod
Patrick Dwyer
Clinton Hill
 Nigeria (NGR)
James Godday
Musa Audu
Saul Weigopwa
Enefiok Udo Obong
2008 Beijing
details
 United States (USA)
LaShawn Merritt
Angelo Taylor
David Neville
Jeremy Wariner
Kerron Clement
Reggie Witherspoon
 Bahamas (BAH)
Andretti Bain
Michael Mathieu
Andrae Williams
Chris Brown
Avard Moncur
Ramon Miller
 Russia (RUS)
Maksim Dyldin
Vladislav Frolov
Anton Kokorin
Denis Alekseyev

20 kilometres walk

Games Gold Silver Bronze
1956 Melbourne
details
 Leonid Spirin (URS)  Antanas Mikėnas (URS)  Bruno Junk (URS)
1960 Rome
details
 Volodymyr Holubnychy (URS)  Noel Freeman (AUS)  Stan Vickers (GBR)
1964 Tokyo
details
 Ken Matthews (GBR)  Dieter Lindner (EUA)  Volodymyr Holubnychy (URS)
1968 Mexico City
details
 Volodymyr Holubnychy (URS)  José Pedraza (MEX)  Nikolay Smaga (URS)
1972 Munich
details
 Peter Frenkel (GDR)  Volodymyr Holubnychy (URS)  Hans-Georg Reimann (GDR)
1976 Montreal
details
 Daniel Bautista (MEX)  Hans-Georg Reimann (GDR)  Peter Frenkel (GDR)
1980 Moscow
details
 Maurizio Damilano (ITA)  Pyotr Pochenchuk (URS)  Roland Wieser (GDR)
1984 Los Angeles
details
 Ernesto Canto (MEX)  Raúl González (MEX)  Maurizio Damilano (ITA)
1988 Seoul
details
 Jozef Pribilinec (TCH)  Ronald Weigel (GDR)  Maurizio Damilano (ITA)
1992 Barcelona
details
 Daniel Plaza (ESP)  Guillaume LeBlanc (CAN)  Giovanni De Benedictis (ITA)
1996 Atlanta
details
 Jefferson Pérez (ECU)  Ilya Markov (RUS)  Bernardo Segura (MEX)
2000 Sydney
details
 Robert Korzeniowski (POL)  Noé Hernández (MEX)  Vladimir Andreyev (RUS)
2004 Athens
details
 Ivano Brugnetti (ITA)  Francisco Javier Fernández (ESP)  Nathan Deakes (AUS)
2008 Beijing
details
 Valeriy Borchin (RUS)  Jefferson Pérez (ECU)  Jared Tallent (AUS)

50 kilometres walk

Games Gold Silver Bronze
1932 Los Angeles
details
 Tommy Green (GBR)  Jānis Daliņš (LAT)  Ugo Frigerio (ITA)
1936 Berlin
details
 Harold Whitlock (GBR)  Arthur Tell Schwab (SUI)  Adalberts Bubenko (LAT)
1948 London
details
 John Ljunggren (SWE)  Gaston Godel (SUI)  Tebbs Lloyd Johnson (GBR)
1952 Helsinki
details
 Giuseppe Dordoni (ITA)  Josef Doležal (TCH)  Antal Róka (HUN)
1956 Melbourne
details
 Norman Read (NZL)  Yevgeniy Maskinskov (URS)  John Ljunggren (SWE)
1960 Rome
details
 Don Thompson (GBR)  John Ljunggren (SWE)  Abdon Pamich (ITA)
1964 Tokyo
details
 Abdon Pamich (ITA)  Paul Nihill (GBR)  Ingvar Pettersson (SWE)
1968 Mexico City
details
 Christoph Höhne (GDR)  Antal Kiss (HUN)  Larry Young (USA)
1972 Munich
details
 Bernd Kannenberg (FRG)  Veniamin Soldatenko (URS)  Larry Young (USA)
1976 Montreal not included in the Olympic program
1980 Moscow
details
 Hartwig Gauder (GDR)  Jordi Llopart (ESP)  Yevgeniy Ivchenko (URS)
1984 Los Angeles
details
 Raúl González (MEX)  Bo Gustafsson (SWE)  Sandro Bellucci (ITA)
1988 Seoul
details
 Vyacheslav Ivanenko (URS)  Ronald Weigel (GDR)  Hartwig Gauder (GDR)
1992 Barcelona
details
 Andrey Perlov (EUN)  Carlos Mercenario (MEX)  Ronald Weigel (GER)
1996 Atlanta
details
 Robert Korzeniowski (POL)  Mikhail Shchennikov (RUS)  Valentí Massana (ESP)
2000 Sydney
details
 Robert Korzeniowski (POL)  Aigars Fadejevs (LAT)  Joel Sánchez (MEX)
2004 Athens
details
 Robert Korzeniowski (POL)  Denis Nizhegorodov (RUS)  Aleksey Voyevodin (RUS)
2008 Beijing
details
 Alex Schwazer (ITA)  Jared Tallent (AUS)  Denis Nizhegorodov (RUS)

High jump

Games Gold Silver Bronze
1896 Athens
details
 Ellery Clark (USA)  James Connolly (USA) none awarded
 Robert Garrett (USA)
1900 Paris
details
 Irving Baxter (USA)  Patrick Leahy (GBR)  Lajos Gönczy (HUN)
1904 St. Louis
details
 Samuel Jones (USA)  Garrett Serviss (USA)  Paul Weinstein (GER)
1908 London
details
 Harry Porter (USA)  Géo André (FRA)
none awarded
 Con Leahy (GBR)
 István Somodi (HUN)
1912 Stockholm
details
 Alma Richards (USA)  Hans Liesche (GER)  George Horine (USA)
1920 Antwerp
details
 Richmond Landon (USA)  Harold Muller (USA)  Bo Ekelund (SWE)
1924 Paris
details
 Harold Osborn (USA)  Leroy Brown (USA)  Pierre Lewden (FRA)
1928 Amsterdam
details
 Bob King (USA)  Benjamin Hedges (USA)  Claude Ménard (FRA)
1932 Los Angeles
details
 Duncan McNaughton (CAN)  Bob Van Osdel (USA)  Simeon Toribio (PHI)
1936 Berlin
details
 Cornelius Johnson (USA)  Dave Albritton (USA)  Delos Thurber (USA)
1948 London
details
 John Winter (AUS)  Bjørn Paulson (NOR)  George Stanich (USA)
1952 Helsinki
details
 Walt Davis (USA)  Ken Wiesner (USA)  José da Conceição (BRA)
1956 Melbourne
details
 Charles Dumas (USA)  Chilla Porter (AUS)  Igor Kashkarov (URS)
1960 Rome
details
 Robert Shavlakadze (URS)  Valeriy Brumel (URS)  John Thomas (USA)
1964 Tokyo
details
 Valeriy Brumel (URS)  John Thomas (USA)  John Rambo (USA)
1968 Mexico City
details
 Dick Fosbury (USA)  Ed Caruthers (USA)  Valentin Gavrilov (URS)
1972 Munich
details
 Jüri Tarmak (URS)  Stefan Junge (GDR)  Dwight Stones (USA)
1976 Montreal
details
 Jacek Wszoła (POL)  Greg Joy (CAN)  Dwight Stones (USA)
1980 Moscow
details
 Gerd Wessig (GDR)  Jacek Wszoła (POL)  Jörg Freimuth (GDR)
1984 Los Angeles
details
 Dietmar Mögenburg (FRG)  Patrik Sjöberg (SWE)  Zhu Jianhua (CHN)
1988 Seoul
details
 Hennadiy Avdyeyenko (URS)  Hollis Conway (USA)  Rudolf Povarnitsyn (URS)
 Patrik Sjöberg (SWE)
1992 Barcelona
details
 Javier Sotomayor (CUB)  Patrik Sjöberg (SWE)  Hollis Conway (USA)
 Tim Forsyth (AUS)
 Artur Partyka (POL)
1996 Atlanta
details
 Charles Austin (USA)  Artur Partyka (POL)  Steve Smith (GBR)
2000 Sydney
details
 Sergey Klyugin (RUS)  Javier Sotomayor (CUB)  Abderahmane Hammad (ALG)
2004 Athens
details
 Stefan Holm (SWE)  Matt Hemingway (USA)  Jaroslav Bába (CZE)
2008 Beijing
details
 Andrey Silnov (RUS)  Germaine Mason (GBR)  Yaroslav Rybakov (RUS)

Pole vault

Games Gold Silver Bronze
1896 Athens
details
 William Hoyt (USA)  Albert Tyler (USA)  Evangelos Damaskos (GRE)
 Ioannis Theodoropoulos (GRE)
1900 Paris
details
 Irving Baxter (USA)  Meredith Colket (USA)  Carl-Albert Andersen (NOR)
1904 St. Louis
details
 Charles Dvorak (USA)  LeRoy Samse (USA)  Louis Wilkins (USA)
1908 London
details
 Edward Cook (USA) none awarded  Edward Archibald (CAN)
 Charles Jacobs (USA)
 Alfred Gilbert (USA)
 Bruno Söderström (SWE)
1912 Stockholm
details
 Harry Babcock (USA)  Frank Nelson (USA)  William Halpenny (CAN)
 Frank Murphy (USA)
 Marc Wright (USA)
 Bertil Uggla (SWE)
1920 Antwerp
details
 Frank Foss (USA)  Henry Petersen (DEN)  Edwin Myers (USA)
1924 Paris
details
 Lee Barnes (USA)  Glen Graham (USA)  James Brooker (USA)
1928 Amsterdam
details
 Sabin Carr (USA)  William Droegemuller (USA)  Charles McGinnis (USA)
1932 Los Angeles
details
 Bill Miller (USA)  Shuhei Nishida (JPN)  George Jefferson (USA)
1936 Berlin
details
 Earle Meadows (USA)  Shuhei Nishida (JPN)  Sueo Ōe (JPN)
1948 London
details
 Guinn Smith (USA)  Erkki Kataja (FIN)  Bob Richards (USA)
1952 Helsinki
details
 Bob Richards (USA)  Don Laz (USA)  Ragnar Lundberg (SWE)
1956 Melbourne
details
 Bob Richards (USA)  Bob Gutowski (USA)  Georgios Roubanis (GRE)
1960 Rome
details
 Don Bragg (USA)  Ron Morris (USA)  Eeles Landström (FIN)
1964 Tokyo
details
 Fred Hansen (USA)  Wolfgang Reinhardt (EUA)  Klaus Lehnertz (EUA)
1968 Mexico City
details
 Bob Seagren (USA)  Claus Schiprowski (FRG)  Wolfgang Nordwig (GDR)
1972 Munich
details
 Wolfgang Nordwig (GDR)  Bob Seagren (USA)  Jan Johnson (USA)
1976 Montreal
details
 Tadeusz Ślusarski (POL)  Antti Kalliomäki (FIN)  David Roberts (USA)
1980 Moscow
details
 Władysław Kozakiewicz (POL)  Tadeusz Ślusarski (POL) none awarded
 Konstantin Volkov (URS)
1984 Los Angeles
details
 Pierre Quinon (FRA)  Mike Tully (USA)  Earl Bell (USA)
 Thierry Vigneron (FRA)
1988 Seoul
details
 Sergey Bubka (URS)  Rodion Gataullin (URS)  Grigoriy Yegorov (URS)
1992 Barcelona
details
 Maksim Tarasov (EUN)  Igor Trandenkov (EUN)  Javier García (ESP)
1996 Atlanta
details
 Jean Galfione (FRA)  Igor Trandenkov (RUS)  Andrei Tivontchik (GER)
2000 Sydney
details
 Nick Hysong (USA)  Lawrence Johnson (USA)  Maksim Tarasov (RUS)
2004 Athens
details
 Timothy Mack (USA)  Toby Stevenson (USA)  Giuseppe Gibilisco (ITA)
2008 Beijing
details
 Steven Hooker (AUS)  Yevgeny Lukyanenko (RUS)  Denys Yurchenko (UKR)

Long jump

Games Gold Silver Bronze
1896 Athens
details
 Ellery Clark (USA)  Robert Garrett (USA)  James Connolly (USA)
1900 Paris
details
 Alvin Kraenzlein (USA)  Myer Prinstein (USA)  Patrick Leahy (GBR)
1904 St. Louis
details
 Myer Prinstein (USA)  Daniel Frank (USA)  Robert Stangland (USA)
1908 London
details
 Frank Irons (USA)  Daniel Kelly (USA)  Calvin Bricker (CAN)
1912 Stockholm
details
 Albert Gutterson (USA)  Calvin Bricker (CAN)  Georg Åberg (SWE)
1920 Antwerp
details
 William Petersson (SWE)  Carl Johnson (USA)  Erik Abrahamsson (SWE)
1924 Paris
details
 DeHart Hubbard (USA)  Edward Gourdin (USA)  Sverre Hansen (NOR)
1928 Amsterdam
details
 Ed Hamm (USA)  Silvio Cator (HAI)  Al Bates (USA)
1932 Los Angeles
details
 Ed Gordon (USA)  Lambert Redd (USA)  Chuhei Nambu (JPN)
1936 Berlin
details
 Jesse Owens (USA)  Lutz Long (GER)  Naoto Tajima (JPN)
1948 London
details
 Willie Steele (USA)  Theo Bruce (AUS)  Herb Douglas (USA)
1952 Helsinki
details
 Jerome Biffle (USA)  Meredith Gourdine (USA)  Ödön Földessy (HUN)
1956 Melbourne
details
 Gregory Bell (USA)  John Bennett (USA)  Jorma Valkama (FIN)
1960 Rome
details
 Ralph Boston (USA)  Irvin Roberson (USA)  Igor Ter-Ovanesyan (URS)
1964 Tokyo
details
 Lynn Davies (GBR)  Ralph Boston (USA)  Igor Ter-Ovanesyan (URS)
1968 Mexico City
details
 Bob Beamon (USA)  Klaus Beer (GDR)  Ralph Boston (USA)
1972 Munich
details
 Randy Williams (USA)  Hans Baumgartner (FRG)  Arnie Robinson (USA)
1976 Montreal
details
 Arnie Robinson (USA)  Randy Williams (USA)  Frank Wartenberg (GDR)
1980 Moscow
details
 Lutz Dombrowski (GDR)  Frank Paschek (GDR)  Valeriy Podluzhniy (URS)
1984 Los Angeles
details
 Carl Lewis (USA)  Gary Honey (AUS)  Giovanni Evangelisti (ITA)
1988 Seoul
details
 Carl Lewis (USA)  Mike Powell (USA)  Larry Myricks (USA)
1992 Barcelona
details
 Carl Lewis (USA)  Mike Powell (USA)  Joe Greene (USA)
1996 Atlanta
details
 Carl Lewis (USA)  James Beckford (JAM)  Joe Greene (USA)
2000 Sydney
details
 Iván Pedroso (CUB)  Jai Taurima (AUS)  Roman Shchurenko (UKR)
2004 Athens
details
 Dwight Phillips (USA)  John Moffitt (USA)  Joan Lino Martínez (ESP)
2008 Beijing
details
 Irving Saladino (PAN)  Khotso Mokoena (RSA)  Ibrahim Camejo (CUB)

Triple jump

Games Gold Silver Bronze
1896 Athens
details
 James Connolly (USA)  Alexandre Tuffèri (FRA)  Ioannis Persakis (GRE)
1900 Paris
details
 Myer Prinstein (USA)  James Connolly (USA)  Lewis Sheldon (USA)
1904 St. Louis
details
 Myer Prinstein (USA)  Fred Englehardt (USA)  Robert Stangland (USA)
1908 London
details
 Tim Ahearne (GBR)  Garfield MacDonald (CAN)  Edvard Larsen (NOR)
1912 Stockholm
details
 Gustaf Lindblom (SWE)  Georg Åberg (SWE)  Erik Almlöf (SWE)
1920 Antwerp
details
 Vilho Tuulos (FIN)  Folke Jansson (SWE)  Erik Almlöf (SWE)
1924 Paris
details
 Nick Winter (AUS)  Luis Brunetto (ARG)  Vilho Tuulos (FIN)
1928 Amsterdam
details
 Mikio Oda (JPN)  Levi Casey (USA)  Vilho Tuulos (FIN)
1932 Los Angeles
details
 Chuhei Nambu (JPN)  Erik Svensson (SWE)  Kenkichi Oshima (JPN)
1936 Berlin
details
 Naoto Tajima (JPN)  Masao Harada (JPN)  Jack Metcalfe (AUS)
1948 London
details
 Arne Åhman (SWE)  George Avery (AUS)  Ruhi Sarialp (TUR)
1952 Helsinki
details
 Adhemar da Silva (BRA)  Leonid Shcherbakov (URS)  Arnoldo Devonish (VEN)
1956 Melbourne
details
 Adhemar da Silva (BRA)  Vilhjálmur Einarsson (ISL)  Vitold Kreyer (URS)
1960 Rome
details
 Józef Szmidt (POL)  Vladimir Goryaev (URS)  Vitold Kreyer (URS)
1964 Tokyo
details
 Józef Szmidt (POL)  Oleg Fyodoseyev (URS)  Viktor Kravchenko (URS)
1968 Mexico City
details
 Viktor Saneyev (URS)  Nelson Prudencio (BRA)  Giuseppe Gentile (ITA)
1972 Munich
details
 Viktor Saneyev (URS)  Jörg Drehmel (GDR)  Nelson Prudencio (BRA)
1976 Montreal
details
 Viktor Saneyev (URS)  James Butts (USA)  João Carlos de Oliveira (BRA)
1980 Moscow
details
 Jaak Uudmäe (URS)  Viktor Saneyev (URS)  João Carlos de Oliveira (BRA)
1984 Los Angeles
details
 Al Joyner (USA)  Mike Conley, Sr. (USA)  Keith Connor (GBR)
1988 Seoul
details
 Hristo Markov (BUL)  Igor Lapshin (URS)  Aleksandr Kovalenko (URS)
1992 Barcelona
details
 Mike Conley, Sr. (USA)  Charles Simpkins (USA)  Frank Rutherford (BAH)
1996 Atlanta
details
 Kenny Harrison (USA)  Jonathan Edwards (GBR)  Yoelbi Quesada (CUB)
2000 Sydney
details
 Jonathan Edwards (GBR)  Yoel García (CUB)  Denis Kapustin (RUS)
2004 Athens
details
 Christian Olsson (SWE)  Marian Oprea (ROU)  Danil Burkenya (RUS)
2008 Beijing
details
 Nelson Évora (POR)  Phillips Idowu (GBR)  Leevan Sands (BAH)

Shot put

Games Gold Silver Bronze
1896 Athens
details
 Robert Garrett (USA)  Miltiadis Gouskos (GRE)  Georgios Papasideris (GRE)
1900 Paris
details
 Richard Sheldon (USA)  Josiah McCracken (USA)  Robert Garrett (USA)
1904 St. Louis
details
 Ralph Rose (USA)  Wesley Coe (USA)  Lawrence Feuerbach (USA)
1908 London
details
 Ralph Rose (USA)  Denis Horgan (GBR)  John Garrels (USA)
1912 Stockholm
details
 Pat McDonald (USA)  Ralph Rose (USA)  Lawrence Whitney (USA)
1920 Antwerp
details
 Ville Pörhölä (FIN)  Elmer Niklander (FIN)  Harry Liversedge (USA)
1924 Paris
details
 Bud Houser (USA)  Glenn Hartranft (USA)  Ralph Hills (USA)
1928 Amsterdam
details
 John Kuck (USA)  Herman Brix (USA)  Emil Hirschfeld (GER)
1932 Los Angeles
details
 Leo Sexton (USA)  Harlow Rothert (USA)  František Douda (TCH)
1936 Berlin
details
 Hans Woellke (GER)  Sulo Bärlund (FIN)  Gerhard Stöck (GER)
1948 London
details
 Wilbur Thompson (USA)  Jim Delaney (USA)  Jim Fuchs (USA)
1952 Helsinki
details
 Parry O'Brien (USA)  Darrow Hooper (USA)  Jim Fuchs (USA)
1956 Melbourne
details
 Parry O'Brien (USA)  Bill Nieder (USA)  Jiří Skobla (TCH)
1960 Rome
details
 Bill Nieder (USA)  Parry O'Brien (USA)  Dallas Long (USA)
1964 Tokyo
details
 Dallas Long (USA)  Randy Matson (USA)  Vilmos Varjú (HUN)
1968 Mexico City
details
 Randy Matson (USA)  George Woods (USA)  Eduard Gushchin (URS)
1972 Munich
details
 Władysław Komar (POL)  George Woods (USA)  Hartmut Briesenick (GDR)
1976 Montreal
details
 Udo Beyer (GDR)  Yevgeny Mironov (URS)  Aleksandr Baryshnikov (URS)
1980 Moscow
details
 Vladimir Kiselyov (URS)  Aleksandr Baryshnikov (URS)  Udo Beyer (GDR)
1984 Los Angeles
details
 Alessandro Andrei (ITA)  Mike Carter (USA)  Dave Laut (USA)
1988 Seoul
details
 Ulf Timmermann (GDR)  Randy Barnes (USA)  Werner Günthör (SUI)
1992 Barcelona
details
 Mike Stulce (USA)  Jim Doehring (USA)  Vyacheslav Lykho (EUN)
1996 Atlanta
details
 Randy Barnes (USA)  John Godina (USA)  Oleksandr Bagach (UKR)
2000 Sydney
details
 Arsi Harju (FIN)  Adam Nelson (USA)  John Godina (USA)
2004 Athens
details
 Yuriy Bilonoh (UKR)  Adam Nelson (USA)  Joachim Olsen (DEN)
2008 Beijing
details
 Tomasz Majewski (POL)  Christian Cantwell (USA)  Andrei Mikhnevich (BLR)

Discus throw

Games Gold Silver Bronze
1896 Athens
details
 Robert Garrett (USA)  Panagiotis Paraskevopoulos (GRE)  Sotirios Versis (GRE)
1900 Paris
details
 Rudolf Bauer (HUN)  František Janda-Suk (BOH)  Richard Sheldon (USA)
1904 St. Louis
details
 Martin Sheridan (USA)  Ralph Rose (USA)  Nikolaos Georgantas (GRE)
1908 London
details
 Martin Sheridan (USA)  Merritt Giffin (USA)  Bill Horr (USA)
1912 Stockholm
details
 Armas Taipale (FIN)  Richard Byrd (USA)  James Duncan (USA)
1920 Antwerp
details
 Elmer Niklander (FIN)  Armas Taipale (FIN)  Gus Pope (USA)
1924 Paris
details
 Bud Houser (USA)  Vilho Niittymaa (FIN)  Thomas Lieb (USA)
1928 Amsterdam
details
 Bud Houser (USA)  Antero Kivi (FIN)  James Corson (USA)
1932 Los Angeles
details
 John Anderson (USA)  Henri LaBorde (USA)  Paul Winter (FRA)
1936 Berlin
details
 Ken Carpenter (USA)  Gordon Dunn (USA)  Giorgio Oberweger (ITA)
1948 London
details
 Adolfo Consolini (ITA)  Giuseppe Tosi (ITA)  Fortune Gordien (USA)
1952 Helsinki
details
 Sim Iness (USA)  Adolfo Consolini (ITA)  James Dillion (USA)
1956 Melbourne
details
 Al Oerter (USA)  Fortune Gordien (USA)  Des Koch (USA)
1960 Rome
details
 Al Oerter (USA)  Rink Babka (USA)  Dick Cochran (USA)
1964 Tokyo
details
 Al Oerter (USA)  Ludvík Daněk (TCH)  Dave Weill (USA)
1968 Mexico City
details
 Al Oerter (USA)  Lothar Milde (GDR)  Ludvík Daněk (TCH)
1972 Munich
details
 Ludvík Daněk (TCH)  Jay Silvester (USA)  Ricky Bruch (SWE)
1976 Montreal
details
 Mac Wilkins (USA)  Wolfgang Schmidt (GDR)  John Powell (USA)
1980 Moscow
details
 Viktor Rashchupkin (URS)  Imrich Bugár (TCH)  Luis Delís (CUB)
1984 Los Angeles
details
 Rolf Danneberg (FRG)  Mac Wilkins (USA)  John Powell (USA)
1988 Seoul
details
 Jürgen Schult (GDR)  Romas Ubartas (URS)  Rolf Danneberg (FRG)
1992 Barcelona
details
 Romas Ubartas (LTU)  Jürgen Schult (GER)  Roberto Moya (CUB)
1996 Atlanta
details
 Lars Riedel (GER)  Vladimir Dubrovshchik (BLR)  Vasiliy Kaptyukh (BLR)
2000 Sydney
details
 Virgilijus Alekna (LTU)  Lars Riedel (GER)  Frantz Kruger (RSA)
2004 Athens
details
 Virgilijus Alekna (LTU)  Zoltán Kővágó (HUN)  Aleksander Tammert (EST)
2008 Beijing
details
 Gerd Kanter (EST)  Piotr Małachowski (POL)  Virgilijus Alekna (LTU)

Hammer throw

Games Gold Silver Bronze
1900 Paris
details
 John Flanagan (USA)  Truxton Hare (USA)  Josiah McCracken (USA)
1904 St. Louis
details
 John Flanagan (USA)  John DeWitt (USA)  Ralph Rose (USA)
1908 London
details
 John Flanagan (USA)  Matt McGrath (USA)  Con Walsh (CAN)
1912 Stockholm
details
 Matt McGrath (USA)  Duncan Gillis (CAN)  Clarence Childs (USA)
1920 Antwerp
details
 Patrick Ryan (USA)  Carl Johan Lind (SWE)  Basil Bennett (USA)
1924 Paris
details
 Fred Tootell (USA)  Matt McGrath (USA)  Malcolm Nokes (GBR)
1928 Amsterdam
details
 Pat O'Callaghan (IRL)  Ossian Skiöld (SWE)  Edmund Black (USA)
1932 Los Angeles
details
 Pat O'Callaghan (IRL)  Ville Pörhölä (FIN)  Peter Zaremba (USA)
1936 Berlin
details
 Karl Hein (GER)  Erwin Blask (GER)  Fred Warngård (SWE)
1948 London
details
 Imre Németh (HUN)  Ivan Gubijan (YUG)  Robert Bennett (USA)
1952 Helsinki
details
 József Csermák (HUN)  Karl Storch (GER)  Imre Németh (HUN)
1956 Melbourne
details
 Harold Connolly (USA)  Mikhail Krivonosov (URS)  Anatoli Samotsvetov (URS)
1960 Rome
details
 Vasily Rudenkov (URS)  Gyula Zsivótzky (HUN)  Tadeusz Rut (POL)
1964 Tokyo
details
 Romuald Klim (URS)  Gyula Zsivótzky (HUN)  Uwe Beyer (EUA)
1968 Mexico City
details
 Gyula Zsivótzky (HUN)  Romuald Klim (URS)  Lázár Lovász (HUN)
1972 Munich
details
 Anatoliy Bondarchuk (URS)  Jochen Sachse (GDR)  Vasiliy Khmelevskiy (URS)
1976 Montreal
details
 Yuriy Sedykh (URS)  Aleksey Spiridonov (URS)  Anatoliy Bondarchuk (URS)
1980 Moscow
details
 Yuriy Sedykh (URS)  Sergey Litvinov (URS)  Jüri Tamm (URS)
1984 Los Angeles
details
 Juha Tiainen (FIN)  Karl-Hans Riehm (FRG)  Klaus Ploghaus (FRG)
1988 Seoul
details
 Sergey Litvinov (URS)  Yuriy Sedykh (URS)  Jüri Tamm (URS)
1992 Barcelona
details
 Andrey Abduvaliyev (EUN)  Igor Astapkovich (EUN)  Igor Nikulin (EUN)
1996 Atlanta
details
 Balázs Kiss (HUN)  Lance Deal (USA)  Oleksandr Krykun (UKR)
2000 Sydney
details
 Szymon Ziółkowski (POL)  Nicola Vizzoni (ITA)  Igor Astapkovich (BLR)
2004 Athens
details
 Koji Murofushi (JPN)  Ivan Tsikhan (BLR)  Eşref Apak (TUR)
2008 Beijing
details
 Primož Kozmus (SLO)  Vadim Devyatovskiy (BLR)[2]  Ivan Tsikhan (BLR)[2]

Javelin throw

Games Gold Silver Bronze
1908 London
details
 Eric Lemming (SWE)  Arne Halse (NOR)  Otto Nilsson (SWE)
1912 Stockholm
details
 Eric Lemming (SWE)  Juho Saaristo (FIN)  Mór Kóczán (HUN)
1920 Antwerp
details
 Jonni Myyrä (FIN)  Urho Peltonen (FIN)  Pekka Johansson (FIN)
1924 Paris
details
 Jonni Myyrä (FIN)  Gunnar Lindström (SWE)  Eugene Oberst (USA)
1928 Amsterdam
details
 Erik Lundqvist (SWE)  Béla Szepes (HUN)  Olav Sunde (NOR)
1932 Los Angeles
details
 Matti Järvinen (FIN)  Matti Sippala (FIN)  Eino Penttilä (FIN)
1936 Berlin
details
 Gerhard Stöck (GER)  Yrjö Nikkanen (FIN)  Kalervo Toivonen (FIN)
1948 London
details
 Tapio Rautavaara (FIN)  Steve Seymour (USA)  József Várszegi (HUN)
1952 Helsinki
details
 Cy Young (USA)  Bill Miller (USA)  Toivo Hyytiäinen (FIN)
1956 Melbourne
details
 Egil Danielsen (NOR)  Janusz Sidło (POL)  Viktor Tsybulenko (URS)
1960 Rome
details
 Viktor Tsybulenko (URS)  Walter Krüger (EUA)  Gergely Kulcsár (HUN)
1964 Tokyo
details
 Pauli Nevala (FIN)  Gergely Kulcsár (HUN)  Jānis Lūsis (URS)
1968 Mexico City
details
 Jānis Lūsis (URS)  Jorma Kinnunen (FIN)  Gergely Kulcsár (HUN)
1972 Munich
details
 Klaus Wolfermann (FRG)  Jānis Lūsis (URS)  Bill Schmidt (USA)
1976 Montreal
details
 Miklós Németh (HUN)  Hannu Siitonen (FIN)  Gheorghe Megelea (ROU)
1980 Moscow
details
 Dainis Kūla (URS)  Aleksandr Makarov (URS)  Wolfgang Hanisch (GDR)
1984 Los Angeles
details
 Arto Härkönen (FIN)  David Ottley (GBR)  Kenth Eldebrink (SWE)
1988 Seoul
details
 Tapio Korjus (FIN)  Jan Železný (TCH)  Seppo Räty (FIN)
1992 Barcelona
details
 Jan Železný (TCH)  Seppo Räty (FIN)  Steve Backley (GBR)
1996 Atlanta
details
 Jan Železný (CZE)  Steve Backley (GBR)  Seppo Räty (FIN)
2000 Sydney
details
 Jan Železný (CZE)  Steve Backley (GBR)  Sergey Makarov (RUS)
2004 Athens
details
 Andreas Thorkildsen (NOR)  Vadims Vasiļevskis (LAT)  Sergey Makarov (RUS)
2008 Beijing
details
 Andreas Thorkildsen (NOR)  Ainārs Kovals (LAT)  Tero Pitkämäki (FIN)

Decathlon

Games Gold Silver Bronze
1904 St. Louis
details
 Tom Kiely (GBR)  Adam Gunn (USA)  Truxton Hare (USA)
1908 London not included in the Olympic program
1912 Stockholm
details
 Jim Thorpe (USA)  Charles Lomberg (SWE)  Gösta Holmér (SWE)
 Hugo Wieslander (SWE)
1920 Antwerp
details
 Helge Løvland (NOR)  Brutus Hamilton (USA)  Bertil Ohlson (SWE)
1924 Paris
details
 Harold Osborn (USA)  Emerson Norton (USA)  Aleksander Klumberg (EST)
1928 Amsterdam
details
 Paavo Yrjölä (FIN)  Akilles Järvinen (FIN)  Ken Doherty (USA)
1932 Los Angeles
details
 James Bausch (USA)  Akilles Järvinen (FIN)  Wolrad Eberle (GER)
1936 Berlin
details
 Glenn Morris (USA)  Bob Clark (USA)  Jack Parker (USA)
1948 London
details
 Robert Mathias (USA)  Ignace Heinrich (FRA)  Floyd Simmons (USA)
1952 Helsinki
details
 Robert Mathias (USA)  Milt Campbell (USA)  Floyd Simmons (USA)
1956 Melbourne
details
 Milt Campbell (USA)  Rafer Johnson (USA)  Vasili Kuznetsov (URS)
1960 Rome
details
 Rafer Johnson (USA)  Yang Chuan-Kwang (ROC)  Vasili Kuznetsov (URS)
1964 Tokyo
details
 Willi Holdorf (EUA)  Rein Aun (URS)  Hans-Joachim Walde (EUA)
1968 Mexico City
details
 Bill Toomey (USA)  Hans-Joachim Walde (FRG)  Kurt Bendlin (FRG)
1972 Munich
details
 Mykola Avilov (URS)  Leonid Lytvynenko (URS)  Ryszard Katus (POL)
1976 Montreal
details
 Bruce Jenner (USA)  Guido Kratschmer (FRG)  Mykola Avilov (URS)
1980 Moscow
details
 Daley Thompson (GBR)  Yuriy Kutsenko (URS)  Sergei Zhelanov (URS)
1984 Los Angeles
details
 Daley Thompson (GBR)  Jürgen Hingsen (FRG)  Siegfried Wentz (FRG)
1988 Seoul
details
 Christian Schenk (GDR)  Torsten Voss (GDR)  David Steen (CAN)
1992 Barcelona
details
 Robert Změlík (TCH)  Antonio Peñalver (ESP)  Dave Johnson (USA)
1996 Atlanta
details
 Dan O'Brien (USA)  Frank Busemann (GER)  Tomáš Dvořák (CZE)
2000 Sydney
details
 Erki Nool (EST)  Roman Šebrle (CZE)  Chris Huffins (USA)
2004 Athens
details
 Roman Šebrle (CZE)  Bryan Clay (USA)  Dmitriy Karpov (KAZ)
2008 Beijing
details
 Bryan Clay (USA)  Andrei Krauchanka (BLR)  Leonel Suárez (CUB)

At St. Louis Games in 1904, the decathlon contest was entitled the All-Around competition, and consisted of: 100 yards dash, shot put, high jump, 800 yard walk, hammer throw, pole vault, 120 yards hurdles, 56 pounds weight throw, long jump, and 1-mile (1.6 km) run.

Discontinued events

60 metres

This event has only been held twice. Both winners, Kraenzlein and Hahn, were also successful in other events, and share a total of 7 Olympic sprint titles.

Games Gold Silver Bronze
1900 Paris
details
 Alvin Kraenzlein (USA)  Walter Tewksbury (USA)  Stan Rowley (AUS)
1904 St. Louis
details
 Archie Hahn (USA)  William Hogenson (USA)  Fay Moulton (USA)

5 miles

Games Gold Silver Bronze
1908 London
details
 Emil Voigt (GBR)  Edward Owen (GBR)  John Svanberg (SWE)

200 metres hurdles

Games Gold Silver Bronze
1900 Paris
details
 Alvin Kraenzlein (USA)  Norman Pritchard (IND)  Walter Tewksbury (USA)
1904 St. Louis
details
 Harry Hillman (USA)  Frank Castleman (USA)  George Poage (USA)

2500 metres steeplechase

Games Gold Silver Bronze
1900 Paris
details
 George Orton (CAN)  Sidney Robinson (GBR)  Jacques Chastanié (FRA)

2590 metres steeplechase

Games Gold Silver Bronze
1904 St. Louis
details
 James Lightbody (USA)  John Daly (GBR)  Arthur Newton (USA)

3200 metres steeplechase

Games Gold Silver Bronze
1908 London
details
 Arthur Russell (GBR)  Archie Robertson (GBR)  John Eisele (USA)

4000 metres steeplechase

Games Gold Silver Bronze
1900 Paris
details
 John Rimmer (GBR)  Charles Bennett (GBR)  Sidney Robinson (GBR)

1600 metres relay

The first relay event to be held at the Olympics, the 1600 m relay consisted of two legs over 200 m, one over 400 m, and one over 800 m. This "medley" relay was replaced by the 4×400 m relay at subsequent Olympics.

Games Gold Silver Bronze
1908 London
details
 United States (USA)
William Hamilton
Nate Cartmell
John Taylor
Mel Sheppard
 Germany (GER)
Arthur Hoffmann
Hans Eicke
Otto Trieloff
Hanns Braun
 Hungary (HUN)
Pál Simon
Frigyes Wiesner
József Nagy
Ödön Bodor

3000 metres team race

Games Gold Silver Bronze
1912 Stockholm
details
 United States (USA)
Tell Berna
George Bonhag
Abel Kiviat
Louis Scott
Norman Taber
 Sweden (SWE)
Bror Fock
Nils Frykberg
Thorild Olsson
Ernst Wide
John Zander
 Great Britain (GBR)
William Cottrill
George Hutson
William Moore
Edward Owen
Cyril Porter
1920 Antwerp
details
 United States (USA)
Horace Brown
Ivan Dresser
Arlie Schardt
 Great Britain (GBR)
Charles Blewitt
Albert Hill
William Seagrove
 Sweden (SWE)
Eric Backman
Sven Lundgren
Edvin Wide
1924 Paris
details
 Finland (FIN)
Elias Katz
Paavo Nurmi
Ville Ritola
 Great Britain (GBR)
Harry Johnston
Bernhard McDonald
George Webber
 United States (USA)
William Cox
Edward Kirby
Willard Tibbetts

5000 metres team race

Games Gold Silver Bronze
1900 Paris
details
 Mixed team (ZZX)
 Charles Bennett (GBR)
 John Rimmer (GBR)
 Sidney Robinson (GBR)
 Alfred Tysoe (GBR)
 Stan Rowley (AUS)
 France (FRA)
Henri Deloge
Gaston Ragueneau
Jacques Chastanié
André Castanet
Michel Champoudry
none awarded

3 miles team race

Games Gold Silver Bronze
1908 London
details
 Great Britain (GBR)
Joe Deakin
Archie Robertson
William Coales
 United States (USA)
John Eisele
George Bonhag
Herbert Trube
 France (FRA)
Louis de Fleurac
Joseph Dreher
Paul Lizandier

4 miles team race

Games Gold Silver Bronze
1904 St. Louis
details
 United States (USA)
Arthur Newton
George Underwood
Paul Pilgrim
Howard Valentine
David Munson
 Mixed team (ZZX)
 James Lightbody (USA)
 Frank Verner (USA)
 Lacey Hearn (USA)
 Albert Corey (FRA)
 Sidney Hatch (USA)
none awarded

Cross country - individual

Games Gold Silver Bronze
1912 Stockholm
details
 Hannes Kolehmainen (FIN)  Hjalmar Andersson (SWE)  John Eke (SWE)
1920 Antwerp
details
 Paavo Nurmi (FIN)  Eric Backman (SWE)  Heikki Liimatainen (FIN)
1924 Paris
details
 Paavo Nurmi (FIN)  Ville Ritola (FIN)  Earl Johnson (USA)

Cross-country - team

Games Gold Silver Bronze
1912 Stockholm
details
 Sweden (SWE)
Hjalmar Andersson
John Eke
Josef Ternström
 Finland (FIN)
Hannes Kolehmainen
Jalmari Eskola
Albin Stenroos
 Great Britain (GBR)
Frederick Hibbins
Ernest Glover
Thomas Humphreys
1920 Antwerp
details
 Finland (FIN)
Paavo Nurmi
Heikki Liimatainen
Teodor Koskenniemi
 Great Britain (GBR)
James Wilson
Frank Hegarty
Alfred Nichols
 Sweden (SWE)
Eric Backman
Gustaf Mattsson
Hilding Ekman
1924 Paris
details
 Finland (FIN)
Paavo Nurmi
Ville Ritola
Heikki Liimatainen
 United States (USA)
Earl Johnson
Arthur Studenroth
August Fager
 France (FRA)
Henri Lauvaux
Gaston Heuet
Maurice Norland

3000 metres walk

Games Gold Silver Bronze
1920 Antwerp
details
 Ugo Frigerio (ITA)  George Parker (AUS)  Richard Remer (USA)

3500 metres walk

Games Gold Silver Bronze
1908 London
details
 George Larner (GBR)  Ernest Webb (GBR)  Harry Kerr (ANZ)

10 kilometres walk

Games Gold Silver Bronze
1912 Stockholm
details
 George Goulding (CAN)  Ernest Webb (GBR)  Fernando Altimani (ITA)
1920 Antwerp
details
 Ugo Frigerio (ITA)  Joseph Pearman (USA)  Charles Gunn (GBR)
1924 Paris
details
 Ugo Frigerio (ITA)  Gordon Goodwin (GBR)  Cecil McMaster (RSA)
1928–1936 not included in the Olympic program
1948 London
details
 John Mikaelsson (SWE)  Ingemar Johansson (SWE)  Fritz Schwab (SUI)
1952 Helsinki
details
 John Mikaelsson (SWE)  Fritz Schwab (SUI)  Bruno Junk (URS)

10 miles walk

Games Gold Silver Bronze
1908 London
details
 George Larner (GBR)  Ernest Webb (GBR)  Edward Spencer (GBR)

Standing high jump

Games Gold Silver Bronze
1900 Paris
details
 Ray Ewry (USA)  Irving Baxter (USA)  Lewis Sheldon (USA)
1904 St. Louis
details
 Ray Ewry (USA)  Joseph Stadler (USA)  Lawson Robertson (USA)
1908 London
details
 Ray Ewry (USA)  John Biller (USA) none awarded
 Konstantinos Tsiklitiras (GRE)
1912 Stockholm
details
 Platt Adams (USA)  Benjamin Adams (USA)  Konstantinos Tsiklitiras (GRE)

Standing long jump

Games Gold Silver Bronze
1900 Paris
details
 Ray Ewry (USA)  Irving Baxter (USA)  Emile Torcheboeuf (FRA)
1904 St. Louis
details
 Ray Ewry (USA)  Charles King (USA)  John Biller (USA)
1908 London
details
 Ray Ewry (USA)  Konstantinos Tsiklitiras (GRE)  Martin Sheridan (USA)
1912 Stockholm
details
 Konstantinos Tsiklitiras (GRE)  Platt Adams (USA)  Benjamin Adams (USA)

Standing triple jump

Games Gold Silver Bronze
1900 Paris
details
 Ray Ewry (USA)  Irving Baxter (USA)  Robert Garrett (USA)
1904 St. Louis
details
 Ray Ewry (USA)  Charles King (USA)  Joseph Stadler (USA)

Shot put with both hands

Games Gold Silver Bronze
1912 Stockholm
details
 Ralph Rose (USA)  Pat McDonald (USA)  Elmer Niklander (FIN)

Discus throw, Greek style

Games Gold Silver Bronze
1908 London
details
 Martin Sheridan (USA)  Bill Horr (USA)  Verner Järvinen (FIN)

Discus throw with both hands

Games Gold Silver Bronze
1912 Stockholm
details
 Armas Taipale (FIN)  Elmer Niklander (FIN)  Emil Magnusson (SWE)

56 pounds weight throw

Games Gold Silver Bronze
1904 St. Louis
details
 Étienne Desmarteau (CAN)  John Flanagan (USA)  James Mitchell (USA)
1920 Antwerp
details
 Pat McDonald (USA)  Patrick Ryan (USA)  Carl Johan Lind (SWE)

Javelin throw, freestyle

Games Gold Silver Bronze
1908 London
details
 Eric Lemming (SWE)  Michalis Dorizas (GRE)  Arne Halse (NOR)

Javelin throw, both hands

This did not involve throwing with both hands. Distances recorded with each hand were added.

Games Gold Silver Bronze
1912 Stockholm
details
 Juho Saaristo (FIN)  Väinö Siikaniemi (FIN)  Urho Peltonen (FIN)

Triathlon

Consisted of long jump, shot put, and 100 yards.

Games Gold Silver Bronze
1904 St. Louis
details
 Max Emmerich (USA)  John Grieb (USA)  William Merz (USA)

Pentathlon

Consisted of long jump, javelin throw, 200 metres, discus throw, and 1500 metres.

Games Gold Silver Bronze
1912 Stockholm
details
 Ferdinand Bie (NOR)  James Donahue (USA)  Frank Lukeman (CAN)
 Jim Thorpe (USA)
1920 Antwerp
details
 Eero Lehtonen (FIN)  Everett Bradley (USA)  Hugo Lahtinen (FIN)
1924 Paris
details
 Eero Lehtonen (FIN)  Elemér Somfay (HUN)  Robert LeGendre (USA)

Conversions of weights and distances

yards metres miles kilo-
metres
 
100 91.4
110 100.6
120 109.7
220 201 0.125 0.20
440 402 0.25 0.40
880 805 0.5 0.80
 
1,760 1,609 1.0 1.61
3,520 3,219 2.0 3.22
5,280 4,828 3.0 4.83
4.0 6.44
5.0 8.05
 
pounds kilo-
grams
stone
14.1 6.4 1
56 25.4 4
metres yards kilo-
metres
miles
60 65.6
100 109.4
 
110 120.3
200 219
400 437 0.4 0.25
800 875 0.8 0.50
1,500 1,640 1.5 0.93
1,600 1,750 1.6 0.99
2,500 2,734 2.5 1.55
2,590 2,832 2.59 1.61
3,000 3,281 3.0 1.86
3,200 3,500 3.2 1.99
3,500 3,828 3.5 2.17
4,000 4,374 4.0 2.49
5,000 5,468 5.0 3.11
10,000 10,936 10.0 6.21
20,000 21,872 20.0 12.43
40,000 43,745 40.0 24.85
40,200 43,963 40.2 24.98
40,260 44,029 40.26 25.02
42,750 46,752 42.75 26.56
50,000 54,680 50.0 31.07

See also

References

  1. ^ Wilson, Stephen (2 August 2008). "IOC strips gold from 2000 US relay team". Associated Press. 
  2. ^ a b Engeler, Elaine (June 10, 2010). "CAS Reinstates Medals for Hammer Throwers". Associated Press. Yahoo! Sports. http://sports.yahoo.com/olympics/news;_ylt=Am552bsUTwxGjQhbG608JpRAyMIF?slug=ap-doping-belarus&print=1. Retrieved 2010-06-15. 

Wikimedia Foundation. 2010.

Look at other dictionaries:

  • List of Olympic medalists in swimming (men) — This is the complete list of men s Olympic medalists in swimming from 1896 to 2008. Contents 1 Current program 1.1 50 metre freestyle 1.2 100 meter freestyle 1.3 200 …   Wikipedia

  • List of Olympic medalists in gymnastics (men) — This is the complete list of men s Olympic medalists in gymnastics from 1896 to 2008. See also: List of Olympic medalists in gymnastics (women), Gymnastics at the Summer Olympics, and Lists of Olympic medalists Contents 1 Current Program 1.1 …   Wikipedia

  • List of Olympic medalists in rowing (men) — This is the complete list of men s Olympic medalists in rowing from 1900 to 2008. See also: List of Olympic medalists in rowing (women), Rowing at the Summer Olympics, and Lists of Olympic medalists Contents 1 Current program 1.1 Single… …   Wikipedia

  • List of Olympic medalists in athletics (women) — This is the complete list of women s Olympic medalists in athletics from 1928 to 2008. (There were no women s competitions at Olympic Games from 1896 to 1924.) See also: List of Olympic medalists in athletics (men), Athletics at the Summer… …   Wikipedia

  • List of Olympic medalists in rowing (women) — This is the complete list of women s Olympic medalists in rowing from 1976 to 2008. See also: List of Olympic medalists in rowing (men), Rowing at the Summer Olympics, and Lists of Olympic medalists Contents 1 Single sculls 2 Double sculls …   Wikipedia

  • List of Olympic medalists in gymnastics (women) — This is the complete list of women s Olympic medalists in gymnastics from 1928 to 2008. See also: List of Olympic medalists in gymnastics (men), Gymnastics at the Summer Olympics, and Lists of Olympic medalists Contents 1 Artistic gymnastics …   Wikipedia

  • List of Olympic medalists in shooting — This is the complete list of Olympic medalists in shooting from 1900 to 2008. See also: Shooting at the Summer Olympics and Lists of Olympic medalists Contents 1 Current program 1.1 Men 1.1.1 50 metre rifle three positions …   Wikipedia

  • List of Olympic medalists in sailing — This is the complete list of Olympic medalists in sailing from 1900 to 2008. See also: Sailing at the Summer Olympics and Lists of Olympic medalists Contents 1 Current Program 1.1 470 class 1.1.1 Men …   Wikipedia

  • List of Olympic medalists in biathlon — This is the complete list of Olympic medalists in biathlon from 1960 to 2010. Medalists in military patrol, a precursor to biathlon, are listed separately. See also: Biathlon at the Winter Olympics and Lists of Olympic medalists Contents 1… …   Wikipedia

  • List of Olympic medalists in boxing — This is the complete list of Olympic medalists in boxing from 1904 to 2008. See also: Boxing at the Summer Olympics and Lists of Olympic medalists Contents 1 Current Program 1.1 Men s 1.1.1 Light flyweight …   Wikipedia


Share the article and excerpts

Direct link
Do a right-click on the link above
and select “Copy Link”

We are using cookies for the best presentation of our site. Continuing to use this site, you agree with this.