New Hampshire House of Representatives


New Hampshire House of Representatives
New Hampshire
House of Representatives
New Hampshire General Court
Coat of arms or logo
Type
Type Lower house
Term limits None
New session started January 5, 2011
Leadership
Speaker of the House William O'Brien, (R)
since December 1, 2010
Speaker pro Tempore Gene G. Chandler, (R)
since December 1, 2010
Majority Leader D.J. Bettencourt, (R)
since December 1, 2010
Minority Leader Terie Norelli, (D)
since December 1, 2010
Structure
Members 400
Political groups Republican Party (297)
Democratic Party (103)
Length of term 2 years
Authority Part Second, New Hampshire Constitution
Salary $200/term
Elections
Last election November 2, 2010
(400 seats)
Next election November 6, 2012
(400 seats)
Redistricting Legislative Control
Meeting place
New Hampshire House of Representatives.jpg
House of Representatives Chamber
New Hampshire State Capitol
Concord, New Hampshire
Website
New Hampshire House of Representatives

The New Hampshire House of Representatives is the lower house in the New Hampshire General Court. The House of Representatives consists of 400 members coming from 103 districts across the state, created from divisions of the state's counties. On average, each legislator represents about 3,300 residents. If the same level of representation were present in the U.S. Congress, that body would have approximately 99,000 members, according to current population estimates. Members are paid a salary of $200 per biennium, as are New Hampshire State Senators.

Districts vary in number of seats based on their populations, with the least-populous districts having only one member and the most having 13. In multi-member districts, voters are allowed to cast as many votes as there are seats to be filled, which often results in one party winning all of the seats in the district.

Unlike in many state legislatures, there is no single "aisle" to cross per se, as members of both parties sit partially segregated in five sections. The seat section and number is put on the legislator's motor vehicle license plate, which they pay for if they wish to put one on their personal automobiles, or in the case of the chairpersons and party leaders, their title is put on the legislative plate. Seating location is enforced, as seating is pre-assigned, although the personal preference of the legislator is asked, usually the Chairs and those with special needs are given the more preferred aisle seats. The sixth section is the Speaker's seat at the head of the hall.

Contents

2011–2012 biennial session

Composition

Affiliation Party
(Shading indicates majority caucus)
Total
Republican Democratic Vacant
End of previous legislature 174 216 390 10
Begin 298 102 400 0
December 3, 2010[1] 297 399 1
March 14, 2011[2] 296 398 2
April 13, 2011[3] 294 396 4
May 16, 2011[4] 103 397 3
August 9, 2011[5] 104 398 2
September 6, 2011[6] 295 399 1
September 20, 2011[7] 105 400 0
Latest voting share 73.8% 26.2%

Leadership

Position Name Party District
Speaker of the House William O'Brien Republican Hillsborough 04
Majority Leader D.J. Bettencourt Republican Rockingham 04
Minority Leader Terie Norelli Democratic Rockingham 16

Members, 2011-2012

In New Hampshire, a member of the state legislature can be designated as being a member of more than one party. If a candidate runs on one ticket and the opposing party fields no candidate, and if the candidate gets a certain number of write-in votes on the opposing party ticket, then as an elected official, that politician is defined as belonging to both parties, with the party under which s/he officially ran listed first.

Two current members of the New Hampshire House of Representatives have this distinction: Gary Coulombe (Coös 4) and Janet Wall (Strafford 7). Since both candidates officially ran on the Democratic Party ticket, they are listed as Democrats first.

Belknap

District Representative Party Town(s)/City represented
01 Tyler Simpson Rep Center Harbor, New Hampton
02 Dennis H. Fields Rep Sanbornton, Tilton
Bill Tobin Rep
03 Bob Greemore Rep Meredith
Colette Worsman Rep
04 Harry Accornero Rep Laconia (Wards 1-6)
Don Flanders Rep
Robert Kingsbury Rep
Robert Luther Rep
Franklin T. Tilton Rep
05 Peter S. Bolster Rep Alton, Barnstead, Belmont, Gilford
Guy Comtois Rep
Robert J. Malone Rep
Alida I. Millham Rep
James P. Pilliod Rep
Jeffrey L. St. Cyr Rep
Elaine B. Swinford Rep
06 David H. Russell Rep Gilmanton

Carroll

District Representative Party Town(s) represented
01 Gene G. Chandler Rep Bartlett, Chatham, Conway, Jackson, Hale's Location, Hart's Location
Frank McCarthy Rep
Laurie P. Pettengill Rep
Karen C. Umberger Rep
02 Norman A. Tregenza Rep Albany, Eaton, Madison
03 David L. Babson Jr. Rep Freedom, Ossipee, Sandwich, Tamworth
Mark McConkey Rep
Harry C. Merrow Rep
04 Chris Ahlgren Rep Moultonborough, Tuftonboro, Wolfeboro
Dave Knox Rep
Betsey L. Patten Rep
Steve Schmidt Rep
05 Joseph W. Fleck Rep Brookfield, Effingham, Wakefield
Dino A. Scala Rep

Cheshire

District Representative Party Town(s)/City represented
01 Robert W. Moore Jr. Rep Gilsum, Surry, Westmoreland
02 Anne Cartwright Rep Alstead, Marlow, Nelson, Roxbury, Sullivan, Stoddard, Walpole
Tara Sad Dem
Weber, Lucy McVittyLucy McVitty Weber Dem
03 Cynthia L. Chase Dem Keene (Wards 1-5)
Sam Hawkes Dem
Gladys Johnsen Dem
Steve Lindsey Dem
David R. Meader Dem
Kris E. Roberts Dem
Charles Weed Dem
04 Bill Butynski Dem Chesterfield, Hinsdale, Winchester
Daniel P. Carr Dem
Henry A. L. Parkhurst Dem
Edwin O. Smith Rep
05 Richard J. Dwinell Rep Fitzwilliam, Richmond
06 John J. Byrnes Rep Marlborough, Swanzey, Troy
Jane B. Johnson Rep
A. Gus Lerandeau Dem
Bruce L. Tatro Dem
07 Susan Emerson Rep Dublin, Harrisville, Jaffrey, Rindge
John B. Hunt Rep
Charlie Moore Rep
Franklin W. Sterling Jr. Rep

Coös

District Representative Party Town(s)/City represented
01 Duffy Daugherty Rep Clarkville, Colebrook, Columbia, Dummer, Errol, Millsfield, Pittsburg, Stewartstown
Larry Rappaport Rep
02 Evalyn Merrick Dem Carroll, Dalton, Jefferson, Lancaster, Northumberland, Randolph, Stratford, Whitefield
Bill Remick Rep
Herb Richardson Rep
John E. Tholl Jr. Rep
03 William A. Hatch Dem Gorham, Shelburne
04 Coulombe, Gary M.Gary M. Coulombe D + R Berlin (Wards 1-4), Milan
Theberge, RobertRobert Theberge Dem
Thomas, YvonneYvonne Thomas Dem
Tremblay, Marc D.Marc D. Tremblay Rep

Grafton

District Representative Party Town(s)/City represented
01 Rusty Bulis Rep Littleton, Lyman
Stephanie Eaton Rep
02 Kathy Taylor Dem Bethlehem, Franconia
03 Edmond Gionet Rep Bath, Easton, Landaff, Lincoln, Lisbon, Lincoln, Sugar Hill, Waterville Valley
Gregory M. Sorg Rep
04 Lester W. Bradley Rep Thornton, Woodstock
05 Paul Ingbretson Rep Benton, Haverhill, Piermont, Warren
Rick Ladd Rep
06 Jim Aguiar Dem Campton, Ellsworth, Orford, Rumney, Wentworth
Charles Brosseau Rep
07 Mary R. Cooney Dem Hebron, Plymouth
Suzanne Smith Dem
08 Skip Reilly Sr. Rep Alexandria, Ashland, Bridgewater, Bristol, Groton, Holderness
Jeff Shackett Rep
Paul H. Simard Rep
09 Bernie Benn Dem Hanover, Lyme
Sharon Nordgren Dem
Beatriz Pastor-Bodmer Dem
David Pierce Dem
10 Mirski, PaulPaul Mirski Rep Canaan, Dorchester, Enfield, Grafton, Orange
Sova, Charles E.Charles E. Sova Rep
Townsend, ChuckChuck Townsend Dem
11 Susan W. Almy Dem Lebanon (Wards 1-3)
Franklin Gould Dem
Laurie Harding Dem
Andy White Dem

Hillsborough

District Representative Party Town(s)/City represented
01 Robert A. Fredette Rep Antrim, Hancock, Hillsborough, Windsor
Holly L. Mecheski Rep
Marjorie Porter Dem
02 Daniel Donovan Rep Deering, Francestown, Greenfield
Harry Bartlett Hardwick Rep
03 James Coffey Rep Greenville, New Ipswich, Peterborough, Sharon
Peter Leishman Dem
Bruce Marcus Rep
Jim Parison Rep
04 William F. Condra Rep Lyndeborough, Mont Vernon, New Boston, Wilton
Jennifer Daler Dem
Frank R. Holden Rep
William L. O'Brien Rep
05 Jim Belanger Rep Brookline, Hollis, Mason
Dick Drisko Rep
Jack Flanagan Rep
Carolyn M. Gargasz Rep
06 Bill Belvin Rep Amherst, Milford
Sean Coughlin Rep
Gary Daniels Rep
Peter T. Hansen Rep
Stephen J. Palmer Rep
Robert H. Rowe Rep
Stephen B. Stepanek Rep
Bob Willette Rep
07 John A. Burt Rep Goffstown, Weare
Russell C. Day Rep
Larry Emerton Rep
John A. Hikel Rep
Gary S. Hopper Rep
Neal M. Kurk Rep
Calvin Dean Pratt Rep
Mark Warden Rep
08 Jeff Goley Dem Manchester (Ward 1)
Peter Ramsey Dem
Daniel J. Sullivan Dem
09 Mike Ball Rep Manchester (Ward 2)
Cam DeJong Rep
Win Hutchinson Rep
10 Michael Brunelle Dem Manchester (Ward 3)
Jean Leniol Jeudy Dem
Patrick Long Dem
11 Nickolas Levasseur Dem Manchester (Ward 4)
Leo P. Pepino Rep
Kathleen Souza Rep
12 Norma Greer Champagne Rep Manchester (Ward 5)
John G. Gimas Dem
Ted Rokas Dem
13 Benjamin C. Baroody Dem Manchester (Ward 6)
Larry Gagne Rep
William Infantine Rep
14 Kathleen Cusson-Cail Rep Manchester (Ward 7)
Patrick F. Garrity Dem
Ross Terrio Rep
15 Tommy Katsiantonis Dem Manchester (Ward 8)
Mark Proulx Rep
Steve Vaillancourt Rep
16 J. Gail Barry Rep Manchester (Ward 9)
Maurice L. Pilotte Dem
Barbara Shaw Dem
17 Thomas L. Beattie Rep Manchester (Wards 10-12)
Jerry Bergevin Rep
Carlos Gonzalez Rep
Phil Greazzo Rep
Irene M. Messier Rep
Tammy Simmons Rep
Connie Soucy Rep
Matthew Swank Rep
18 John Cebrowski Rep Bedford
John A. Graham Rep
Ken Hawkins Rep
Edward P. Moran Rep
Keith Murphy Rep
Moe Villeneuve Rep
19 Dick Barry Rep Merrimack
Chris Christensen Rep
Dick Hinch Rep
Jeanine M. Notter Rep
Tony Pellegrino Rep
Lenette M. Peterson Rep
Kathleen Stroud Rep
Joseph Thomas Rep
20 Kevin A. Avard Rep Nashua (Ward 1)
Sean McGuinness Rep
Carl Seidel Rep
21 Michael Balboni Rep Nashua (Ward 2)
Michael McCarthy Rep
Donald B. McClarren Rep
22 Brian D. Rhodes Dem Nashua (Ward 3)
Cindy Rosenwald Dem
Lisa Scontsas Rep
23 David E. Cote Dem Nashua (Ward 4)
Mary J. Gorman Dem
Timothy Hogan Rep
24 Michael Buxton Rep Nashua (Ward 6)
David B. Campbell Dem
Ken N. Gidge Dem
25 Duane Erickson Rep Nashua (Ward 7)
Dee Hogan Rep
Timothy Twombly Rep
26 Kevin J. Brown Rep Nashua (Wards 5, 8-9)
Joseph F. Krasucki Rep
Don LeBrun Rep
Bill Ohm Rep
Barry Palmer Rep
Michael T. Reed Rep
David S. Robbins Rep
Peter Silva Rep
James D. Summers Rep
Randall Whitehead Rep
27 Ralph G. Boehm Rep Hudson, Litchfield, Pelham
Randy Brownrigg Rep
Lars T. Christiansen Rep
Shaun Doherty Rep
Laura J. Gandia Rep
Bob Haefner Rep
Shawn N. Jasper Rep
George Lambert Rep
Jonathan Maltz Rep
Lynne Ober Rep
Russell T. Ober III Rep
Andy Renzullo Rep
Jordan Ulery Rep

Merrimack

District Representative Party Town(s)/City represented
01 Randy Foose Dem Danbury, New London, Wilmot
David H. Kidder Rep
02 Kathy Lauer-Rago Rep Franklin (Wards 1-3), Hill
David J. Palfrey Rep
Dennis Reed Rep
03 Steve Winter Rep Newbury, Sutton
04 Christine C. Hamm Dem Hopkinton, Warner, Webster
Derek Owen Dem
Gary B. Richardson Dem
05 Mark Lindsley Rep Bradford, Henniker
Laurie Sanborn Rep
06 Jenn Coffey Rep Andover, Boscawen, Canterbury, Loudon, Northfield, Salisbury
Seth Cohn Rep
Sean C. Cox Rep
Gregory Hill Rep
Kenneth Kreis Sr. Rep
Priscilla P. Lockwood Rep
07 Brandon Giuda Rep Chichester, Pembroke
John McDonnell Rep
Brian Seaworth Rep
08 Carol McGuire Rep Allenstown, Epsom, Pittsfield
Dan McGuire Rep
Jon Richardson Rep
Tony F. Soltani Rep
09 David W. Hess Rep Hooksett
Frank R. Kotowski Rep
Molly Smith Rep
Todd Smith Rep
10 June M. Frazer Dem Concord (Wards 1-3)
Mary Stuart Gile Dem
Fran Potter Dem
Steve Shurtleff Dem
11 Lynne F. Blankenbeker Rep Concord (Wards 4, 8-10)
Candace C. W. Bouchard Dem
Jim MacKay Dem
Dick Patten Dem
Bob Williams Dem
12 Helen Deloge Dem Concord (Wards 5-7)
Chip Rice Dem
Mary Jane Wallner Dem
Rick Watrous Dem
13 Stephen DeStefano Dem Bow, Dunbarton
Joseph Hoell Rep
Thomas Keane Rep

Rockingham

District Representative Party Town(s)/City represented
01 Frank G. Case Rep Candia, Deerfield, Northwood, Nottingham
Joe Duarte Rep
John Reagan Rep
Jim Sullivan Rep
Kyle Tasker Rep
02 Paul Brown Rep Raymond
Kathleen M. Hoelzel Rep
L. Mike Kappler Rep
03 Al Baldasaro Rep Auburn, Londonderry
James F. Headd Rep
Robert E. Introne Jr. Rep
Karen Keegan-Hutchinson Rep
David C. Lundgren Rep
Betsy McKinney Rep
Sherman Packard Rep
Daniel Tamburello Rep
Stella Tremblay Rep
04 Gary S. Azarian Rep Salem, Windham
David Bates Rep
Ronald J. Belanger Rep
D. J. Bettencourt Rep
Bob Elliott Rep
Marilinda Garcia Rep
Mary E. Griffin Rep
Walter Kolodziej Rep
Donna Mauro Rep
Charles E. McMahon Rep
Richard Okerman Rep
John Sytek Rep
Kevin Waterhouse Rep
05 Brian K. Chirichiello Rep Derry
Patricia Dowling Rep
Beverly A. Ferrante Rep
Bob Fesh Rep
Kenneth H. Gould Rep
Phyllis M. Katsakiores Rep
Andrew J. Manuse Rep
John T. O'Connor Rep
Kevin E. Reichard Rep
Frank V. Sapareto Rep
James C. Webb Rep
06 Debra L. DeSimone Rep Atkinson
James Michael Garrity Rep
07 Gene P. Charron Rep Chester, Sandown, Danville
James E. Devine Rep
Joseph M. Hagan Rep
Betsy Sanders Rep
08 Regina Birdsell Rep Kingston, Hampstead, Plaistow
Norman L. Major Rep
Jeffrey Oligny Rep
Marie N. Sapienza Rep
John B. Sedensky Rep
David A. Welch Rep
Kenneth L. Weyler Rep
09 Jason P. Antosz Rep Epping, Fremont
Tim Comerford Rep
Daniel C. Itse Rep
10 Bruce A. MacMahon Rep Brentwood
11 Mary M. Allen Rep East Kingston, Newton
Wes Shuler Rep
12 Joshua Davenport Rep Newfields, Newmarket
Marcia Moody Dem
Adam Robert Schroadter Rep
13 Patrick Abrami Rep Exeter, North Hampton, Stratham
Timothy D. Copeland Rep
Patty Lovejoy Dem
Michele S. Peckham Rep
Lee Quandt Rep
Matt Quandt Rep
Donna Schlachman Dem
Joanne A. Ward Rep
14 Kevin Janvrin Rep Hampton Falls, Kensington, Seabrook, South Hampton
Amy Stasia Perkins Rep
L. Koko Perkins Rep
Glenn F. Ritter Rep
15 Chris Nevins Rep Hampton
Frederick C. Rice Rep
Kenneth Sheffert Rep
Kevin P. Sullivan Rep
Jim Waddell Rep
16 Jacqueline Cali-Pitts Dem Newington, Portsmouth (Wards 1-5)
Rich DiPentima Dem
Terie Norelli Dem
Laura C. Pantelakos Dem
James Powers Dem
Robin P. Read Dem
Christopher Serlin Dem
17 Pam Tucker Rep Greenland
18 Brian J. X. Murphy Rep New Castle, Rye
Will Smith Rep

Strafford

District Representative Party Town(s)/City represented
01 Julie Brown Rep Rochester (Wards 1-6)
Susan DeLemus Rep
Anne C. Grassie Dem
Warren Groen Rep
Kyle Jones Rep
Laura Jones Rep
Sandra B. Keans Dem
Fred Leonard Rep
Cliff Newton Rep
02 Roger R. Berube Dem Rollinsford, Somersworth (Wards 1-5)
Kirsten L. Larsen Rep
Philip Munck Rep
Dale Spainhower Dem
Dale R. Sprague Dem
03 Sam Cataldo Rep Barrington, Farmington, Middleton, Milton, New Durham, Strafford
Bob Perry Dem
Bill O'Connor Rep
William Panek Rep
Robbie Parsons Rep
Joseph A. Pitre Rep
Lou Vita Rep
Carol M. Vita Rep
04 Brendon S. Browne Dem Dover (Wards 1-2)
Peter B. Schmidt Dem
David H. Watters Dem
05 B. Dom Domingo Dem Dover (Wards 3-4)
Dorothea Hooper Dem
Marsha Pelletier Dem
06 Donald C. Andolina Rep Dover (Wards 5-6)
Roland P. Hofemann Dem
Michael Weeden Rep
07 Phil Ginsburg Dem Durham, Lee, Madbury
Timothy Horrigan Dem
Naida Kaen Dem
Jenna Roberts Dem
Judith T. Spang Dem
Janet G. Wall D + R

Sullivan

District Representative Party Town(s)/City represented
01 Benjamin Lefebvre Dem Cornish, Grantham, Plainfield
Andy Schmidt Dem
02 Steve Cunningham Rep Croydon, Goshen, Newport, Springfield, Washington
Thomas J. Howard Rep
Beverly T. Rodeschin Rep
03 Spec Bowers Rep Sunapee
04 John R. Cloutier Dem Claremont (Wards 1-3), Lempster, Unity
Raymond Gagnon Dem
Paul LaCasse, Sr. Rep
Charlene Marcotte Lovett Rep
Joe Osgood Rep
05 Thomas W. Laware Rep Acworth, Charlestown, Langdon
Steven Smith Rep

References

  1. ^ Republican Robert Mead (Hillsborough 4) resigned to become the Chief of Staff to the House.
  2. ^ Republican Martin Harty (Strafford 3) resigned due to insensitive comments he made about the mentally disabled.
  3. ^ Republicans Robert Huxley (Hillsborough 3) and Gary Wheaton (Rockingham 14) to resign. Huxley, for personal reasons, had not made a single vote so far in the session. Wheaton was arrested for driving while having a suspended license after a DUI ticket. [1] [2]
  4. ^ Democrat Jennifer Daler elected to succeed Mead [3]
  5. ^ Democrat Bob Perry elected to succeed Harty. [4]
  6. ^ Republican Kevin Janvrin elected to succeed Wheaton. [5]
  7. ^ Democrat Peter Leishman elected to succeed Huxley. [6]

External links


Wikimedia Foundation. 2010.

Look at other dictionaries:

  • New Mexico House of Representatives — New Mexico State Legislature Type Type Lower House Term limits None New session started …   Wikipedia

  • New Hampshire Senate — New Hampshire State Senate New Hampshire General Court Type Type …   Wikipedia

  • New Hampshire General Court — General Court of New Hampshire Type Type Bicameral Houses …   Wikipedia

  • New Hampshire — This article is about the U.S. state of New Hampshire. For other uses, see New Hampshire (disambiguation). State of New Hampshire …   Wikipedia

  • New Hampshire Republican State Committee — The New Hampshire Republican State Committee is the affiliate of the United States Republican Party in New Hampshire. The Republican Executive Committee is headed by Chairman and former New Hampshire gubernatorial primary candidate, Jack Kimball …   Wikipedia

  • New Hampshire Democratic Party — Democrat party logo. New Hampshire Democratic Party Chairman R …   Wikipedia

  • New Hampshire Supreme Court — State Seal of New Hampshire Established 1841 Jurisdiction New Hampshire …   Wikipedia

  • New Hampshire gubernatorial election, 2000 — 1998 ← November 2, 2010 → 2002 …   Wikipedia

  • New Hampshire — New Hampshirite /hamp sheuh ruyt /, New Hampshireman. /hamp sheuhr, shear/ 1. a state in the NE United States. 920,610; 9304 sq. mi. (24,100 sq. km). Cap.: Concord. Abbr.: NH (for use with zip code), N.H. 2. one of an American breed of chestnut… …   Universalium

  • New Hampshire Constitution — The Constitution of the State of New Hampshire is the fundamental law of the State of New Hampshire, with which all statute laws must comply. The constitution became effective June 2, 1784, when it replaced the state s constitution of 1776. The… …   Wikipedia


Share the article and excerpts

Direct link
Do a right-click on the link above
and select “Copy Link”

We are using cookies for the best presentation of our site. Continuing to use this site, you agree with this.