Netherlands at the 2008 Summer Paralympics


Netherlands at the 2008 Summer Paralympics
Netherlands at the Paralympic Games
Flag of the Netherlands.svg
Flag of the Netherlands
IPC code  NED
NPC Gehandicaptensport Nederland
Competitors 83 in 13 sports
Flag bearer Esther Vergeer (opening)[1]
Mirjam de Koning (closing)[2]
Medals
Rank: 19
Gold
5
Silver
10
Bronze
7
Total
22
Paralympic history (summary)
Summer Games
1960 • 1964 • 1968 • 1972 • 1976 • 1980 • 1984 • 1988 • 1992 • 1996 • 2000 • 2004 • 2008 • 2012 • 2016
Winter Games
1976 • 1980 • 1984 • 1988 • 1992 • 1994 • 1998 • 2002 • 2006 • 2010 • 2014

The Netherlands competed at the 2008 Summer Paralympics in Beijing.

A total of 83 Dutch competitors took part in 13 sports. The athletes that qualified for the 2008 Summer Paralympics are listed below.[3]

Contents

Medalists

Medal Name Sport Event
 Gold de Koning, MirjamMirjam de Koning Swimming Women's 100m backstroke S6
 Gold Gruijters, PieterPieter Gruijters Athletics Men's Javelin Throw F55/56
 Gold Vergeer, EstherEsther Vergeer Wheelchair tennis Women's singles
 Gold Homan, KorieKorie Homan
Sharon Walraven
Wheelchair tennis Women's doubles
 Gold de Koning, MirjamMirjam de Koning Swimming Women's 50m freestyle S6
 Silver de Koning, MirjamMirjam de Koning Swimming Women's 100m freestyle S6
 Silver Roozen, AnnetteAnnette Roozen Athletics Women's Long Jump F42
 Silver van der Vorst, MoniqueMonique van der Vorst Cycling Women's Time Trial HC-A/HC-B/HC-C
 Silver Stelleman, AlfredAlfred Stelleman
Jacco Tettelaar
Cycling Men's Time Trial B&VI
 Silver van der Vorst, MoniqueMonique van der Vorst Cycling Women's Road Race HC-A/HC-B/HC-C
 Silver Roozen, AnnetteAnnette Roozen Athletics Women's 100m T42
 Silver Homan, KorieKorie Homan Wheelchair tennis Women's singles
 Silver de Koning, MirjamMirjam de Koning Swimming Women's 400m freestyle S6
 Silver Vergeer, EstherEsther Vergeer
Jiske Griffioen
Wheelchair tennis Women's doubles
 Silver Ammerlaan, RobinRobin Ammerlaan Wheelchair tennis Men's singles
 Bronze van der Zanden, MikeMike van der Zanden Swimming Men's 100m butterfly S10
 Bronze Vermeulen, SannekeSanneke Vermeulen Judo Women's -70 kg B3
 Bronze Boonacker, ChantalChantal Boonacker Swimming Women's 100m backstroke S7
 Bronze van Zon, KellyKelly van Zon Table tennis Women's singles S6/7
 Bronze Blok, NicoNico Blok Table tennis Men's singles S6/7
 Bronze Scheffers, MaikelMaikel Scheffers Wheelchair tennis Men's singles
 Bronze Netherlands women's sitting volleyball team
Sanne Bakker   Jolanda Slenter-Weijts
Karin van der Haar-Kramp   Elvira Stinissen
Karin Harmsen-Roosen   Josien ten Thije-Voortman
Paula List   Rika de Vries
Djoke van Marum   Petra Westerhof
Sitting volleyball Women's team

Archery - Paralympic pictogram.svg Archery

1 competitor:

Women
Athlete Class Event Ranking Round 1/16 Finals 1/8 Finals Quarterfinals Semifinals Final
Score Seed Opposition
Score
Opposition
Score
Opposition
Score
Opposition
Score
Opposition
Score
Rank
Eliane Salden St Individual Recurve 560 9 Bye  Yamakawa (JPN)
W 93-90
 Lee (KOR)
L 96-107
Did not advance

Athletics - Paralympic pictogram.svg Athletics

8 competitors:

Men
Athlete Class Event Heats Semifinal Final
Result Rank Result Rank Result Points Rank
Jos van der Donk F42/44
(F42)
Javelin throw N/A 43.41 876 12
Pieter Gruijters F55-56
(F56)
Shot put N/A 11.33 976 7
Javelin throw N/A 42.27 WR 1159 Gold medal icon.svg
Ronald Hertog F42/44
(F44)
Javelin throw N/A 51.69 949 4
Willem Noorduin F35-36
(F36)
Shot put N/A 11.27 903 7
Discus throw N/A 32.60 934 7
Kenny van Weeghel F54 100 m 14.36 1 Q N/A 14.47 - 5
200 m 25.00 2 Q N/A 25.28 - 4
400 m 48.69 3 Q 48.72 2 Q 48.52 - 7
Women
Athlete Class Event Heats Semifinal Final
Result Rank Result Rank Result Points Rank
Marijke Mettes T46 100 m 13.30 7 Did not advance
200 m 27.17 5 Did not advance
Marije Smits T42 100 m N/A 18.27 - 5
F42 Long jump N/A 3.39 - 6
Annette Roozen T42 100 m N/A 17.13 - Silver medal icon.svg
F42 Long jump N/A 3.63 - Silver medal icon.svg

Cycling - Paralympic pictogram.svg Cycling

5 competitors (+ 1 pilot):

Men

Time trials & Road races

Athlete Class Event Time Class
Factor
Factorized
Time
Rank
Mark Homan CP1-2
(CP1)
Mixed road time trial 31:17.43 0.76768 24:01.26 4
Mixed road race 1:03:27 (+ 18:22) - - 10
Don van der Linden HC C Road time trial 22:31.28 (+ 2:14.76) - - 8
Road race 1:31:48 (+ 10:08) - - 7
Alfred Stelleman
Tandem pilot:
Jacco Tettelaar
B&VI 1-3 Track time trial 1:09.077 - - 12
Road time trial 32:28.15 (+ 0:27.03) - - Silver medal icon.svg
Road race Did not finish

Pursuits

Athlete(s) Class Event Qualifying Final/
Bronze medal race
Time
Speed (km/h)
Rank Opposition
Time
Speed (km/h)
Rank
Alfred Stelleman
Tandem pilot:
Jacco Tettelaar
B&VI 1-3 Track pursuit 4:40.432
51.349
9 Did not advance


Women
Athlete Class Event Time Class
Factor
Factorized
Time
Rank
Laura de Vaan HC A-C
(HC C)
Road time trial 25:15.15 1.00000 25:15.15 7
Road race 1:17:12 (+ 4:12) - - 5
Monique van der Vorst HC A-C
(HC C)
Road time trial 23:40.64 1.00000 23:40.64 Silver medal icon.svg
Road race 1:13:00 (+ 0:00) - - Silver medal icon.svg

Equestrian - Paralympic pictogram.svg Equestrian

4 competitors:

Individual
Athlete Class Horse Event Result Rank
Ineke de Groot Grade IV Indo Championship Test 63.161 7
Freestyle Test 58.955 13
Sabine Peters Grade IV Donna D.M. Championship Test 62.516 8
Freestyle Test 65.863 9
Petra van der Sande Grade II Toscane Championship Test 66.909 4
Freestyle Test Withdrawn
Sjerstin Vermeulen Grade IV Sultano Championship Test 66.452 4
Freestyle Test 67.908 7


Team
Athletes Class Horses Event Team Test Championship Test Total Rank
Result Team Total Rank Result Team Total Rank
Ineke de Groot
Sabine Peters
Petra van der Sande
Sjerstin Vermeulen
Grade IV
Grade IV
Grade II
Grade IV
Indo
Donna D.M.
Toscane
Sultano
Team 66.428
64.500
60.381#
67.500
198.428 5 63.161
62.516#
66.909
66.452
196.522 6 394.950 5

'#' denotes scores that did not count toward the team total.

Football 7-a-side - Paralympic pictogram.svg Football (7-a-side)

12 competitors:

  • Bart Adelaars
  • Rudy van Breemen
  • Jeffrey Bruinier
  • Patrick van Kempen
  • Stephan Lokhoff
  • Joey Mense
  • Thieu van Son
  • Pawel Statema
  • Dennis Straatman
  • John Swinkels
  • Martijn van de Ven
  • Jeroen Voogd


Preliminary round - Group A
September 8
11:15
Brazil  1 – 0 Netherlands Olympic Green Hockey Field
Attendance: 8,266
Referee: Guido Gonzalez Torres (Ecuador)
Silva Goal 25' Report

September 10
13:30
Russia  12 – 1 Netherlands Olympic Green Hockey Field
Attendance: 9,072
Referee: Liu Zhao (China)
Borisov Goal 12', Goal 20', Goal 51', Goal 57'
Kuvaev Goal 15', Goal 32', Goal 44'
Dzimistarishvili Goal 7', Goal 24'
Chesmin Goal 38'
Potekhin Goal 42'
Nadzharyan Goal 56'
Report van de Ven Goal 27'

September 12
11:15
Netherlands  8 – 1 China Olympic Green Hockey Field
Attendance: 5,283
Referee: Jorge Eduardo Barbisan (Argentina)
van Kempen Goal 1', Goal 20', Goal 28', Goal 37'
Swinkels Goal 33', Goal 53'
van de Ven Goal 9'
van Son Goal 22'
Report Liu Goal 27'


Group table
Team P W D L G GA GD Score
 Russia (RUS) 3 3 0 0 21 1 +20 9
 Brazil (BRA) 3 2 0 1 9 3 +6 6
 Netherlands (NED) 3 1 0 2 9 14 -5 3
 China (CHN) 3 0 0 3 1 22 -21 0


Classification round
September 14
9:00
Netherlands 4 – 2 Great Britain Olympic Green Hockey Field
Attendance: 6,312
Referee: Liu Zhao (China)
Straatman Goal 30', Goal 54'
Lokhoff Goal 33'
Mense Goal 40'
Report Dimbylow Goal 18'
Ellis Goal 34'

5th place match
September 16
11:30
Netherlands 4 – 2 Ireland Olympic Green Hockey Field
Attendance: 7,142
Referee: Kou Yadong (China)
Lokhoff Goal 30'+1, Goal 38'
Voogd Goal 5'
van de Ven Goal 24'
Report O'Riordan Goal 7'
Messett Goal 11'

Judo - Paralympic pictogram.svg Judo

1 competitor:

Women
Athlete Class Event Preliminary Quarterfinals Semifinals Repechage
Round
Final/
Bronze medal contest
Opposition
Result
Opposition
Result
Opposition
Result
Opposition
Result
Opposition
Result
Sanneke Vermeulen B1-3
(B3)
−70 kg N/A  Szabo (HUN)
W 0011-0001
 Herrera (ESP)
L 0001-0011
N/A  Pernheim (SWE)
W 0113-0001 Bronze medal icon.svg

Rowing - Paralympic pictogram.svg Rowing

5 competitors (plus 1 cox):

Athletes Class Event Heats Repechage Final A/B Total Rank
Result Rank Result Rank Result Rank
Joleen Hakker
Nienke Vlotman
Martin Lauriks
Paul de Jong
Anne van der Staak (Cox)
LTA Mixed coxed four 3:45.11 5 3:58.63 5 QFB 3:56.06 4 10

Marleen Sanderse acted as a reserve for the coxed four.

Sailing - Paralympic pictogram.svg Sailing

1 competitor:

Athlete Event Race Score Rank
1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11
Thierry Schmitter 1-person keelboat
(2.4MR)
5 3 2 10 7 1 5 12 6 3 CAN 32 5

CAN - Race cancelled

Volleyball - Paralympic pictogram.svg Sitting volleyball

10 competitors:

Women
  • Sanne Bakker
  • Karin van der Haar-Kramp
  • Karin Harmsen-Roosen
  • Paula List
  • Djoke van Marum
  • Jolanda Slenter-Weijts
  • Elvira Stinissen
  • Josien ten Thije-Voortman
  • Rika de Vries
  • Petra Westerhof


Preliminary round - Group A
September 7
13:30
 Netherlands (NED) 3 – 0  Japan (JPN) CAU Gymnasium
Attendance: 1,500
Referee(s): Ronaldo Chaves (Brazil)
25
25
25
Set 1
Set 2
Set 3
4
21
18

September 8
13:30
 Netherlands (NED) 3 – 1  Ukraine (UKR) CAU Gymnasium
Attendance: 1,400
Referee(s): Senad Helac (Bosnia and Herzegovina)
25
23
25
25
Set 1
Set 2
Set 3
Set 4
14
25
21
19

September 10
17:30
 Slovenia (SLO) 2 – 3  Netherlands (NED) CAU Gymnasium
Attendance: 1,100
Referee(s): Khaled Elhelaly (Egypt)
25
17
16
25
11
Set 1
Set 2
Set 3
Set 4
Set 5
23
25
25
22
15


Group table
Team P W L Sets Points
 Netherlands (NED) 3 3 0 9:3 6
 Slovenia (SLO) 3 2 1 8:5 4
 Ukraine (UKR) 3 1 2 5:6 2
 Japan (JPN) 3 0 3 1:9 0


Semifinal
September 12
10:00
 Netherlands (NED) 2 – 3  United States (USA) CAU Gymnasium
Attendance: 1,300
Referee(s): Ivana Pavic (Croatia)
25
23
26
27
10
Set 1
Set 2
Set 3
Set 4
Set 5
19
25
28
25
15

Bronze medal match
September 14
16:00
 Netherlands (NED) 3 – 0  Slovenia (SLO) CAU Gymnasium
Attendance: 3,200
Referee(s): Ebrahim Firouzi (Iran)
25
25
26
Set 1
Set 2
Set 3

Final Rank: Bronze medal icon.svg
17
16
24

Swimming - Paralympic pictogram.svg Swimming

7 competitors:

Men
Athlete Class Event Heats Final
Result Rank Result Rank
Michel Tielbeke S13 50 m freestyle 26.52 15 Did not advance
100 m butterfly 1:03.94 14 Did not advance
SB13 100 m breaststroke 1:14.48 10 Did not advance
SM13 200 m individual medley 2:24.47 8 Q 2:25.36 8
Mike van der Zanden S10 100 m freestyle 56.20 9 Did not advance
400 m freestyle 4:28.40 9 Did not advance
100 m butterfly 59.97 4 Q 59.39 Bronze medal icon.svg
SM10 200 m individual medley 2:24.56 11 Did not advance


Women
Athlete Class Event Heats Final
Result Rank Result Rank
Chantal Boonacker S7 50 m freestyle 34.98 3 Q 34.54 4
100 m freestyle N/A 1:14.59 4
400 m freestyle 5:35.89 3 Q 5:35.31 4
100 m backstroke 1:26.68 3 Q 1:26.30 Bronze medal icon.svg
Mirjam de Koning S6 50 m freestyle 36.38 1 Q 35.60 WR Gold medal icon.svg
100 m freestyle 1:18.56 1 Q 1:19.29 Silver medal icon.svg
400 m freestyle 5:57.72 2 Q 5:43.76 Silver medal icon.svg
100 m backstroke 1:32.65 2 Q 1:28.34 Gold medal icon.svg
Bernadette Massar S7 50 m butterfly 45.53 11 Did not advance
SB7 100 m breaststroke N/A 1:49.29 6
Mendy Meenderink S9 50 m freestyle 31.15 8 Q 31.20 8
100 m freestyle 1:06.85 13 Did not advance
400 m freestyle 5:06.97 9 Did not advance
Lisette Teunissen S5 50 m freestyle 45.68 9 Did not advance
200 m freestyle 3:23.57 6 Q 3:22.89 5
50 m backstroke 51.49 5 Q 50.87 4

Table tennis - Paralympic pictogram.svg Table tennis

4 competitors:

Men
Athlete Class Event Group Match 1 Group Match 2 Group Match 3 1/8 Finals Quarterfinals Semifinals Final/
Bronze medal match
Opposition
Result
Opposition
Result
Opposition
Result
Opposition
Result
Opposition
Result
Opposition
Result
Opposition
Result
Nico Blok TT6 Singles  Jensen (DEN)
W 3-2
 Itkonen (SWE)
W 3-2
 Thainiyom (THA)
W 3-0
N/A  Arnold (GER)
L 1-3
 Schmidt (GER)
W 3-1 Bronze medal icon.svg
Tonnie Heijnen TT9-10 Singles  Leibovitz (USA)
L 0-3
 Miettinen (FIN)
L 0-3
Did not advance
Gerben Last TT9-10 Singles  Karlsson (SWE)
W 3-0
 Gaspar (SVK)
W 3-0
N/A  Olufemi (NGR)
W 3-0
 Berecki (HUN)
W 3-0
 Ge (CHN)
L 0-3
 Andersson (SWE)
L 1-3
Tonnie Heijnen
Gerben Last
TT9-10 Team N/A Nigeria
W 3-1
Spain
L 0-3
Did not advance


Women
Athlete Class Event Group Match 1 Group Match 2 Group Match 3 1/8 Finals Quarterfinals Semifinals Final/
Bronze medal match
Opposition
Result
Opposition
Result
Opposition
Result
Opposition
Result
Opposition
Result
Opposition
Result
Opposition
Result
Kelly van Zon TT6-7 Singles  Julian (AUS)
W 3-2
 Pitry (POL)
W 3-0
N/A  Martyasheva (RUS)
L 2-3
 Afify (EGY)
W 3-0 Bronze medal icon.svg

Wheelchair basketball - Paralympic pictogram.svg Wheelchair basketball

12 competitors:

Women
  • Barbara van Bergen
  • Patries Boekhoorn
  • Sandra Braam
  • Petra Garnier
  • Inge Huitzing
  • Chèr Korver
  • Roos Oosterbaan
  • Elsbeth van Oostrom
  • Fleur Pieterse
  • Brenda Ramaekers
  • Carina Versloot
  • Jitske Visser


Preliminary round - Group B
September 7
12:15
Report Netherlands 59–46 Mexico    USTB Gymnasium, Beijing
Attendance: 2,140
Referees: Matthew Wells (Australia)
Scoring by quarter: 18-11, 11-15, 12-8, 18-12
Pts: van Oostrom 21
Rebs: Huitzing 7, Versloot 7
Asts: Versloot 4
Pts: Vazquez 21
Rebs: Vazquez 17
Asts: Miranda 3

September 8
11:15
Report Canada 59–32 Netherlands    National Indoor Stadium, Beijing
Attendance: 7,660
Referees: Juan Manuel Urunuela (Spain)
Scoring by quarter: 10-4, 19-12, 14-10, 16-6
Pts: Benoit 14
Rebs: Thomas 10
Asts: Thomas 6
Pts: Korver 8, Garnier 8
Rebs: Garnier 11
Asts: Korver 4

September 10
10:00
Report Netherlands 49–65 Japan    USTB Gymnasium, Beijing
Attendance: 964
Referees: Charles Saunders (South Africa)
Scoring by quarter: 12-21, 10-12, 19-12, 8-20
Pts: van Oostrom 17
Rebs: Huitzing 11
Asts: Oosterbaan 5
Pts: Takubo 25
Rebs: Takubo 6, Amimoto 6
Asts: Takubo 6

September 11
17:45
Report China 35–51 Netherlands    USTB Gymnasium, Beijing
Attendance: 1,567
Referees: Rui David Marques (Brazil)
Scoring by quarter: 10-12, 8-17, 9-12, 8-10
Pts: Cao 8
Rebs: Fu 11
Asts: Liu 3
Pts: van Oostrom 23
Rebs: Huitzing 11
Asts: Oosterbaan 3, Korver 3
Group table
Team Pts W L PF PA PD Pts
Japan 4 4 0 221 181 +40 8
Canada 4 3 1 244 169 +75 7
Netherlands 4 2 2 191 205 -14 6
China 4 1 3 178 199 -21 5
Mexico 4 0 4 155 235 -80 4


Quarterfinal
September 12
19:00
Report Germany 43–28 Netherlands    National Indoor Stadium, Beijing
Attendance: 12,215
Referees: Matias Quintana (Argentina)
Scoring by quarter: 4-4, 17-13, 12-11, 10-0
Pts: Kahl 14
Rebs: Kahl 10
Asts: Mohnen 3, Butterbrodt 3
Pts: Huitzing 11
Rebs: Korver 8
Asts: Korver 2

Classification round
September 14
11:15
Report Netherlands 46–39 Great Britain    National Indoor Stadium, Beijing
Attendance: 12,000
Referees: Adrianos Pavlopoulos (Greece)
Scoring by quarter: 11-8, 12-13, 6-8, 17-10
Pts: van Oostrom 17
Rebs: Garnier 8
Asts: Korver 6
Pts: Turner 11
Rebs: MacLean 7, Turner 7, Freeman 7
Asts: MacLean 5

5th place game
September 15
15:45
Report Canada 61–32 Netherlands    National Indoor Stadium, Beijing
Attendance: 12,000
Referees: Ziv Radomsky (Israel)
Scoring by quarter: 15-14, 16-8, 18-4, 12-6
Pts: Pettinicchi 14
Rebs: Radke 8
Asts: Harnock 2
Pts: Huitzing 12
Rebs: Huitzing 7
Asts: Oosterbaan 1, van Oostrom 1, Versloot 1

Wheelchair tennis - Paralympic pictogram.svg Wheelchair tennis

11 competitors:

Men
Athlete Class Event Round of 64 Round of 32 Round of 16 Quarterfinals Semifinals Final/
Bronze medal match
Opposition
Score
Opposition
Score
Opposition
Score
Opposition
Score
Opposition
Score
Opposition
Score
Robin Ammerlaan Open Singles  Reid (GBR)
W 6-3, 6-0
 Rajakaruna (SRI)
W 6-0, 6-0
 Welch (GBR)
W 6-2, 6-3
 Saida (JPN)
W 6-4, 6-2
 Vink (NED)
W 7-5, 4-6, 7-6(6)
 Kunieda (JPN)
L 3-6, 0-6 Silver medal icon.svg
Bas van Erp Open Mixed Quad Singles N/A  Raffaele (ITA)
W 6-1, 6-1
 Taylor (USA)
L 6-1, 5-7, 6-7(1)
Did not advance
Maikel Scheffers Open Singles  Farkas (HUN)
W 6-3, 6-4
 Lee (KOR)
W 6-2, 6-1
 Fujimoto (JPN)
W 6-1, 6-1
 Jeremiasz (FRA)
W 6-3, 6-3
 Kunieda (JPN)
L 1-6, 1-6
 Vink (NED)
W 6-3, 6-1 Bronze medal icon.svg
Eric Stuurman Open Singles  Shi (CHN)
W 6-4, 6-4
 Kunieda (JPN)
L 2-6, 1-6
Did not advance
Ronald Vink Open Singles  Moran (USA)
W 6-0, 6-1
 Tur (ESP)
W 6-1, 6-0
 Legner (AUT)
W 6-4, 6-3
 Houdet (FRA)
W 6-2, 6-1
 Ammerlaan (NED)
L 5-7, 6-4, 6-7(6)
 Scheffers (NED)
L 3-6, 1-6
Robin Ammerlaan
Eric Stuurman
Open Doubles N/A Bye  Felix - Gergely (SVK)
W 6-2, 6-2
 Olsson - Wikstrom (SWE)
L 6-7(5), 4-6
Did not advance
Maikel Scheffers
Ronald Vink
Open Doubles N/A Bye  Rydberg - Welch (USA)
W 6-3, 6-1
 Jaroszewski - Kruszelnicki (POL)
W 6-0, 6-1
 Houdet - Jeremiasz (FRA)
L 3-6, 1-6
 Kunieda - Saida (JPN)
L 6-3, 0-6, 2-6


Women
Athlete Class Event Round of 32 Round of 16 Quarterfinals Semifinals Final/
Bronze medal match
Opposition
Score
Opposition
Score
Opposition
Score
Opposition
Score
Opposition
Score
Monique de Beer Open Mixed Quad Singles N/A  Norfolk (GBR)
L 1-6, 1-6
Did not advance
Jiske Griffioen Open Singles  Okabe (JPN)
W 6-2, 6-4
 Hwang (KOR)
W 6-1, 6-0
 Arnoult (USA)
W 6-3, 6-0
 Vergeer (NED)
L 0-6, 1-6
 Gravellier (FRA)
L 3-6, 4-6
Korie Homan Open Singles  Chokyu (CAN)
W 6-1, 6-2
 Hong (KOR)
W 6-0, 6-1
 Hu (CHN)
W 6-1, 6-1
 Gravellier (FRA)
W 6-4, 6-2
 Vergeer (NED)
L 2-6, 6-4, 6-7(5) Silver medal icon.svg
Dorrie Timmermans-Van Hall Open Mixed Quad Singles N/A  Polidori (ITA)
W 6-1, 3-6, 6-3
 Andersson (SWE)
L 3-6, 1-6
Did not advance
Esther Vergeer Open Singles  di Toro (AUS)
W 6-2, 6-0
 Krüger (GER)
W 6-1, 6-0
 Dong (CHN)
W 6-2, 6-0
 Griffioen (NED)
W 6-0, 6-1
 Homan (NED)
W 6-2, 4-6, 7-6(5) Gold medal icon.svg
Sharon Walraven Open Singles  Ochoa (ESP)
W 6-2, 6-1
 Verfuerth (USA)
W 6-1, 7-5
 Gravellier (FRA)
L 1-6, 4-6
Did not advance
Jiske Griffioen
Esther Vergeer
Open Doubles N/A Bye  Okabe - Yaosa (JPN)
W 6-1, 6-2
 Arnoult - Verfuerth (USA)
W 6-2, 6-1
 Homan - Walraven (NED)
L 6-2, 6-7(4), 4-6 Silver medal icon.svg
Korie Homan
Sharon Walraven
Open Doubles N/A Bye  Dong - Hu (CHN)
W 6-0, 6-2
 Gravellier - Racineux (FRA)
W 6-4, 6-3
 Griffioen - Vergeer (NED)
W 2-6, 7-6(4), 6-4 Gold medal icon.svg
Mixed Doubles
Athletes Class Event Quarterfinals Semifinals Final/
Bronze medal match
Opposition
Score
Opposition
Score
Opposition
Score
Dorrie Timmermans-Van Hall
Bas van Erp
Open Quad Doubles  Polidori - Raffaele (ITA)
W 6-0, 6-2
 Taylor - Wagner (USA)
L 3-6, 4-6
 Burdekin - Norfolk (GBR)
L 7-6(4), 5-7, 1-6

See also

External links

References



Wikimedia Foundation. 2010.

Look at other dictionaries:


Share the article and excerpts

Direct link
Do a right-click on the link above
and select “Copy Link”

We are using cookies for the best presentation of our site. Continuing to use this site, you agree with this.